ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل خر کریم را نعل کردن ⚜️ + داستان و انشا

ریشه و داستان حکایت قدیمی «خر کریم را نعل کردن» به همراه انشایی در مورد آن

معنی ضرب المثل خر کریم را نعل کردن یعنی فرد یا افرادی برای رسیدن به خواسته‌های خود راضی به باج دادن و زیر سیبلی دادن می‌شوند و در این صورت می‌گویند خر کریم را نعل کرده است. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل خر مقدس بودن

معنی ضرب المثل خر کریم را نعل کردن

مفهوم ضرب المثل خر کریم را نعل کردن

ضرب‌المثل ذکر شده در وصف کسانی است که از رشوه دادن و باج داد ن برای دستیابی به هدفشان استفاده می‌کنند و چنین افرادی در بین دیگران قابل پذیرش و قبول نیستند. به عبارت دیگر شخصی برای انجام کار خود به باج سیبیل دادن راضی می‌شود تا کار خود را راه بیندازد که این روش اصلا مناسب برای رسیدن به هدف خود محسوب نمی‌شود.

شاید بارها شنیده باشی برای اینکه کارت انجام بشه باید یه حق و حسابی بدی یا سبیل چند نفرو چرب کنی؛ افراد بسیاری با همین رشوه‌هایی که می‌دهند می‌توانند به خواسته و مقصود خود برسند اما قطعا به هرکسی با دادن باج نمی‌توان به مقصود خود رسید و ممکن است افرادی از این حرکت نما عصبی و ناراحت شوند.

داستان حکایت خر کریم را نعل کردن

ضرب‌المثل خر کریم را نعل کردن را مانند هر ضرب‌المثل دیگری یک قدمت دارد.کریم شخصی بود که یک اسب کوچک داشت و خودش برعکس خرش قد و قامت رعنایی داشت و پایش در هنگام خر سواری‌اش بری روی زمین می خورد و باعث خندیدن مردم می‌شد.

کریم با جار زدن خر کریم نعل ندارد، در حقیقت برای کمک به نیازمندان پول جمع می‌کرد. البته این کار کریم فقط با افراد عادی بود نه کسانی که از دربار شاه بودند. در واقع کریم می‌دانست که بین افراد باید فرق بگذارد؛ چون درباریان برای شکایت پیش ناصرالدین شاه می‌رفتند و ناصرالدین شاه در جواب می‌گفت که به جای شکایت کردن رو خر کریم را نعل کن.

انشاء درباره ضرب المثل خر کریم را نعل کردن

مقدمه: ضرب‌المثل خر کریم را نعل کردن از گذشته‌های دور کنایه به افرادی بوده که برای عملی کردن خواسته‌های خود باج و حق و حساب داده‌اند و وقتی دیده می‌شده که کار این افراد راه افتاده می‌گفتند خر کریم را نعل کرده یعنی زیر میزی یا باج سبیل داده است.

بدنه: در اکثر جوامع این روال وجود دارد که تعداد بی‌شماری از اشخاص برای انجام شدن کارهایشان رشوه می‌دهند و در نتیجه عین رشوه دادن کارهای آن‌ها به سهولت و آسانی عملی خواهد شد و دیگر گره‌ای در کنارشان مشاهده نمی‌شود.

نتیجه: اگر دیدید در شرایطی که کار کسانی در مواردی راه نمی‌افتد، کار یک عده افراد خاص در این زمینه عملی می‌شود باید بدانید که این تعداد اشخاص خر کریم را نعل کرده‌اند؛ چون در بسیاری از افراد عادی نتوانسته‌اند در همین موقعیت و وضعیت کار خود را به خوبی و راحتی پیش ببرند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل جنسش شیشه خرده دارد
و
معنی ضرب المثل خدا از دهنت بشنوه

☑️ به پایان معنی ضرب المثل خر کریم را نعل کردن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *