ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل با اون زبون خوشت، با پول زیادت یا با راه نزدیکت

ریشه و داستان حکایت قدیمی «با اون زبون خوشت، با پول زیادت یا با راه نزدیکت» با توضیح

معنی ضرب المثل با اون زبون خوشت، با پول زیادت، یا با راه نزدیکت : گاهی اوقات بسیاری از افراد به شکلی هستند که از اطرافیان توقع بسیاری دارند و حتی حاضر نیستند در مقابل توقع بسیار خود نیز کاری برای طرف انجام دهند.

در این مواقع افراد از این جمله استفاده می‌کنند و می‌گویند: که به دلیل کدام چیز خوبت این لطف را در حقت انجام دهیم. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل زبان در دهان پاسبان سر است

معنی ضرب المثل با اون زبون خوشت، با پول زیادت یا با راه نزدیکت

مفهوم ضرب المثل با اون زبون خوشت، با پول زیادت، یا با راه نزدیکت

مفهوم این ضرب المثل به افراد پرتوقع اشاره دارد. در این ضرب المثل زبون خوشت به صورت کنایه وار استفاده شده و زبان تند کسی را نشان می‌دهد. پول زیادت نیز کنایه از بی پولی است و نشان می‌دهد که فرد پول زیادی برای گذراندن امورات خود ندارد.

با راه نزدیکت نیز اشاره به راه دور و پر از سختی و دشواری دارد. در این حالت افراد برای اینکه این دسته از افراد پرتوقع را از سر باز کنند از این ضرب المثل به صورت کنایه‌ای استفاده کرده و می‌گویند بخاطر زبان تند یا به پول کمت یا حتی بخاطر راه دورت باید توقع‌های تو رو برطرف کنیم.

داستان حکایت با آن زبون خوشت، با پول زیادت، یا با راه نزدیکت

در روزی از روزها فردی عصبانی و تازه وارد به محله تازه‌ای اسباب‌کشی می‌کند و در یکی از آپارتمان‌ها و در طبقه ششم آن ساکن می‌شود. او در هنگام جابجا کردن اسباب از همسایه خود می‌خواهد که در این کار به او کمک کند. در این حالت فرد به همسایه می‌گوید: بیا به ما در اسباب‌کشی کمک کن و در عوض ۱۰ هزار تومان پول به تو بدهم.

درواقع فرد تازه وارد به همسایه خود ۱۰ هزار پول می‌دهد و در عوض از او توقع دارد اسباب‌هایش را تا طبقه ۶ آپارتمان ببرد. در این حال همسایه با کمی فکر رو به همسایه جدید می‌گوید: ببخشید تو که تازه از راه رسیدی و از من این همه توقع داری، من باید بخاطر اون زبون خوشت، با پول زیادت، یا با راه نزدیک کمکت کنم؟

این فرد که از گفته همسایه‌اش ناراحت شده بود بدون نگاه و صحبتی راهی منزلش شد و دیگر از این همسایه خود هیچ کمکی نخواست.

گسترش و بازآفرینی

گاهی اوقات افراد برای اینکه بتوانند نیازهای خود را برطرف کنند از بقیه درخواست کمک می‌کنند. ولی باید بدانید که این کار در صورتی درست خواهد بود که بتوانید حق‌الزحمه فرد را به او بپردازید. در غیر اینصورت این همکاری درست نخواهد بود و بلکه به ضرر طرف مقابل است.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد
و
معنی ضرب المثل زخم زبان بدتر از زخم شمشیر است

☑️ به پایان معنی ضرب المثل با اون زبون خوشت، با پول زیادت، یا با راه نزدیکت رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *