ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل وقت نداره سرشو بخارونه با داستان و بازآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل وقت سر خاراندن نداشتن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل وقت نداره سرشو بخارونه: این ضرب المثل پرکاربرد بوده و به معنای شلوغ بودن سر فردی است که برای هیچ کاری وقت اضافی ندارد. این ضرب المثل دارای دو وجه مثبت و منفی بوده که هر یک از آن‌ها در مواقعی کاربرد دارند.

وجه مثبت آن به این شکل است که برای مثال فردی بسیار زرنگ و کارکن بوده و در این مواقع افراد می‌گویند: فلان کس به دلیل هنر و مهارتی که دارد، زمان سر خاراندن خود را ندارد. در معنای منفی نیز کنایه از گرفتاری و بروز مشکلات بسیار است. البته باید بدانید که هر یک از این حالات بستگی به موقعیت و حال افراد دارد. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید‌.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه

معنی ضرب المثل وقت نداره سرشو بخارونه

مفهوم ضرب المثل وقت نداره سرشو بخارونه

مفهوم این ضرب المثل به معنای وقت نداشتن برای انجام امور اضافی است. گاهی اوقات ممکن است شنیده باشید که افراد بگویند: فلانی سرش شلوغ است و حتی وقت ندارد سرش را بخاراند. این عبارت به معنای این است که فرد دارای مشغله بسیاری می‌باشد و حتی برای خاراندن سر خود نیز زمان اضافی ندارد.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل وقت نداره سرشو بخارونه

در روزی از روزها فرد مکانیکی که در همه جا معروف شده بود در شهری زندگی می‌کرد. او به دلیل کاربلد بودن به مکانیکی حرفه‌ای تبدیل شده بود و بسیاری از مردم شهر، خودروی خود را جهت تعمیر نزد او می‌بردند. این موضوع سبب شده بود که فرد وقت اضافی نداشته باشد و حتی اوضاعش طوری شود که وقت برای سر خاراندن و غذا خوردن نیز نداشته باشد.

روزی فردی که ماشینش خراب شده بود نزد ایشان آمد و ماشینش را برای تعمیر در مغازه گذاشت و چند پرسش راجع به وقت تحویل خودرو و… پرسید که دید مکانیک حتی فرصت کافی را برای پاسخ دادن به او ندارد.

به این دلیل به مکانیک گفت: استاد با این حال که تو وقتی برای پاسخ به سوالات من نداری، پس معلوم است که کار بسیاری روی سرت ریخته و حتی وقت سر خاراندن نیز نداری. مرد مکانیک که با گفته فرد به خودش آمده بود گفت: آری، بخاطر کاربلد بودنم نصف بیشتر مردم شهر خودروهایشان را نزد من می‌آورند و این موضوع سبب شده که وقتی برای صحبت و کارهای خودم نیز نداشته باشم. مرا ببخش، سعی می‌کنم خودرویت را در زمان کمی درست کرده و تحویلت دهم.

از آن پس هروقت که افراد می‌خواستند به فرد پر مشغله‌ای اشاره کنند که وقتی برای سر خاراندن ندارد، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل وقت سر خاروندن ندارم

بهتر است وقت خود را برای انجام امور درستی کنار بگذارید و سعی داشته باشید که حتی کوچکترین زمانی را هدر ندهید. در این صورت به انجام تمامی امورتان خواهید رسید و می‌توانید در زمانی کم به فردی موفق تبدیل شوید.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل وقت سر خاراندن نداشتن

I’m Busy as a Bee
من به عنوان یک زنبور مشغول هستم

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل با اون زبون خوشت، با پول زیادت یا با راه نزدیکت
و
معنی ضرب المثل علف زیر پا سبز شدن

به پایان معنی ضرب المثل وقت نداره سرشو بخارونه رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.