ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه

ریشه و مفهوم حکایت «با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه» به همراه گسترش

معنی ضرب المثل با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه : هیچکس تنها با صحبت و بدون انجام کاری به موفقیت نخواهد رسید. بلکه باید سعی و تلاشی انجام داده باشد تا از این طریق بتواند به گفته‌های خود عمل کرده و به موفقیت و پیشرفت دست یابد.

به این منظور بهتر است به جای صحبت به گفته‌های خود عمل کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل حلوای تن تنانی، تا نخوری ندانی

معنی ضرب المثل با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه

مفهوم ضرب المثل با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه

مفهوم این ضرب المثل به فردی اشاره دارد که به جای انجام کاری، تنها راجع به آن صحبت و گفت‌وگو می‌کند. ولی در عمل قادر به انجام هیچ کاری نیست و در این صورت هیچ اتفاق خاص و مهمی نخواهد افتاد.

باید بدانید که تنها بیان گفته‌هایی هیچ کاری نخواهد کرد و در واقع می‌تواند ضررهای بسیاری به شما برساند. در این صورت است که از جامعه و رقبای خود عقب خواهید ماند و هیچ‌گونه پیشرفتی نخواهید داشت.

داستان با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمی شود

در زمان‌های قدیم پسرکی قصد رسیدن و دستیابی به هر چیزی را داشت و می‌خواست که در هر حوزه‌ای موفق شود. البته او هیچ کاری جهت رسیدن به اهداف خود انجام نمی‌داد و می‌توان گفت: که فقط ادعای آن را داشت.

افراد که به او لقب خوش خیال را داده بودند، مدام می‌گفتند: تنها با صحبت و بیان اهداف به آن‌ها نخواهی رسید. بلکه باید سعی و تلاشی داشته باشی تا از این طریق بتوانی به سوی اهدافت پیشروی کنی.

پس بهتر است به جای صحبت و حرف‌های الکی، دست به کار شده و کاری انجام دهی. در این صورت هم از بلاتکلیفی راحت خواهی شد و هم اینکه دیگر خوش خیال نخواهی بود. به همین دلیل فردی برای اینکه بتواند خوش خیال را از خواب واهی بیدار کند، از ضرب المثل با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه استفاده کرد.

قصد و هدف او از این کار این بود که بتواند پسرک را از خواب شیرینش که همچون حلوای شیرین است، بیدار کرده و سبب اقدام به کار او شود. از آن پس وقتی که کسی قصد دارد تا فرد خوش خیالی را از خواب بیدار کرده و به او انگیزه انجام کاری را بدهد، از ضرب المثل با حلوا حلوا دهن شیرین نمیشه استفاده می‌کند.

گسترش و بازآفرینی با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه

با حلوا حلوا گفتن هیچ وقت مزه شیرینی را احساس نخواهیم کرد و این موضوع در نظر ما تنها یک تصور شیرین است. این ضرب المثل نشان دهنده افراد تنبلی است که برای موفقیت هیچ کاری انجام نمی‌دهند و فقط با صحبت قصد رسیدن به آن را دارند.

ولی برای رسیدن به موفقیت فقط حرف آن کافی نیست و باید این توانایی را داشته باشید که به گفته‌های خود عمل کنید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل در جنگ نان و حلوا تقسیم نمی کنند
و
معنی ضرب المثل جنگ اول به از صلح آخر

به پایان معنی ضرب المثل با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *