ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دنیا محل گذر است با مفهوم و داستان

معنی و مفهوم ضرب المثل دنیا محل گذره به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل دنیا محل گذر است : این ضرب المثل یکی از ضرب المثل‌های پرکاربردی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. جهان امروزی که ما در آن زندگی می‌کنیم موقتی بوده و همیشگی نیست و باید بدانید که تنها به مدت کمی در آن وجود خواهیم داشت. به همین دلیل بهتر است به این دنیا دل خوش نکرده و امیدوار نباشید.

همانطور که زمانی به این دنیا وارد شده‌ایم، همانطور نیز از آن خارج خواهیم شد. پس بهتر است به جای هدر دادن زمان، با انجام کارهای درستی، سبب گردآوری آذوقه‌ای برای دنیای آخرت خود شویم. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل گاو بی شاخ و دم

معنی ضرب المثل دنیا محل گذر است

مفهوم ضرب المثل دنیا محل گذر است

این ضرب المثل در دو حالت استفاده می‌شود. اولین حالت زمانی است که کسی بسیار ناراحت و افسرده باشد و هیچ امیدی به این دنیای خود نداشته باشد.

در این صورت است که افراد برای خوب کردن حال این فرد می‌گویند دنیا همیشگی نیست و بدان که این دنیا محل گذر است. روزی به آن پا گذاشتی و روزی از آن خواهی رفت. پس هیچ چیز ماندگار نیست و بهتر است به جای ناراحت بودن، از آن لذت ببری.

دومین حالت نیز زمانی است که فردی به کسی ظلم یا ستمی کرده باشد که در این مواقع افراد می‌گویند: زیاد دلت را به جایگاه و منزلتت خوش نکن و بدان که تو نیز روزی باید تاوان اعمال ناپسندت را بدهی.

داستان ضرب المثل دنیا محل گذر است

در روزی از روزها مردی بسیار ظالم در روستایی حکومت می‌کرد که بخاطر جایگاهی که داشت از هر کسی پرقدرت بود. این فرد تمامی افراد روستا را تحت سلطه خود قرار داده بود و حتی به آن‌ها اجازه صحبت را نیز نمی‌داد.

این مرد بسیار زرنگ و باهوش بود و در زمان کمی توانست اموال کل روستاییان را به دست بیاورد و آن‌ها را از فردی با رده متوسط به فقیر تبدیل کند.

اوضاع به این منوال در حال گذشتن یود که روزی پیرزنی به این روستا سفر کرد و زمانی که از احوال روستاییان و امور این مرد باخبر شد نزد او رفته و گفت: ای مرد ظالم این کار درستی نیست که تو اموال مردم روستا را صاحب شوی و آن‌ها را به فقیری و بی پولی دچار کنی. بدان که دنیا محل گذر است و تو نیز روزی جواب این اعمالت را پس خواهی داد و به روزی خواهی افتاد که حتی فکرش را نیز نمی‌کنی.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل دنیا محل گذره

هر فردی باید بتواند و سعی خود را بکند تا به جای انجام کارهای زشت و ناپسند، امور صحیح و خوبی را انجام دهد و با این کار حداقل بتواند با مقداری آذوقه این دنیا را ترک کرده و وارد دنیای آخرت شود.

در این حال در زمان حسابرسی به اعمالتان نیز دارای خیال راحتی خواهید بود و هیچ نگرانی از اعمالتان نخواهید داشت.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل خر کریم را نعل کردن
و
معنی ضرب المثل خدا از دهنت بشنوه
و
معنی ضرب المثل دارندگی و برازندگی

به پایان معنی ضرب المثل دنیا محل گذر است رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *