زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق در مورد مهدی اخوان ثالث و لیست آثار وی

بهترین مقاله درباره مهدی اخوان ثالث برای دانش آموزان کلاسی و تمامی پایه ها

مهدی اخوان ثالث از جمله شاعران برجسته سرزمین ایران به شمار می‌رود که دارای مشهوریت و محبوبیت بسیاری در بین مردم است. مهدی اخوان در سال 1307 در شهر مشهد چشم به دنیا گشود و با ورود خود زندگی پدر و مادر خود را نورانی کرد.

نام پدر ایشان علی و نام مادرش مریم بوده است. پدر او دارای دو برادر بود که با یکدیگر سه پسر می‌شدند و همین دلیل باعث شده بود که نام خانوادگی‌ اخوان ثالت یا همان برادران سه گانه روی آن‌ها گذاشته شود. مهدی اخوان ثالث دارای علاقه و تمایلاتی به حوزه‌های بسیاری بود که هر یک از آن‌ها برایش در جای خود مهم بودند. در ادامه با بخش تحقیق ماگرتا برای کسب اطلاعات بیشتر همراه باشید.

تحقیق پیشنهادی : تحقیق در مورد اسفندیار معتمدی

تحقیق در مورد مهدی اخوان ثالث

تمایلات مهدی اخوان به حوزه های گوناگون

مهدی اخوان به مباحث گوناگونی علاقمند بود و سعی داشت که هر کدام از آن‌ها را به خوبی فرا بگیرد. یکی از تمایلات آن هنر موسیقی بود که ایشان از همان بچگی آن را دنبال می‌کردد. البته ناگفته نماند که اخوان قبل از حوزه موسیقی، به شعر و شاعری علاقمند بود و به آن می‌پرداخت.

به همین سبب رفته رفته به موسیقی نیز علاقمند شد و این موضوع سبب شده بود که ایشان به سمت آن جذب شود. مهدی اخوان ثالث شعر و شاعری را توسط استاد سلیمان روح افزا فرا گرفت و رفته رفته در کار خود به فردی خبره تبدیل شد.

البته باید بدانید که علی پدر مهدی با این کار او مخالف بود که استفاده از تار و صدای آن را همانند صدای شیطان می‌دانست، ولی با این حال مهدی به گفته‌های پدرش گوش نداد و به سمت علاقه و تمایلات خود رفت.

پدرش به موسیقی علاقه خاصی داشت و این موضوع سبب شد که مهدی نیز به سمت آن برود و با تشویق پدر وارد این حوزه هنری شود. معلم موسیقی مهدی اخوان فردی بنام پرویز کاویان بود که او را در حوزه موسیقی راهنمایی و هدایت می‌کرد.

پس از گذشت مدتی مهدی به سوی ادبیات روی آورد و وارد انجمن ادبی خراسان شد و این موضوع باعث شده بود تا با اساتید رتبه بالا آشنا شود. او در ابتدای مسیر خود از شعرهای سنتی شروع کرد و مدتی به این منوال گذشت، پس از مدتی از شعر نیمایی خود رونمایی کرد و از آن پس به این مدل شعر سرود.

او فردی بود که به ایران باستان علاقه خاصی داشت و به این وسیله بسیاری از اشعار خود را به این موضوع اختصاص داده بود. علاقه‌ای که او به ایران باستان داشت در وصیت نامه‌اش نیز تأثیرگذار بوده  و به همین سبب مهدی وصیت کرده بود که پس از فوتش، او را در توس و در کنار آرامگاه فردوسی خاک کنند.

آثار مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث دارای میزان بسیاری آثار است که هر یک از آن‌ها به حدی مشهور بوده و طرفدارانی دارند. در ادامه به معرفی برخی از آثار او می‌پردازیم.

  • مجموعه شعر ارغوان که سروده 1330 بود.
  • مجموعه شعر زمستان که در سال 1335 سروده شد.  
  • مجموعه شعر آخرشاهنامه که محصول 1338 بوده است.
  • مجموعه شعر از این اوستا که سروده سال 1444 بود.  
  • کتاب منظومه شکار که در سال 1345 سروده شد.
  • مجموعه شعرعاشقانه و کبود در سال 1348 سروده شده است.
  • مجموعه شعر در حیاط کوچک پاییز در زندان که سروده 1355 بود.  
  • مجموعه شعر بهترین امید در سال 1348 سروده شد.
  • کتاب کودکان آورده‌اند که فردوسی در سال 1354 سرود.
  • و…

تحقیقات پیشنهادی : تحقیق در مورد حبیب یغمایی
و
تحقیق درباره زندگینامه صائب تبریزی
و
تحقیق در مورد نصرالله مردانی

به پایان تحقیق در مورد مهدی اخوان ثالث و آثار او رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.