ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل گاو بی شاخ و دم با مفهوم و بازآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل گاو بی شاخ و دم به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل گاو بی شاخ و دم : این ضرب المثل برای کسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ظاهرشان با باطنشان فرق دارد و در ظاهر فردی بسیار خوب و در باطن فردی است که با گاو هیچ تفاوتی ندارد. به همین سبب از ضرب المثل گاو بی شاخ و دم برایش استفاده می‌کنند.

در واقع هدف از استفاده این ضرب المثل نشان دادن این موضوع است که ظاهر فردی با باطنش فرق دارد و یکی نیست. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید‌.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل خر کریم را نعل کردن

معنی ضرب المثل گاو بی شاخ و دم

مفهوم معنی ضرب المثل گاو بی شاخ و دم

بسیاری از افراد دارای دو شخصیت ظاهری و باطنی هستند که در هر یک از این دو رفتار و آداب گوناگونی را از خود نشان می‌دهند و به این منظور گاهی با کسانی مواجه می‌شویم که در ظاهر یکی و در باطن فرد دیگری هستند.

در واقع مردم با مورد استفاده قرار دادن این ضرب المثل می‌گویند: که به ظاهر مهربان و انسانیتی که فردی از آن برخوردار است توجه نکن، بلکه به باطن زشت و نادانی‌اش دقت داشته باش.

داستان معنی ضرب المثل گاو بی شاخ و دم

در روزی از روزها پسرکی نادان به همراه خانواده خود در شهری زندگی می‌کردند. پسرک هیچ چیزی از ادب و شعور نمی‌دانست و همیشه بدون فکر دست به انجام هر کاری می‌زد. او عادت کرده بود که همیشه سر زده به خانه کسی برود و به خانه‌شان سرک بکشد.

این اوضاع سبب شده بود تا اطرافیان و فامیل از دست او اذیت شده و ارتباطشان را با او قطع کنند. این کار سبب ناراحتی پسرک نشد و او همچنان به کارهایش ادامه داد. آزار و اذیت‌های او به قدری زیاد شده بود که دیگر افراد از دست او اذیت می‌شدند.

روزی فردی در میان مردم پسرک را به گاو تشبیه کرد و گفت: او گاو بی شاخ و دمی است که حال قصد آزار و اذیت ما را دارد. پس پیرمردی پسرک را کنار کشید و با او صحبت کرد و گفت: پسرم رفتار و ادب تو درست نیست و باید بتوانی تغییری در آن‌ها به وجود بیاوری، در غیر این صورت مردم تو را از شهر بیرون خواهند کرد.

پسرک پس از اتمام صحبت‌های پیرمرد راهی منزل شد و به حرف‌هایش فکر کرد و گفت: بهتر است تغییری در خود به وجود بیاورم تا همه‌ی مردم را حیرت‌زده کنم، پس دست به کار شد.

از آن پس هروقت مردم می‌خواهند به فردی اشاره کنند که نادان بوده و از عقل خود برای امور استفاده نمی‌کند، از ضرب المثل گاو بی شاخ و دم استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی معنی ضرب المثل گاو بی شاخ و دم

انسان و حیوانات تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند که یکی از آن‌ها برخورداری و عدم برخورداری از عقل و فهم است. انسان با عقل و فهم خود می‌تواند فکر کرده و با سنجیدن اوضاع، کاری را انجام دهد.

ولی حیوانات این قابلیت را ندارند و نمی‌توانند راجع به چیزی فکر بکنند. به همین سبب بدون فکر به چیزی عمل می‌کنند و چون از عاقبت کاری آگاهی ندارند از نتیجه آن نیز ناراحت نخواهد شد.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل خدا از دهنت بشنوه
و
معنی ضرب المثل دارندگی و برازندگی
و
معنی ضرب المثل وقت نداره سرشو بخارونه

به پایان معنی ضرب المثل گاو بی شاخ و دم رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *