ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا + مفهوم و داستان

معنی و مفهوم ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا : معنای این ضرب المثل این است که فردی بی شخصیت و پست زمانی که با مردم رفت و آمدی می‌کند، خروارها غرور و تکبر دارد. با این حال فرد پست و فرومایه جوری مردم را بی ارزش می‌کند که انگار خودش فردی پست نیست.

توصیه بزرگان به مردم این است که هرگز نباید تظاهر کنید که فردی فقیر هستید، حتی در صورتی که کاملا فقیر باشید نیز انجام این کار اشتباه است. چرا که عزت نفس از همه چیز مهم بوده و نباید با انجام کارهای ناشایستی سبب از بین رفتن آن شوید. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل خانه ظالم به اندک فرصتی ویران شود

معنی ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا

مفهوم ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا

منظور این ضرب المثل از آدم گدا، فردی است که هیچ‌ شخصیت و ادبی ندارد و با این حال تمامی مردم را فردی بدرد نخور می‌بیند. با این حال ممکن است فردی فقیر و بی پول دارای میزان شخصیت بیشتری نسبت به این آدم باشد.

زمانی که این فرد، از بالا به مردم نگاه کرده و خود را از بقیه برتر و والاتر می‌بیند، مردم برای اینکه او را از رفتار خود آگاه کنند از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا

در روزگاران قدیم فردی پولدار در روستایی زندگی می‌کرد که از لحاظ آداب رفتاری و شخصیتی کمی عقب بود. او همیشه به مردم بی احترامی می‌کرد و هیچ‌ وقت حتی به بزرگان روستا نیز احترام نمی‌گذاشت.

در حالی که کل اهالی روستا افرادی مومن و دارای ادب خاصی بودند که حتی به حیوان خدا نیز کاری نداشتند. فرد ثروتمند همیشه و در همه حال خود را از سایر افراد برتر می‌دانست و حتی حاضر نبود با افراد روستا همنشین شود.

در روزی از روزها که قرار بود در یکی از میدان‌های روستا مسابقه‌ای برگزار شود، تمامی اهالی حتی فرد پول‌دار نیز حضور داشت که طبق معمول با فخر فروشی به مردم نگاه می‌کرد.

در این حال پیرمردی با دیدن اداهای او از میان جمع بیرون آمد و گفت: آدم گدا اینهمه ادا. یعنی اینکه او هیچ شخصیت و ادبی ندارد و حتی بلد نیست که چطور باید در جمع رفتار کند. از آن پس استفاده از این ضرب المثل رواج یافت و هروقت که مردم می‌خواستند به چنین فردی اشاره کنند، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا

خطاب این ضرب المثل مختص به افرادی است که در عین برخورداری از فقر، با استفاده از دروغگویی و تکبر، خود را از بقیه برتر می‌بینند و قصد دارند تا عزت نفس خود را پایین نیاورده و از بین نبرند.

ولی مسئله مهم این است که آن‌ها با این کار خود سخت در اشتباه بوده و به جای حفظ عزت نفسشان، سبب بروز ذلت خواهند شد. در این گونه مواقع مردم از ضرب المثل آدم گدا این همه ادا استفاده می‌کنند و به فرد حالی می‌کنند که این همه ادا و اطفار نداشته باشد.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا

Beggars can’t be choosers. Lying in the gutter, looking at the stars

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل دزد آمد و هیچ نبرد
و
معنی ضرب المثل حلوای تن تنانی، تا نخوری ندانی

به پایان معنی ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + پانزده =