ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب صفحه ۲۸ فارسی هشتم ؛ فرصتی برای اندیشیدن جوانه و سنگ

پاسخ سوال های فرصتی برای اندیشیدن روان خوانی جوانه و سنگ کتاب فارسی هشتم صفحه 28

جواب پرسش های درس روان خوانی جوانه و سنگ فارسی کلاس هشتم که شامل فرصتی بریا اندیشیدن صفحه ۲۸ می باشد را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا آماده کرده ایم، همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: جواب سوالات درس ۳ فارسی هشتم

جواب فرصتی برای اندیشیدن صفحه ۲۸ فارسی هشتم روان خوانی جوانه و سنگ

جواب فرصتی برای اندیشیدن صفحه 28 فارسی هشتم روان خوانی جوانه و سنگ

۱- درباره ارتباط محتوایی این داستان با مصراع «از محبّت خارها گل می‌شود» توضیح دهید.

پاسخ: داستان دور محور ایثار و از خود گذشتگی می ‌چرخد. کشمکش اصلی داستان بین سه شخصیت گیاه، مرداب و سنگ است. سنگ و مرداب بر سر زندگی بخشیدن به یک گیاه در کشمکش هستند که به ظاهر در این کشمکش مرداب پیروز می‌شود و سنگ با ایثار جان خود به گیاه حیات تازه می ‌بخشد.

پاسخ دیگر: عشق و محبت افسار زندگی وسعادت جاودانی است ، عشق روح را توانا و قلب ها را زنده نگه می دارد.

مولانا جلال الدین می فرماید: عشق بالاتر از محبت است (یعنی درجه عالی و پر شور و حرارت محبت را عشق میگویند، عشق کیمیائی است که خاک را به زر ، بخیل و ممسک را سخی ، لئیم را کریم، جبان را شجاع، ناپاک را پاک، کافر و ملحد را خداپرست و دیندار می سازد).

همینطور که در این داستان عشق و محبت زیاد سنگ به جوانه باعث شد که سنگ شکافته شود و با فنا کردن خود، از دل خود آبی جهت سراب کردن جوانه جاری کند.

۲- به نظر شما چه عواملی سبب گردید، از دل سنگ، چشمه پاک و زلال جاری شود؟

پاسخ: محبت، ایثار و از خود گذشتگی، دوست داشتن دیگران، زندگی بخشی به دیگران، دیگر دوستی و…

پاسخ دیگر: از درس جوانه و سنگ می آموزیم که جوانه جهت رسیدن به هدف و تمام مشکلات و سختیها را تحمل کرد و با داشتن صبر و حوصله و مقاومت و حرکت تدریجی و مقاومت در برابر سختیها، سر از درون سنگ بیرون آورد و راه حل خود را یافت و چهره زیبای خود را به روی زمین نمایان کرد و زمین و طبیعت را سرسبز کرد و به زمین و محیط لباس سبز پوشاند و سنگ هم چاره ای جز سازش نداشت و به جوانه اجازه بیرون آمدن داد.

مطلب پیشنهادی: جواب خودارزیابی و فعالیت نوشتاری درس ۴ فارسی هشتم

به پایان جواب سوال های فرصتی برای اندیشیدن صفحه ۲۸ روان خوانی جوانه و سنگ فارسی هشتم رسیدیم، جهت مطالعه جواب سایر صفحات کتاب فارسی شماره صفحه موردنظر را به همراه «ماگرتا» در گوگل سرچ کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =