ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل چانه اش گرم شد ⚡️ + داستان و بازآفرینی

ریشه و داستان حکایت قدیمی «چانه اش گرم شد» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل چانه اش گرم شد، یعنی شخصی که در جمعی می‌نشیند و شروع به صحبت کردن می‌کند، فرصت سخن گفتن به کسی را نمی‌دهد و اطرافیان به او می‌گویند تازه چانه‌اش گرم صحبت شده است. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست

معنی ضرب المثل چانه اش گرم شد

مفهوم ضرب المثل چانه اش گرم شد

مفهوم ضرب المثل چانه‌اش گرم شد، می‌تواند چند منظور شخص را به دیگران برساند. زیاد حرف زدن می‌تواند ناراحتی و حال بد فرد را برساند و شخص با زیاد حرف زدن، می‌خواهد درد و دل کند و دیگران او را درک کنند و حرف‌هایش را با جان و دل گوش دهند.

چه خوب است افرادی فهمیده و با حوصله باشند که حال بد و دردودل چنین اشخاصی را گوش دهند و کمکشان کنند که حالشان بهتر شود.

داستان و تاریخچه ضرب المثل چانه اش گرم شد

این ضرب المثل یک اصطلاح است. به طور معمول برای گرم شدن وسایل مانند ماشین لازم است کمی بعد از روشن شدن صبر کرد تا موتورش گرم شود تا به حرکت بیفتد یا زمانی که می‌خواهید حمام کنید نیاز به دقت زیادی هم نیست، چرا که وقتی آب گرم شود آن لحظه زمان استفاده از حمام است؛ چون طبیعتاً آب گرم رویه طبیعی حمام کردن است و کاملا تمیز می‌شوید.

چانه انسان در لحظه صحبت کردن انگار نرمش خاص خودش را انجام می‌دهد و این‌گونه گرم می‌شود و به کارایی کامل می‌رسد و می‌توان استفاده لازم را از فک یا همان چانه برد.

گسترش و بازآفرینی حکایت چانه‌اش گرم شد

مقدمه: اکثراً آدم‌هایی که خیلی وراج و پرچانه هستند، گاهی به قدری حرف می‌زنند که بقیه اطرافیان از شنیدن حرف های آن شخص کلافه می‌شوند و می‌گویند: باز این چانه‌اش گرم شد؛ خدا بخیر کند حالا تا صبح بالای منبر است.

بدنه: این ضرب المثل بیشتر در موارد کنایه زدن به فرد صحبت کننده زده می‌شود و معنی منفی به همراه دارد؛ چون وقتی مستقیم به شخصی که زیاد صحبت می‌کند نمی‌گویند چقدر حرف می‌زنی، به جایش از این اصطلاح استفاده می‌کنند و می‌گویند: باز فلانی چانه اش گرم شد.

در جامعه امروزی با توجه به شرایط، خیلی از مردم افسرده هستند و حالشان خوب نیست، خیلی‌ها همدمی برا صحبت کردن ندارند و وقتی وارد مترو یا ماشین می‌شوند سر حرف را باز می‌کنند تا کمی حرف بزنند و آرام بگیرند و بعضی‌ها می‌گویند چقدر شخص وراجی بود، در صورتی که آن شخص نیاز به کمی صحبت داشت.

نتیجه: اگر در جمعی باشیم و فردی خیلی حرف می‌زند، دیگران سعی می‌کنند حواس شان را پرت کنن تا متوجه حرف‌های او نشوند. اینطور مواقع هرکسی باشد، چنین افرادی را چانه گرم شده خطاب می‌کند؛ چرا که او بیش از حد معمول حرف می‌زند و سر بقیه را هم به درد می‌آورد.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل خوشی زیر دلش زده
و
معنی ضرب المثل سرش تو لاک خود بودن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل چانه اش گرم شد رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید، حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *