ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل سرش تو لاک خود بودن + گسترش

ریشه و داستان حکایت «سرش تو لاک خود بودن» به همراه گسترش و بازآفرینی

معنی ضرب المثل سرش تو لاک خود بودن ؛ بسیاری از افراد اخلاقیات بدی دارند و یکی از این اخلاقیات آن‌ها دخالت در زندگی مردم است. در واقع می‌توان گفت که این دسته از افراد این کار را برای خود سرگرمی دانسته و این با آن زمان خود را می‌گذرانند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل داغ شکم از داغ عزیزان کمتر نیست

معنی ضرب المثل سرش تو لاک خود بودن

مفهوم ضرب المثل سرش تو لاک خود بودن

این ضرب المثل اشاره به حالت بدن و آرامی لاک پشت دارد. در واقع باید بدانید لاک پشت زمانی که سر خود را در لاک فرو می‌کند بسیار ساکت بوده و با کسی کاری ندارد. این لاک پشت تا زمانی که خود قصد نداشته باشد، کسی نمی‌تواند او را از لاک خود بیرون بیاورد.

حتی اگر حیوانی بخواهد او را شکار کند نیز در این زمان نمی‌تواند به او آسیبی برساند و از کار خود ناامید خواهد شد. مفهوم این ضرب المثل به فردی اشاره دارد که بسیار ساکت و بی صدا است و با اطرافیان خود کاری ندارد. ولی باید بدانید که انجام کار غلط بوده و می‌تواند سبب ایجاد دردسر و مشکلاتی شود. این افراد زمانی که با فرد آرام و ساکتی مواجه می‌شوند برای اینکه به آرامی او اشاره کنند با خود می‌گویند که او در لاک خود فرو رفته و با کسی کاری ندارد.

تاریخچه حکایت سرت تو لاک خودت باشه

پسری با خانواده خود در روستایی زندگی می‌کرد که همیشه و در همه مواقع در خود بوده و با کسی کاری نداشت. این پسرک حتی زمانی که به مهمانی و دورهمی می‌رفت نیز در گوشه‌ای تنها نشسته و با کسی حرفی نمی‌زد. بسیاری از مردم با دیدن این اخلاق پسرک فکر می‌کردند که او افسرده و گوشه گیر است ولی موضوع این بود که پسر بچه از کودکی تا به الان خجالتی بوده و خجالت به او اجازه صحبت نمی‌داد.

در دورهمی همیشه پشت سر پسرک حرف زده می‌شد و در واقع غیبت او را می‌کردند. در این حین پدر پسرک از ماجرا باخبر شده و رو به جمع می‌گوید: ای مردم، پسر من افسرده نیست و هیچ بیماری ندارد. مسئله مهم این است که شما راه و روش صحبت با او را بلد نیستید و در واقع باید بدانید که سر او در لاک خودش بوده و با کسی کاری ندارد. پسرک که از طرف داری پدر خود خشنود شده بود از او تشکر کرد و با یکدیگر از جمع خارج شدند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل سرش تو لاک خود بودن

بهتر است به جای دخالت در زندگی مردم به زندگی خود مشغول شده و به آن رسیدگی کنید. به این صورت هم از جامعه عقب نخواهید ماند و هم اینکه کسی با شما کاری نخواهد داشت. کنایه این ضرب المثل کاری به کسی نداشتن بوده و به این موضوع اشاره دارد که هر فردی باید به امور خود رسیدگی کند نه اینکه در امور سایر افراد دخالت کرده و اجازه انجام اموری را به آن‌ها ندهد.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل خون کسی را توی شیشه کردن
و
معنی ضرب المثل حق کسی را کف دستش گذاشتن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل سرش تو لاک خود بودن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *