ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل خون کسی را توی شیشه کردن + گسترش و داستان

بازآفرینی و گسترش حکایت قدیمی «خون کسی را توی شیشه کردن» به همراه داستان آن

معنی ضرب المثل خون کسی را توی شیشه کردن ؛ این حکایت به معنای این است که فردی در حق کس دیگری ظلم و ستم کرده و در واقع او را لای فشار و سختی‌های زندگی قرار داده است. با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل خون خونو میکشه

معنی ضرب المثل خون کسی را توی شیشه کردن

مفهوم ضرب المثل خون کسی را توی شیشه کردن

مفهوم این ضرب المثل به این صورت است که فردی سختی و دشواری‌های بسیاری را تحمل کرده و به دلیل این میزان سختی روزی فوران خواهد کرد. در این حالت فرد بسیار عصبی شده و می‌تواند دست به انجام هر کاری بزند.

برای مثال فردی را فرض کنید که زندگی سختی داشته و مسائلی اعم از فقر، دشمنی و… را تجربه کرده و همه این مسائل به صورت خشم در بدن او جمع شده است. به همین منظور این فرد روزی از میزان مشکلات زیاد، خودش را به صورت عجیبی خالی خواهد کرد. این میزان عصبانیت و خشم نتایجی هستند که می‌توان بدلیل خون کسی را در شیشه کردن دید.

داستان و ریشه حکایت

در روزی از روزها مردی فقیر با خانواده خود در روستایی زندگی می‌کردند. این مرد برای اینکه بتواند پولی درآورده و با آن غذایی برای خود و خانواده‌اش تهیه کند، اقدام به انجام هر کاری می‌کرد. این خانواده سختی و دشواری‌های بسیاری را به علت فقیری تحمل کرده بودند و به همین دلیل از دنیا و روال ناجوانمردانه آن بسیار عصبانی و ناراحت بودند. مرد بخاطر اینکه بتواند غذایی برای خانواده‌اش تهیه کند، با خود فکر کرد بهتر است که پولی از کسی قرض بگیرم و به این وسیله تا یک مدت از این بابت خیالم راحت باشد. او به نزد فردی رفت و گفت: یک مقدار پول برای سیر کردن شکم اهل خانه لازم دارم.

فرد قبول کرد و پول را به او داد و قرار شد مرد ظرف دو ماه این پول را برگرداند. دو ماه شد و طلبکار روزی چند بار برای پس گرفتن پولش به نزد مرد می‌رفت ولی با پاسخ اینکه پولی ندارم مواجه می‌شد. پس از گذشت چند روز که مرد می‌بیند طلبکار ولکن نیست و روزانه چندین بار به درب منزل او می‌آید، در زمان ملاقات به او می‌گوید: من پولی برای دادن طلبم به تو ندارم، آیا قصد داری خونم را داخل شیشه کنی؟

مدتی به من زمان بده تا پولت را حاضر کنم. او به مرد 1 سال زمان داد و گفت در این یک سال طلبم را جور کن. مرد نیز با سعی و تلاش بسیاری توانست پس از گذشت چند ماه بدهکاری خود را جور کرده و به او پس دهد. از آن پس زمانی که افراد قصد اذیت و آزار کسی را داشته باشند، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی خون کسی را توی شیشه کردن

زندگی هر فردی دارای سختی و دشواری‌هایی است که افراد باید بتوانند از عهده آن‌ها بر بیایند. هر فردی ممکن است در برابر سختی و دشواری‌های زندگی اذیت شود ولی مسئله مهم این است که افراد بتوانند در زندگی خود موفق شده و به الگوی سایر افراد تبدیل شوند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن
و
معنی ضرب المثل مار از پونه بدش میاد در خونش سبز میشه

به پایان معنی ضرب المثل خون کسی را توی شیشه کردن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *