ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن ♨️+ گسترش و بازآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن:  این ضرب المثل معمولا در زمان‌هایی به کار می‌رود که دشمنی بین افراد وجود داشته باشد. در این صورت این ضرب المثل به این معناست که فرد لحظه شماری می‌کند تا انتقام دشمنی خود را بگیرد یا حتی ممکن است این انتقام سبب شود تا خون کسی در این میان ریخته شده و از بین برود. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل یک شبه ره صد ساله رفتن

معنی ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن

مفهوم ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن

مفهوم آن به این معنا است که فردی به خاطر دشمنی که در میان وجود دارد، از فرد مقابل متنفر بوده و قصد انتقام گرفتن از او را دارد. در دشمنی هیچ فردی از یکدیگر خوششان نمی‌آید، بلکه از یکدیگر عصبانی بوده و متنفر هستند. در این حالت هر فردی به منظور خالی کردن فشار و عصبانیت خود، دنبال فرصتی است.

امیر مومنان علی (ع) در این باره فرموده‌اند: کمیِ بخشش و گذشت، زشت‌ترین عیب‌ها بوده و عجله کردن به منظور انتقام جزو بزرگ‌ترین گناهان به شمار می‌رود. پس بهتر است تا به جای دشمنی، از روشی برای از بین بردن آن استفاده کرده و این دشمنی را به دوستی تبدیل کنید.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن

در روزگاران قدیم خانواده‌ای در روستا زندگی می‌کردند که دارای دو فرزند پسر بودند. یکی از این پسران بسیار رفیق باز بود و دیگری مظلوم و بسیار ساده. پسر مظلوم از دار دنیا یک رفیق داشت که روزی این دو با یکدیگر بحثشان شد و رفیقش او را به قتل رساند.

برادر پسر فوت شده که دید این کار رفیقش بوده در میان جمع قسم خورد که او را در سال برادرش به قتل رسانده و انتقام برادرش را بگیرد. افراد بسیاری سعی کردند تا او را از تصمیمش منع کنند، ولی او تنها یک برادر داشت و به حرف هیچ ‌کسی راضی نمی‌شد.

یک سال گذشت و زمان برگزاری مراسم فرا رسید ولی از برادر پسر خبری نبود. همه مردم نگران از این بودند که نکند حرف او راست بوده و حال برای انتقام برادرش رفته باشد. چندی گذشت و پسر با جنازه رفیق برادرش به منزل آمد. زمانی که مردم او را دیدند حیرت زده شدند و از عصبانیت و دشمنیت او ترسیدند.

آن‌ها در حال سرزش پسر بودند، در همین حین پیرمردی از میان جمع بیرون آمد و گفت: چکارش دارید، این پسر برادر او را به قتل رسانده بود و برادرش را به خون خود تشنه کرده بود و به همین منظور او این پسر را به قتل رساند.

از آن پس زمانی که افراد قصد دارند تا به شدت نفرت و دشمنیت کسی اشاره کنند، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن

زندگی هر فردی پر از دشمنی و دوستی‌هایی است که احتمال دارد برخی به نفع و برخی بر علیه فرد باشد. دشمنی می‌تواند میان افراد تفرقه ایجاد کند و از این طریق هیچ کدام از طرفین راضی به دیدار هم نباشند.

در این حالت افراد به علت تنفر از یکدیگر به دنبال انتقام هستند. ولی باید بدانید که در هر مواقعی بهتر است تا ابتدا فرد عاقلانه فکر کند و تصمیم درست را گرفته و سپس اقدام به انجام کاری کند.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن

Have it in for someone; Hate someone’s guts; Hate someone like sin
آن را برای کسی داشته باشید. متنفر از جرات کسی؛ از کسی مثل گناه متنفر باش

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل عیسی به دین خود موسی به دین خود
و
معنی ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه

به پایان معنی ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *