ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه

معنی ضرب المثل و حکایت «صد رحمت به دزد سر گردنه» به همراه داستان و تاریخچه آن

صد رحمت به دزد سر گردنه یعنی چه؟ حکایت افرادی است که بویی از انصاف و مروت نبرده‌اند. همچنین معنی دیگر این ضرب المثل این است که صد رحمت به دشمنم که تو دوستمی. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با این حکایت، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل رفیق گرمابه و گلستان

معنی ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه

مفهوم ضرب المثل «صد رحمت به دزد سر گردنه»

از آدم‌هایی که توقع وجدان و معرفت داریم برعکس از آب درمی‌آیند و مثل دشمن و صد برابر بدتر از دشمن با ما رفتار می‌کنند در حالی که ما توقع و انتظار داشتیم که خیلی بهتر از این‌ها با ما رفتار کنند؛ درواقع آنها هیچ بویی از مرام انسانی نبرده‌اند و حتی بی رحمت تر از دزدها با ما رفتار می‌کنند.

داستان حکایت صد رحمت به دزد سر گردنه

ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه، حکایت یک تاجر و یک مرد جوان است که در حین یک سفر کاری از کاروان خود جا ماندند ولی بدون هیچ ترسی از برخورد راه زنان با آن‌ها چون چیز با ارزشی با خود نداشتند به دل کوه کمر زدند و به راه خود ادامه دادند.

در این میان عده‌ای دزد سر گردنه یا راهزن به آن‌ها برخورد کردند که چون دیدند این دو مرد چیزی برای سرقت ندارند، لباس‌های آن‌ها را ربودند و مرد جوان گفت لباس‌های من که بی ارزش بود را چرا دزدیدید؟، سر دسته دزدان گفت اگر دنبال مساواتی وقتی به شهر رسیدید ۵ سکه طلا به دوست تاجرت بده.

این دو مرد تا رسیدن به شهر بر سر این موضوع بحث و جدل کردند و برای حل مساله‌شان پیش قاضی رفتند و قاضی برای حل مساله آن‌ها از هر کدام پنجاه سکه درخواست کرد و آن‌ها را به معاون خود ارجاع داد، معاون پس از شنیدن داستان آن‌ها صد سکه از هر کدام طلب کرد.

این دو مرد از پرداخت صد سکه سر باز زدند ماموران دولتی خواستند آن‌ها را به زندان بیندازند یا پولی که باید می‌پرداختند را پرداخت کنند، مرد جوان که چنین پولی نداشت بدهد گفت صد رحمت به دزدهای سر گردنه.

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه

ضرب المثل صد رحمت به دزد سرگردنه، کنایه زدن به انسان‌هایی است که هرگونه ظلم و تجاوزی را به حریم ما روا می‌دارند و یا پاسخگوی کمک طلبیدن ما از آن‌ها نیستند و یا اینکه در یک موقعیت و محفلی ما را خراب کرده و حتی در شرایط سخت با ما بدترین رفتارها را می‌کنند؛ کاری که دزدها با اموال مورد غارت گرفته انجام می‌دهند.

انشا با موضوع صد رحمت به دزد سر گردنه

مقدمه: دزدهای سر گردنه از نوع بی وجدان ترین و بی مروت ترین دزدان هستند که به زن و بچه و کم ارزش ترین اموال آدم‌ها هم رحم نمی‌کنند و باعث ایجاد رعب و وحشت در افراد می‌شوند.

بدنه: ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه، در مورد دوستان نزدیک ما و آشنایانی از ما صدق می‌کند که در بحرانی ترین شرایط پشت ما را خالی می‌کنند و یا اینکه در حالت عادی از هیچ گونه ظلمی به ما کوتاهی نمی‌کنند.

نتیجه: با همه تفاسیری که بیان شد این برداشت می‌شود که گاهی پیش می‌آید نزدیک‌ترین آدم‌ها به ما در پستی و خباثت دست کمی از دزدهای سر گردنه و دشمن ما ندارند.

معنی ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه
One hundred mercy to the highwayman

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل روم به دیوار
و
معنی ضرب المثل «شب دراز است و قلندر بیدار»

☑️ به پایان توضیحات معنی ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.