ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل «تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود»

معنا و مفهوم حکایت «تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود» به همراه تاریخچه و داستان حکایت

معنی ضرب المثل تا گوساله گاو شود، دل صاحبش آب شود : این حکایت به این موضوع اشاره دارد که اگر بخواهیم کاری بزرگ را به سر انجام برسانم که فرایند سخت و پیچیده دارد، در فرایند انجام آن کار با سختی ها و مشقت های فراوانی رو به رو خواهیم بود. برای مطالعه تاریخچه، معنای اصلی و قصه این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل گاو نه من شیرده

معنی ضرب المثل «تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود»

مفهوم ضرب المثل تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود

همانطور که از ظاهر این ضرب المثل پیداست، به این مسئله اشاره دارد که برای به ثمر رساندن کارها و دریافت نتیجه نهایی باید صبر و تلاش بسیار زیادی داشت تا بتوان در نهایت به نتیجه دلخواه رسید. همان طور که برای تبدیل یک گوساله به گاو، زحمات زیادی نیاز است و شب بیداری ­های فراوانی را باید تحمل کرد تا گوساله ما گاو شود، در زندگی واقعی نیز برای تبدیل گوساله ­های ­مان به گاو ­های تنومند قوی هیکل باید صبر فراوان داشته باشیم.

داستان و تاریخچه حکایت تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود

روزی روزگاری مادربزرگی با نوه هایش زندگی می کرد، نوه از سختی های زمانه زیاد صحبت می کرد و تعریف می کرد که قیمت ها به شدت بالا رفته و شرایط زندگی بسیار سخت شده است. یک بار، نوه ای که با مادربزرگ زندگی می کرد همان طور که داشت از سختی های زندگی تعریف می کرد، ناگهان مادربزرگ نفسی کشید و گفت به قول قدیمی ها تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود، پس اینقدر برای نتیجه گرفتن در زندگی عجله نکن!

تمام وقایع و رویدادهای زندگی ما مثل همان گوساله ­ای است که قرار است به یک گاو تنومند تبدیل شود، اگر صبر و حوصله نداشته باشیم در این مسیر قطعا به نتایج دلخواه مان نخواهیم رسید برای اینکه بتوانیم گوساله های زندگی‌ات را تبدیل به گاوی تنومند و فربه کنی باید صبر و حوصله پیشه کنی!

انشا با موضوع ضرب المثل تا گوساله گاو شود

مقدمه: برای رسیدن به نتایج دلخواه در زندگی باید همیشه صبر کنیم و هیچ وقت عجله را در کارمان لحاظ نکنیم برای تبدیل شدن گوساله های زندگی مان به گاو، باید با حوصله قدم به قدم حرکت کنیم.

بدنه: فرقی ندارد که قصد انجام چه کاری را دارید برای اینکه به نتیجه دلخواه برسید باید عجله کردن را کنار بگذارید وبا حوصله ، پله های زندگی را بالا برویم و تا به نتیجه دلخواه برسیم. نکته مهمی که باید در مسیر زندگی به آن توجه کنیم این است که هر دستاوردی بهای خاص خودش را دارید و اگر خواهان موفقیت و رسیدن به دستاورد خاصی هستیم باید بهای آن را بدهیم.

نتیجه گیری: همانطور که برای رشد یک گوساله و تبدیل آن به یک گاو تنومند نیاز به زمان و حوصله است برای به ثمر رساندن تمامی کارها نیز باید صبر و حوصله پیشه کنیم تا به نتیجه برسیم.

اصطلاح انگلیسی
It takes three generations to make a gentleman

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل گاو پیشانی سفید
و
معنی ضرب المثل برای یه سامورایی همه جا ژاپنه

☑️ به پایان توضیح درباره ضرب المثل تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود رسیدیم، خیلی خوشحالیم که تا اینجای مطلب همراه ما بودید، اگر نکته ­ای پیرامون این حکایت می ­دانید که ما در این مطلب به آن اشاره نکرده بودیم حتما در بخش دیدگاه ­ها با ما و دیگر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دوازده =