ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل «شب دراز است و قلندر بیدار»

معنا و مفهوم حکایت «شب دراز است و قلندر بیدار» به همراه داستان و تاریخچه آن

معنی ضرب المثل شب دراز است و قلندر بیدار ؛ این حکایت به موضوعی به نام عجله نداشتن برای انجام کارها اشاره می‌کند و از این طریق قصد دارد به شما بگوید که بهتر است برای انجام هیچ کاری عجله نداشته باشید و کار مربوطه را در زمان خود انجام دهید. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل عجله کار شیطان است

معنی ضرب المثل «شب دراز است و قلندر بیدار»

مفهوم ضرب المثل شب دراز است و قلندر بیدار

مفهوم این ضرب المثل این است که هر فردی در زندگی خود دارای وقت زیادی برای انجام امورش است و می‌تواند به هر کار، مقداری زمان اختصاص دهد. البته باید بدانید که عجله کردن در انجام امور روشی غلط بوده و شایسته افراد نیست.

توجه داشته باشید که ممکن است درصورت عجله کردن مشکلات و دردسرهایی برایتان پیش بیاید ولی در صورتی که برای انجام کاری عجله نکرده و وقت کافی را برای انجام آن کنار گذاشته باشید، خواهید توانست تا به راحتی از عهده آن برآمده و نتیجه خوشایندی به دست بیاورید.

باید بدانید که ممکن است در صورت عجله کردن برای انجام کاری، دچار مشکلاتی شده و گرفتاری برای خود به وجود بیاورید. پس همیشه دقت داشته باشید که اگر برای موضوعی وقت زیادی بگذارید، در نهایت نتیجه خوبی از ماجرا خواهید گرفت و دردسری ایجاد نخواهد شد.

داستان و تاریخچه حکایت شب دراز است و قلندر بیدار

در روزی از روزها فردی درویش (قلندر) که کار او گردش اعم از کوچه گردی و بیابان گردی بود، در هنگام گردش خود به شهری بنام بلخ رسید. این شهر جزو یکی از چندین شهر بزرگ و زیبا به حساب می‌آمد. فرد با فهمیدن این موضوع تصمیم گرفت تا به این شهر مهاجرت کرده و در آن‌جا اقامت داشته باشد. مدتی از اقامت فرد گذشته بود که تصمیم گرفت زنی برای خود بگیرد تا از بی سروسامانی و بلاتکلیفی دربیاید. مدت زیادی نگذشت که زنی گرفت و او را به خانه‌ی خود آورد.

پس از اتمام عروسی و رفتن مهمانان، فرد در گوشه‌ای نشست و با خدای خود به راز و نیاز پرداخت. در واقع او از خداوند بلند مرتبه به علت زن، منزل و تمامی اموالی که داشت شکر می‌کرد و از این طریق از خداوند تشکر می‌کرد. چندی گذشت و زن که از بی توجهی درویش خسته شده بود گفت: ای شوهر مهربان من! تو که با من ازدواج کرده‌ای وظیفه دیگری داری که باید آن را انجام دهی و مسئولیت پذیر باشی، عبادت و دعا را که از تو نگرفته‌اند چه بسیار است زمان برای انجام این کارها. مرد گفت: ای زن، بی تابی و بی قراری نکن که شب دراز است و قلندر بیدار.

گسترش و بازآفرینی شب دراز است و قلندر بیدار

باید بدانید که عجله کار شیطان بوده و نباید در هیچ کاری عجله داشته باشید. بهتر است که در انجام امور خود آرامش داشته و از زمان بیشتری استفاده کنید، در این حالت خواهید توانست تا کارهای خود را به خوبی پیش برده و به نتیجه مطلوبی برسید. مسئله مهم در موضوع عجله کردن در انجام امور، این است که در این نوع کارها احتمال شکست بالایی وجود دارد و ممکن است تا شما بر اثر عجله کردن خود دچار شکست شده و ناراحتی‌هایی به وجود بیاید.

باید بدانید افرادی که برای انجام امور خود شب را انتخاب می‌کنند، دارای زمان بیشتری بوده و به راحتی می‌توانند در شب دراز به تمامی کارهای خود رسیده و به نتیجه دلخواه خود برسند.

شب دراز است و قلندر بیدار به انگلیسی
The night is long and Qalandar is awake

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل چون که صد آمد نود هم پیش ماست
و
معنی ضرب المثل زخم زبان بدتر از زخم شمشیر است

☑️ به پایان توضیحات معنی ضرب المثل «شب دراز است و قلندر بیدار» رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *