ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل خوشی زیر دلش زده ⚜️ + داستان و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «خوشی زیر دلش زده» به گسترش و بازآفرینی آن

معنی ضرب المثل خوشی زیر دلش زده : معمولا این جمله برای کسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خوش و خرم بوده و اموری به دور از سالمی عقل انجام می‌دهند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

در واقع این دسته از افراد به حدی امور ناشایستی انجام می‌دهند که گاهی مردم می‌گویند: او دست به اقدام کارهای نادرستی زده و در واقع در حال زیاده‌روی کردن است. پس بدون توجه به جهان و اتفاقات آن زندگی کرده و می‌توان گفت: خوشی زیر دلش زده.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل رفیق گرمابه و گلستان

معنی ضرب المثل خوشی زیر دلش زده

مفهوم ضرب المثل خوشی زیر دلش زده

بسیاری از افراد پولدار و دارای آسایش گاهی اوقات دست به انجام امور نادرستی می‌زنند، در حالی که این کار می‌تواند آسیب و ضررهای بسیاری را در پیش‌رو داشته باشد. آن‌ها به حدی از دنیا بی نیاز هستند که قدر امکاناتی را که در اختیارشان قرار گرفته را ندانسته و آن‌ها را به هدر می‌دهند. ولی این کار صحیح نبوده و این دسته از افراد باید بتوانند تغییری در نحوه زندگی خود ایجاد کنند.

داستان حکایت خوشی زیر دلش زده

در زمان‌های قدیم فردی که دارای پول بسیار از حد تصوری بود، در روستایی زندگی می‌کرد که همیشه و در همه مواقع ترتیب جشن و مهمانی‌هایی را می‌داد و با این کار قصد به رخ کشیدن پول خود را داشت. روزی مردم با خود گفتند: آیا پول فرد با این همه ولخرجی که می‌کند به پایان نمی‌رسد و همیشه دنباله‌دار است؟ به همین سبب آن‌ها تصمیم گرفتند که روزی در هنگام ملاقات با او این سوال را ازش بپرسند.

روزها گذشت و فرد دوباره تصمیمی جهت برگزاری مهمانی را گرفت و به خدمتکاران خود گفت: جشنی ترتیب داده‌ام و شما موظف هستید هیچ چیزی را کم و کسر نگذارید. زمان جشن فرا رسید و مهمانان وارد عمارت بزرگ او شدند. مردم با یکدیگر تصمیم گرفته بودند که اگر در جشن با فرد روبرو شدند حتما به او طعنه‌ای بزنند تا دیگر دست از مهمانی گرفتن بردارد. کمی گذشت و او وارد جمع شد و با همه سلام و احوالپرسی کرد تا اینکه رسید به همان دسته‌ای که از دست کارهای او عصبانی بودند.

ناگهان یکی از آن‌ها سر صحبت را باز کرد و گفت: ای مرد با این همه امکاناتی که داری، آیا خوشی زده زیر دلت که بیشتر روزهای هفته را مهمانی می‌گیری؟ مرد که از حرف او حیرت زده شده بود خندید و گفت: مال و امکانات برای من است پس شما چرا بخاطر هدر دادنش حرص می‌خورید، اگر ناراحتید خب می‌توانید از جشن من بیرون بروید؟

آن‌ها از حرف او عصبانی شده و مهمانی را ترک کردند. از آن پس هر وقت مردم قصد داشتند که به فردی از همه جا بی خب و خوشگذران اشاره کنند، از ضرب المثل خوشی زده زیر دلش استفاده می‌کردند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل خوشی زیر دلش زده

این مثل دارای دو حالت بوده که یکی در حالت شوخی با دیگران و دیگری در حالت طعنه به کار می‌رود. هر فردی باید بتواند از اموال و امکانات خود به خوبی نگهداری و محافظت کند و برای ادامه‌دار بودنشان، آن‌ها را هدر ندهد. به این طریق افراد خواهند توانست زندگی موفقی داشته و همیشه پیروز میدان باشند.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل آدم هزار پیشه کم مایه است
و
معنی ضرب المثل سرش تو لاک خود بودن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل خوشی زیر دلش زده رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *