ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آدم هزار پیشه کم مایه است ⚜️+ گسترش و انشا

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی « آدم هزار پیشه کم مایه است» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل آدم هزار پیشه کم مایه است ؛ پیشه معنای شغل یا حرفه‌ی یک شخص است. این جمله را کنایه به افرادی می‌زنند که به جای موفق شدن در یک یا چند کار و یادگیری کامل و اصولی هر کاری، سعی می‌کنند چندین کار را همزمان و به طور معقول انجام دهند و از بیشتر آن کارها بی‌نتیجه بیرون می‌آیند و در آخر می‌گویند که این کار به درد نمی‌خورد و یا چنین ایرادی داشت.

در اصل همچین افرادی از این شاخه به آن شاخه می‌پرند و تلاش نمی‌کنند که کارها را اصولی و بر پایه و اساس آموزش ببینند تا مهارتشان شود، به این افراد آدم هزار پیشه و کم مایه می‌گویند. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

معنی ضرب المثل آدم هزار پیشه کم مایه است

مفهوم ضرب المثل آدم هزار پیشه کم مایه است

به طور مثال یک شخصی اولین کاری که دارد آموزش می‌بیند، آرایشگری است؛ و او وقتی مدتی از کارش نگذشته و هنوز اصول کار را یاد نگرفته است به سرعت از کار زده می‌شود و به سراغ کار بعدی می‌رود و همینطور مدعی است که چندین کار را بلد است و سر در می‌آورد.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل سرش تو لاک خود بودن

در صورتی که سر رشته‌اش کم و بی کیفیت است، وقتی که اولین کارش را با تمامی سختی‌هایش بپذیرد و به نحو احسن انجام دهد و از آن به سرعت خسته نشود، آن وقت است که می‌تواند کار دیگری را هم در کنار این کارش انجام دهد و یا آموزش ببیند؛ اما دائما کارهایش را عوض نکند و از آن ایراد نگیرد.

تاریخچه حکایت آدم هزار پیشه کم مایه است

این ضرب المثل می‌خواهد اهمیت تخصص و تمرکز هر شخصی بر روی یک شغل را متذکر شود که از این شاخه به آن شاخه پریدن موجب این می‌شود که هیچ وقت در هیچ زمینه‌ای که روی آن تمرکز ندارید موفق نخواهید شد. می‌گویند عمر انسان کم است و نمی‌تواند به طور همزمان یا مطلق در همه موارد و زمینه‌ای یک کار بلد خبره باشد؛ به همین دلیل است که باید بعداز فهمیدن علاقه خود روی آن متمرکز شده و بهترین خود را در آن کار پیدا کرد و بود.

قَلِيلٌ تَدُومُ عَلَيْهِ أرْجى مِنْ كَثِيرٍ مَمْلُولٍ مِنْهُ
کار کمی که (با نشاط) آن را ادامه دهی امید بخش تر از کار زیاد و خسته کننده است»

حدیثی از امام علی (ع)

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل آدم هزار پیشه کم مایه است

مقدمه: کم مایه شدن فرد، در نتیجه کارهای با عجله و غیر منطقی خود او است.

بدنه: بعضی افراد صبر و حوصله به خرج نمی‌دهند تا در یک یا دو حرفه‌ای که برایشان مهم است پخته شوند و مهارت کافی را کسب کنند. افراد هزار پیشه به حرفه‌های دیگران توجه می‌کنند و به خیال خود از وقت و انرژی درست استفاده کردند؛ در حالی که به ضرر خود و آینده‌شان عمل می‌کنند و سعی نمی‌کنند در کار ایده‌آل خود بمانند و بهترین شوند.

نتیجه: بهتر است در کاری که مورد علاقه‌مان است بمانیم و آن را به طور کامل آموزش ببینیم و بهترین در آن شویم و اگر توانایی کار دوم را داشتیم به آن بپردازیم.

مَثَل های پیشنهادی:
گسترش ضرب المثل آدم ترسو هزار بار می میرد
و
معنی ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا

به پایان معنی ضرب المثل آدم هزار پیشه کم مایه است رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.