ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد ذوالقرنین ⭕️ متن انشاء با موضوع ذوالقرنین کیست

انشا در مورد ذوالقرنین به چه کسی گفته می شود؟ با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

انشا در مورد ذوالقرنین و خلاصه داستان آن ؛ شاید نامش را فراوان شنیده‌اید کسی که نامش در قرآن آمده و داستان جذاب و زیبایی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا با ما همراه شوید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد حضرت فاطمه (س)

انشا در مورد ذوالقرنین

انشا درباره ذوالقرنین چه کسی بود

مقدمه: در قدیم به هر گوشه از زمین قرن می گفتند، ذوالقرنین کسی بود که به دو گوشه زمین در رفت و آمد بوده است. عده ای او را اسکندر خوانده اند و امیر و پادشاهی که خداوند او را بر زمین مسلط کرده بود. او کسی بود که به تمام سرزمین ها سفر کرده و کافران را مغلوب ساخته بود.

بدنه: ذوالقرنین یکی از شخصیت های درستکار و دینی و مقدس است که همواره در پی راستی و صداقت و نیکویی قدم برمی داشته است. بر اساس مستندات قرانی او سه لشگر داشته که در غرب و شرق بودند و سپس در منطقه ای فرود آمد. این مرد وارسته همواره در جهت کمک به ستم دیدگان حرکت کرده و در اینکه او دقیقا چه شخصیتی بوده که به این نام خوانده شده اختلاف نظر وجود دارد.

در ادیانی مانند یهودی ، مسیحی و مسلمان اسامی متعددی نان برده شده است که عبارتند از : کورش هخامنشی، داریوش بزرگ، خشایارشاه، اسکندر مقدونی، چین شی هوان، خسرو انوشیروان از جمله افرادی هستند که در موردشان اختلاف نظر وجود دارد. تعدادی از بزرگان شیعه مانند شهید مطهری هم ایشان را کورش دانسته اند. سوره کهف به صورت کامل در مود ذوالقرنین توضیح داده شده است. او از نظر قران فردی ستوده و جذاب و مورد اعتماد مردم بوده است.

او کسی است که در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج ایستاد و سدی از فلز در مقابل انان ساخت تا نتوانند ظلم خود را ادامه دهند. او مورد لطف و رحمت خداوند قرار داشت و همواره از او به عنوان فردی صالح و بنده ای وارسته یاد شده که با داشتن تمام فضایل اخلاقی ستوده ، فاقد وحی و پیامبری بوده است. او مرد اخلاق و کمال و دانایی و بندگی بود.

نتیجه گیری: جهان همواره پر از مردان بزرگی است که در راه اعتلای انسانیت تلاش کرده اند و ذوالقرنین با هر نام و عنوانی هم از این گونه افراد خدا پرست و بزرگ بوده است. ما وظیفه داریم که این انسانهای بزرگ را شناسایی کنیم و در راهشان قدم برداریم. راه و رفتار و مرامشان را در میان مردم ترویج دهیم.

متن انشا در مورد ذوالقرنین با مقدمه و نتیجه گیری

مقدمه: جهان پر از انسان های آزاده و رهایی است که فارغ از هر تعلقی به دنبال آرامش و آسایش بندگان خدا هستند. دنیایی متفاوتی دارند و با تمام وجود در راه خدمت به خلق قدم بر می دارند. ذوالقرنین هم که از بندگان ناب خداوند بود تمام دنیا را در نوردید ولی از منش و اخلاق و رفتار خودش دست برنداشت.

بدنه: ذوالقرنین که افراد زیادی را به این نام خوانده اند، دارای رفتار و کمالاتی بود که در قران هم به آنها اشاره شده است. اهل عبادت و خیرخواهی ، دنیای مادی و آخرت را قبول داشت و به هر جماعت ظالم که می رسید آنان را ارشاد می کرد و اگر قابل ارشاد و راهنمایی نبودند از میان بر می داشت. مردی از زمره مردانگی که یاجوج و ماجوج قوم فاسد و ظالم را عقب راند. او برای یاجوج و ماجوج سدی ساخت و آنها تا روز رستاخیز در آن گرفتار هستند و هیچ کس نتوانسته رهایشان کند.

مردی که همواره به دنبال یافتن چشمه آب حیات جاودان بود و تلاش های زیادی در این زمینه کرد. او پس از ساختن مانع و سد برای این قوم به دنبال آب حیات راه افتاد. او از اطرافیانش پرسید که آیا کسی هست که نشانی آب حیات و جاودانگی را بداند. جوانی از اطرافیانش گفت که در پس کوه قاف چشمه ای موجود است که بسیار شیرین و جذاب و خوش طعم است.

ذوالقرنین همراه خضر پیامبر برای یافتن این نوع آب حرکت کرده و آنجا بود که خضر نبی خود را در ان آب شست و عمر جاوید یافت. در بسیاری از کتب معتبر کورش را همان ذوالقرنین دانسته اند که منشور حکومتش جهانی است و هنوز هم در دنیا معروف است. انسانی شایسته که هیچ وقت از مسیر درستی و عدالت خارج نشد.

نتیجه گیری: ذوالقرنین یا انسان وارسته ای که زندگی نامه یا حوادث شیرین زندگیش را خواندیم چه چیزی دستگیرمان شد؟ فقط خوب مطالعه کنیم و بدانیم افراد بزرگی مانند ذوالقرنین چگونه و چه طور نام نیک از خود برجای گذاشته اند، آنان هر کاری کردند برای رضایت خداوند بود و هیچ گاه منافع شخصی خود را ترجیح نداند.

انشاهای پیشنهادی:
انشا درمورد امام علی (ع)
و
انشا در مورد خدا

☑️ به پایان متن های انشا در مورد ذوالقرنین رسیدیم، اگر دیدگاهی داشتید حتما آن را در بخش نظرات برای ما بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *