زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره امام زمان (عج) ❤️ + زندگینامه و زمان غیبت

مقاله خلاصه و کوتاه در مورد امام زمان (عج) و ظهور ایشان مناسب پایه اول تا ششم

تحقیق کوتاه در مورد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ؛ جهان و زمین هیچ گاه بدون حجت و ولی خداوند خالی نمی ماند، آخرین حجت خدا امام زمان (عج) است. ایشان در میان مردم زندگی می‌کند اما هیچ کس آن را نمی شناسد. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش تحقیق ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: نامه ای به امام زمان (عج)

تحقیق درباره امام زمان (عج)

تحقیق در مورد زندگینامه امام زمان (عج)

مادر ایشان یکی از بانوهای شاهزاده روم بوده است این بانوی بزرگوار را به نام نرجس خاتون می‌شناسند و پدر ایشان امام حسن عسکری امام یازدهم ما شیعیان است. نرجس خاتون به همراه سپاه رومیان از کشور خود خارج شد و به دست مسلمانان اسیر گشت سپس امام هادی او را از برده فروشی خریداری کرد و آداب و دستورات اسلامی را نزد حکیمه خواهر امام هادی آموخت و بعد از مدتی به همسری امام حسن عسکری (ع) در آمد.

امام مهدی، امام دوازدهم ما شیعیان در ۱۵‌ شعبان در شهر سامرا به دنیا آمد و به مدت ۵ سال در خانه امام حسن عسکری(ع) پرورش یافت و جز تعداد اندک یاران کسی از وجود ایشان باخبر نبود. مسلمانان ایشان را با القابی چون قائم، مهدی، صاحب الزمان و بقیة الله می‌شناسند.

ویژگی های امام زمان(عج)

در روایات اسلامی بیان شده است که امام زمان (عج) شبیه‌ترین فرد به رسول خدا هستند، ویژگی‌هایی که در برخی روایات اشاره شده است:

  • تواضع بسیار زیاد در برابر پروردگار منان
  • دارای آرامش و وقار توصیف نشدنی
  • نسبت به انسان‌ها بسیار دلسوز می‌باشند.
  • به آنچه از سوی خدا فرمان دوده شده این عمل می‌کنند و از آنچه نهی شده بیشتر از هر کسی دوری می‌کنند.
  • به حلال و حرام دانا هستند.
  • نسبت به مردم بخشنده و مهربان هستند.
  • اگرچه ایشان عمری طولانی دارند اما دارای چهره‌ای جوان و شاداب است و با گذشت زمان چهره ایشان تغییری نمی کند.

دوران غیبت امام زمان (عج)

از آنجاکه دشمنان به دنبال فرصتی بودند تا ایشان را به قتل برسانند به فرمان خداوند ایشان از دیده‌ها پنهان شدند، دوران غیب امام مهدی عج به دو بخش غیبت صغری و غیبت کبری تقسیم می‌شود.

غیبت صغری

امام حسن عسکری(ع) در ۸ ربیع الاول به شهادت رسیدند و حضرت مهدی در سن ۵ سالگی به امامت رسیدند از همان زمان دوران غیبت صغری شروع شد و ایشان به واسطه ۴ نایب خود یعنی عثمان بن سعید عمری، محمد بن عثمان سعید، حسین بن روخ و علی بن محمد سمری که به نواب اربعه مشهورند در ارتباط بود و مشکلات علمی و فقهی آنان را حل می‌کرد. دوران غیب صغری ۶۹ سال طول کشید.

غیبت کبری

پس از درگذشت آخرین نایب امام زمان دوران غیبت صغری به پایان رسید و ارتباط مردم با ایشان قطع شد و دوران غیبت کبری آغاز شد که در این دوران علما و فقها مسئول رسیدگی به امور مردم بودند. در این دوران به شیعیان توصیه شده است که امام زمان خود را بشناسند و او را شاهد بر اعمال خود بدانند و از فتنه‌ها دوری نماید و اخلاق و رفتار محمدی را در پیش بگیرند و پیوسته برای فرج و ظهور ایشان دعا کنند.

دوره حکومت امام زمان (عج)

به فرمان خداوند امام زمان (عج) ظهور خواهد کرد و حکومت جهانی را تشکیل می‌دهد. از ویژگی‌های حکومت جهانی ایشان می‌توان به رفاه و آسایش عمومی، رشد فضایل اخلاقی، امنیت زیاد، اجرای احکام الهی و پاکسازی زمین از ظلم و ستم اشاره کرد.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق درباره حضرت مریم (س)
و
تحقیق درباره حضرت زینب (س)

☑️ به پایان تحقیق درباره زندگینامه امام زمان (عج) رسیدیم، چنانچه در این خصوص نظر یا پیشنهادی دارید حتما آن را برای ما بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

1 دیدگاه

  1. فاطمه گفت:

    خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *