ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا با تضاد معنایی بینا و نابینا 👁️ با مقدمه و نتیجه

انشاء دانش آموزی و ساده روان در مورد تضاد معنایی بینا و نابینا با مقدمه و نتیجه گیری و توصیفات زیبا

انشا با تضاد معنایی بینا و نابینا : حس بینایی ناب ترین و برترین حس انسان است که دنیای زیبا را برای ما به نمایش می گذارد.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا با ما همراه شوید.

انشا پیشنهادی : انشا با تضاد معنایی خیر و شر

انشا با تضاد معنایی بینا و نابینا

انشا با تضاد معنایی بینا و نابینا

مقدمه: چشم بینا دنیای جذاب و پر از رنگ را می بیند و لذت می برد، رقص نور و پرواز پروانه، ظهور بی صدای رنگین کمان، پر هزار رنگ پرندگان، چشم است که این همه را به زیبایی و شکوه می بیند و نورش را به مغز منعکس می کند. چشم این دوربین بی نقص است که عدسیش تاریخ انقضا ندارد و همواره تازه و نو است.

بدنه: چشم که نباشد، هفت رنگ زیبای جهان را چگونه ببینیم، چگونه منظره طلوع خورشید را رصد کنیم. چگونه چشمک های ستارگان را در آسمان شب نگاه کنیم. با کدام چشم پرواز پرندگان را دنبال کنیم و هزاران درخت و گل و سبزه را نگاه کنیم، چگونه دل از زیبایی ها بی نصیب بماند و چشم، کار دل نداند، این دو در کنار هم غوغا می کنند. شعر معروف بابا طاهر که گفته است:

 زدست دیده و دل هر دو فریاد که هرچه دیده بیند، دل کند یاد

بسازم خنجری نیشش ز فولاد زنم بر دیده تا دل گردد آزاد.

این دوبیتی نشان دهنده این است که چشم عامل و علت تمام عشق و زیبایی هایی است که دل در پی آن است. چشم تمام جلوه های این دنیای جذاب را به قلب ما می رساند. ضمن این که چشم و بینایی ما را از خطرات زیادی دور می کند، سقوط از ارتفاع، برخورد با اتوموبیل، برخورد با دیگران، و مهم تر این که با داشتن چشم همیشه آرامش روحی و روانی با ماست.

گاهی بعضی انسانها نابینا و یا کم بینا هستند، این افراد شاید چشم ظاهر نداشته باشند ولی در انجام تمام امور خود مستقل هستند و کارهای شخصی خود را به خوبی انجام می دهند. چشم دل دارند و می توانندپدیده ها را درک کنند.

خدا گر زحکمت ببندد دری      ز رحمت گشاید در دیگری ( بوستان سعدی)

آری خدای مهربان وقتی چشم سر را از کسی می گیرد، در مقابل چشم دل را به او عطا می کند. نابینایی شاید درد سنگینی باشد، ولی درد بدتری هم هست و این که چشم داشته باشی و زیبایی های خدای بزرگ را نبینی و در پناه شیطان روزگار بگذرانی

نتیجه گیری: خدایا چشم سر دادی تا پدیده های زیبای تو را ببینیم، حال قدرتی بده تا حکمت و رحمت تو را دقیق و کامل درک کنم. خدایا شکرت برای چشم و دل و هر آنچه که به من ارزانی داشتی.

انشا تضاد مفاهیم بینا و نابینا

مقدمه: چشم که داشته باشی هر صبح ستیغ آفتاب را در نوک قله می بینی، رقص نور در انتهای شفق و پیوستن دریا به افق

آنجا که خدا منتظر من و شماست. در کنار سوسوی کاغذی صنوبرها خوب خودت را ببین و نگاه کن و بدان که هدف از خلقتت چه بوده است.

بدنه: در کنار یک مغازه فروش تابلوهای مینیاتوری نقاشی ایستاده ام و به یک چهره خیره شده ام و چشم رنگیش مرا از خود بی خود کرده است. کم کم به فکر فرو می روم و خود را در یک دشت سبز و زیبا می بینم که همه چیز زیبا و جالب بود.

چه راه پر پیچ و خمی در انتظارم بود و من کم کم به راه خود ادامه دادم و  به جایی رسیدم که انسان های زیبا روی جذابی در آنجا جمع شده بودند و سخن می گفتند، کمی حساس شدم و به جلوتر رفتم و از یک جوان رعنا پرسیدم گه شما چرا همه زیبا رو هستید و همه روی تختی زمردین نشسته ای، جوان در جوابم گفت، چشم های مرا خوب نگاه کن و ببین که برق می زند، من هم به او خیره شدم و سکوت مرا احاطه کرد، جوان نگاه معنی داری به من کرد و گفت، چشم زیباست و مظهر زیبایی، سعی کن هیچ وقت به نامحرم خیره نشوی و خدا را شاهد اعمال خود بدانی، با چشم خودت عهد ببند که هر آنچه که حرام است را بر خود حرام داری، در همین فکر بودم که فروشنده تابلوهای نقاشی از من پرسید؟

کدامش چشمت را گرفته است. به خودم آمدم و دیدم که اگر چشم دنبال حرام برود، نابینا باشد بهتر است، اگر چشم برای دیدن ناموس دیگران باشد، نابینا باشد، بهتر خواهد بود.

نتیجه گیری: چشم زیباست و نابینایی یک مصلحت از جانب خداوند، پس بهتر است در هر شرایط از داشته های خود استفاده نماییم و برای هر نعمت شکری مضاعف کنیم. بینا و نابینا در روز محشر به صورت یکسان حسابرسی نمی شوند، پس بهتر است نسبت به کرده های خود حساس باشیم و رفتارهای خود را کنترل نماییم.

انشاء های پیشنهادی :
انشا تضاد معنایی دختر و پسر
و
انشا تضاد معنایی چاق و لاغر
و
انشا با تضاد معنایی زن و مرد

☑️ به پایان انشا درباره تضاد معنایی نابینا و بینا رسیدیم. برای درج دیدگاه می توانید از بخش نظرات در انتهای همین مطلب استفاده نمایید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *