ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل از کله سحر تا بوق سگ ⭕️ + تاریخچه

ریشه و مفهوم حکایت «از کله سحر تا بوق سگ» به همراه گسترش و بازآفرینی

معنی ضرب المثل از کله سحر تا بوق سگ : برای مشاهده مفهوم کامل، تاریخچه، گسترش و بازآفرینی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است

معنی ضرب المثل از کله سحر تا بوق سگ

مفهوم ضرب المثل از کله سحر تا بوق سگ

این حکایت جزو ضرب المثل های پرکاربردی است که در زندگی بسیاری از افراد کارکن کاربرد دارد. معمولا زمانی که افراد زمان بسیاری را به منظور کار کردن کنار می‌گذارند و مقدار زیادی از زمان خود را مشغول کار کردن هستند، مردم می‌گویند: چه خبر است از کله سحر تا بوق سگ کار می‌کنی؟

در واقع این ضرب المثل به منظور بیان میزان تایمی مورد استفاده قرار می‌گیرد که افراد در آن به کار کردن مشغول شده‌اند و حتی حساب زمان از دستشان در رفته است. در این حالت فرد مورد نظر خسته شده و دیگر از توان و قدرت قبل برخوردار نخواهد بود، بلکه از بدنی ضعیف و بی‌حال دارا خواهد شد.

گاهی اوقات مردم برای اینکه به میزان ساعات کاری خود اشاره کنند، می‌گویند: دیروز از کله سحر تا بوق سگ کار کرده‌ام. در این حالت منظور از این گفته این بوده که فرد دیروز از صبح تا پاسی از شب کار کرده است. در این شرایط هر کسی خسته خواهد شد و بدنش از کار خواهد افتاد. پس برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است از بدن خود زیاد کار نکشید و همیشه حد وسط را در هر اموری در نظر داشته و رعایت کنید.

تاریخچه حکایت از کله سحر تا بوق سگ

در زمان‌های قدیم بازارهای بزرگی وجود داشت که صاحبان برای محافظت و مراقبت از آن‌ها، نگهبانانی پر جثه و قوی استخدام می‌کردند تا آن‌ها از صبح تا شب و حتی نصفه شب نگهبانی دهند. این نگهبانان علاوه بر خود، سگشان را نیز برای محافظت از اطراف نزد خود آورده و نگه می‌داشتند تا در صورتی که مشکلی پیش می‌آمد، با استفاده از سگ ماجرا را حل کنند.

آن‌ها از صبح تا شب با سگ‌های بسته از بازار مراقبت می‌کردند و در شب به مردم اعلام باش می‌دادند که کسی در بیرون از منزل نماند. چرا که آن زمان، وقت آزاد کردن سگ‌ها بوده و این دسته از سگ‌ها به شکلی تربیت و تعلیم داده شده بودند که ممکن بود به غیر از صاحب و مربی خود، به بقیه مردم حمله کرده و آن‌ها را بدرند.

از آن زمان هر وقت مردم می‌خواستند به فردی اشاره کنند که تا پاسی از شب مشغول کار است، از ضرب المثل از کله سحر تا بوق سگ استفاده می‌کنند. در واقع می‌توان گفت: بوقی از شب به معنای اواخر شب بوده و زمانی که از این ضرب المثل استفاده می‌کنیم، منظور این است که فرد مورد نظر از صبح تا اتمام شب کار می‌کند.

گسترش و بازآفرینی از کله سحر تا بوق سگ

بسیاری از افراد برای اینکه بتوانند درآمد بسیاری کسب کنند، به خود فشار آورده و از صبح تا شب کار می‌کنند. این کار درست نبوده و می‌تواند معایب بسیاری برای بدن افراد داشته باشد. به این منظور بهتر است به جای کار کشیدن بیش از حد از بدنتان، به میزان متوسطی کار کنید. در این حالت نه آسیبی به بدنتان خواهد رسید و هم اینکه درآمد کسب خواهید کرد.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل آب دریا به دهن سگ نجس نمی شود
و
معنی ضرب المثل یه روده راست تو شکمش نیست

⭕️ به پایان معنی ضرب المثل از کله سحر تا بوق سگ رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *