ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل یه روده راست تو شکمش نیست ⚡️ + داستان و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «یه روده راست تو شکمش نیست» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل یه روده راست تو شکمش نیست : این ضرب المثل برای افراد دروغگو بکار رفته و زمانی که فردی دروغی را می‌گوید، مردم برای آگاه کردن او از اینکه ماجرا را می‌دادند استفاده می‌کنند.

معمولا این دسته از افراد در نزد سایر مردم غیر قابل اعتماد بوده و به حدی از دروغ در زندگی خود استفاده کرده‌اند که حتی اگر چیز راستی هم بگویند مورد قبول مردم نخواهد شد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل راستی راه نجات است

معنی ضرب المثل یه روده راست تو شکمش نیست

مفهوم ضرب المثل یه روده راست تو شکمش نیست

با تحقیق و بررسی‌های انجام گرفته می‌توان گفت هر فردی دارای یک روده راست در سیستم گوارشی خود است و فردی که یه روده راست تو شکمش ندارد دروغ بوده و چیز ممکنی نخواهد بود. به همین منظور زمانی که این سخن به میان آورده می‌شود، صحبت از فردی دروغگو خواهد بود که حتی چیزهای راستی را که دارد هم انگار ندارد.

حکایت یه روده راست تو شکمش نیست

در روزی از روزها دو دوست در روستایی زندگی می‌کردند که رفت‌وآمد خانوادگی نیز داشتند. یکی از این دو باسواد و یکی بی‌سواد بوده و قصد داشتند که هردو روزی در جایی مشترک استخدام شوند. روزی این دو دوست تصمیم گرفتند که به شهر آمده و با یکدیگر دنبال کاری بگردند که با استخدام شدن در جایی، بتوانند کسب درآمد کرده و خرج خانواده را بر گردن بگیرند.

آن دو با صحبت به نتیجه رسیدند تا جمعه به راه بیفتند و شنبه صبح زود به دنبال کار بروند، ولی غافل از اینکه نمی‌دانستند شهر پر از دشمنی و پر مشغله گی است. آن‌ها روز شنبه برای مصاحبه به سازمانی رفتند و پس از سوال و جواب، سازمان فرد باسواد را استخدام کرد ولی دیگری را پس زد.

فرد بی‌سواد حال مجبور بود تنها دوباره به روستا برگردد، ولی مسئله مهم این بود که او نمی‌دانست قرار است به خانواده خود چه بگوید. کمی با خود فکر کرد و تصمیم گرفت که بگوید: آن‌ها می‌خواستند تنها مرا استخدام کنند ولی من نیز بخاطر دوستم دست رد به سینه آن‌ها زدم.

چند روز بعد به راه افتاد و پس از چندین ساعت به روستا و منزل خود رسید. در همین حین در حیاط با مادرش روبرو شد و حرفی را که قبلا به آن فکر کرده بود را به زبان آورد، ولی نمی دانست که ممکن است مادرش قبلا با خانواده دوست صمیمی‌اش صحبت کرده باشد.

زمانی که او سخن خود را گفت، سپس مادر به حرف آمد و گفت: ای پسر تو کی می‌خواهی دست از دروغ گفتن برداری؟ چرا یه روده راست در شکمت نداری؟ پسر که از گفته و کرده خود پشیمان بود از مادرش معذرت خواست و راهی اتاقش شد. از آن پس مردم برای اشاره به افراد دروغگو از ضرب المثل یه روده راست تو شکمش نیست استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی یک روده راست در شکمش نیست

بسیاری از افراد با دروغگویی و شیره مالیدن بر سر مردم قصد جلو بردن امور خود را دارند، ولی نمی‌دانند که این احتمال نیز وجود دارد که آن‌ها از او باهوش‌تر بوده و سریع‌تر به ماجرا پی ببرند. این دسته از افراد به حدی در زندگی از دروغ استفاده کرده‌اند که دیگر این عمل نادرست به یکی از عادات زندگی‌شان تبدیل شده است. بهتر است دروغگویی و دورویی را کنار گذاشته و با صداقت زندگی کنید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل دست کسی را خواندن
و
معنی ضرب المثل فرار را بر قرار ترجیح دادن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل یه روده راست تو شکمش نیست رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *