ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است ⭕️+ حکایت و گسترش

معنی و مفهوم ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است : یعنی سگ زرد هم یکی همانند شغال است؛ این ضرب المثل می‌خواهد به مخاطب این را برساند که این دو از نظر بد بودن و ناپلید و بد ذات بودن هیچ فرقی باهم ندارند و شاید از نظر ظاهر با هم فرق داشته باشند ولی هر دو بد هستند. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل زمستان میرود روسیاهی اش به زغال می ماند

معنی ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است

مفهوم ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است

این ضرب المثل برای کسانی است که فقط ظاهر برای آن‌ها مهم است و به راحتی گول ظاهر افراد را می‌خورند. خیلی‌ها هستند که سگ زرد را با شغال مقایسه می‌کنند و تلاش دارند به خود و دیگران بفهمانند، سگ زرد خیلی بهتر از شغال است.

شخصی که خودش با تجربه‌تر است به آن‌‌ها گوشزد می‌کند که حواستان را جمع کنید و فکر نکنید این از آن بهتر است، هر دوتای آن‌ها مثل هم بوده و هر دو خطرناک و آسیب رسان هستند.

این ضرب المثل معنای نزدیکی دارد با ضرب المثل سر و ته یک کرباس، یعنی هر دو در بد بودن و خبیث بودن مثل همدیگر هستند، فریب ظاهرشان را نخورید.

داستان یا تاریخچه سگ زرد برادر شغال است

تاریخچه این ضرب المثل مربوط به زمانی است که شغالی گرسنه و بیرون شده از روستا، خودش را در معدن گوگرد به رنگ زرد در آورد و به شکل و قیافه یک سگ ولگرد بی ‌آزار دوباره وارد روستا شد، بارش باران شدید حیله و نقشه آن شغال را فاش کرد و مردم روستا که او را برادر شغال صدا می‌زدند، دریافتند که سگ زرد نه برادر بلکه خود شغال است.

سگ زرد کنایه از بدی است و شغال کنایه از بدتراست. در این مثل قصد دارد این مطلب بیان شود: درست است در زمان قیاس سگ زرد بهتر از شغال است، ولی در عمل با هم فرقی نمی‌کنند و رفتار مساوی دارند. این مثل موقعی به کار برده می‌شودکه می‌خواهند دو انسان بد را با هم مقایسه کنند و می‌گویند یکی از دیگری بهتر است ولی هر دو یک رفتار را در زندگی دارند.

گسترش و باز آفرینی سگ زرد برادر شغال است

در جامعه امروزی خیلی‌ها هستند که مثل آفتاب پرست بوده و هر چند وقت یکبار رنگ عوض می‌کنند و با توجه به شرایط خیلی راحت مردم را فریب می‌دهند؛ هرکسی می‌خواهد باشد برایشان مهم نیست، زیرا ذاتشان کثیف و پلید است. کسی که از یک نفر در زندگی زخم و ضربه خورده، دوستان آن فرد را فریب کار و حتی به کسانی که در شبیه او هستند نیز اعتماد نمی‌کند.

انشاء با موضوع ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است

مقدمه: کسی که دو رو است و ذاتا انسان بدی است خیلی از انسان‌هایی که شبیه خودش پلید هستند را جذب می‌کند و در روابط کاری‌شان سر همدیگر کلاه می‌گذارند.

بدنه: خیلی‌ها هستند که در جامعه امروزی بخاطر منافع و موقعیت‌شان مدام رنگ عوض می‌کنند و به هر کسی که دم دستشان باشد، ضربه و آسیب می‌زنند.

نتیجه: ضرب المثل سـگ زرد بـرادر شـغال است، برای زن و شوهری هم که ازدواج می‌کنند صدق می‌کند. خیلی از مردها که ذات درستی ندارند می‌روند سراغ دخترانی که پولدار هستند و به راحتی آن‌ها را گول می‌زنند و بعد از مدتی به طرف مقابل خیانت می‌کنند و آن‌ها را رها می‌کنند و همچنان به همین کارشان ادامه می‌دهند.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است

They are both cut off from the same cloth
هر دو از یک پارچه بریده شده اند

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل رفیق گرمابه و گلستان
و
معنی ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست

☑️ به پایان ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 11 =