ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل زمستان میرود روسیاهی اش به زغال می ماند

معنی و مفهوم ضرب المثل زمستان تمام شد روسیاهی به ذغال ماند به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل زمستان رفت و روسیاهی به زغال ماند : معنی این ضرب المثل این است که کسی در حق کسی بدی کرده است و امید او را با حرفایش ناامید کرده است. یعنی بالاخره هرمسئله‌ای که سخت بوده حل شده ولی رو سیاهی‌اش برای آن شخص که خودش را بد کرده است مانده است.

مثلا کسی از پیش قضاوت و حرفای نامربوطی می‌زند و وقتی آن مشکل حل می‌شود و برعکس حرف‌های طرف رو می‌شود، فقط برای او رو سیاهی می‌ماند و از حرفایی که زده خجالت زده می‌شود. برای آشنایی با مفهوم بیشتردر رابطه با ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل رفیق گرمابه و گلستان

معنی ضرب المثل زمستان میرود روسیاهی اش به زغال می ماند

مفهوم ضرب المثل زمستان میرود روسیاهی اش به زغال می ماند

کسی که به درست شدن کاری امید دارد نباید راهکارهای بد و نامشخصی جلویش بگذاریم و یا حرفای ناامید کننده‌ای بزنیم که دیگر برای درست شدن مشکلاتش هیچ امیدی نداشته باشد و تلاش نکند.

پس در هر شرایطی باید با کسانی که ناراحت هستند صحبت می‌کنیم، با انرژی مثبت کلمات خوبی را بیان کنیم تا روحیه‌ی طرف مقابل شاد باشد و بداند که چاره‌ای برای مشکلش پیدا می‌شود. نه اینکه انرژی منفی بدهیم تا طرف حس کند از عمد این حرف‌ها را می‌زنیم؛ چون اگر مشکلش حل شود حرفای بدتان به خودتان برمی‌گردد و از حرفایی که زده‌اید خجالت می‌کشید.

باز آفرینی ضرب المثل زمستان تمام شد روسیاهی به زغال ماند

اگر می‌خواهید مطمئن باشید که گفتگو با دیگران به خوبی پیش می‌رود یا نه، قوانین‌هایی وجود دارد که هم در مورد آنچه صحبت می‌کنید و هم در مورد نحوه صحبت کردن به شما اطلاعاتی را می‌دهد.

باید درهر شرایطی به آینده امیدوار باشیم و هیچ وقت خود را نبازیم. زندگی ما انسان‌ها پر از فراز و نشیب است و در زندگی می‌تواند هم مرگ پیش پا بگذارد و هم تولد و هم می‌تواند بیماری، مشکلات، موفقیت، شکست، تلخی‌ها، شیرینی‌ها را ایجاد کند.

موفقیت یعنی شکست‌ها را پشت سر بگذاری اما ذره‌ای از شوق و انگیزه‌ات کم نشود. هیچ‌کسی از فردایش خبر ندارد و نمی‌داند فردا چه اتفاق‌های خوب یا بدی می‌افتد. خیلی از ما انسان‌ها نگران آینده هستیم؛ بیشتر وقت‌ها اتفاق‌های ناشناخته‌ای رخ می‌دهد که تعجب می‌کنیم و از شدت خوشحالی چشمانمان پر از اشک می‌شود؛ پس نباید نگران آینده باشیم.

حکایت ضرب المثل زمستان رفت و روسیاهی به زغال ماند

زمستان می‌رود و روسیاهی به زغال می‌ماند. ریشه این ضرب‌المثل در سختی زمستان‌های روزگار گذشته است؛ سختی‌هایی از تهیه سوخت و گرم کردن خانه‌ها و چرخیدن تنور نانوایی و… آن وقت‌ها مردم مجبور بودند برای مغازه و خانه خودشان انبار داشته باشند تا بتوانند سوخت را ذخیره کنند.

انبار به معنای جایی بود برای ذخیره هر چیزی مثل آب‌انبار، انبار نفت، انبار مهمات، انبار گندم اما انبار سوخت یکی از مهم‌ترین انبارها بود و مردم در تابستان باید فکری برای سوخت تمام زمستان خودشان می‌کردند و مقدار کافی هیزم و زغال ذخیره می‌کردند.

همه مردم باید در تابستان انبار سوخت زمستان خودشان را ذخیره می‌کردند وگرنه ممکن بود زمستان از سرما بلرزند و اگر ذخیره نمی‌کردند ممکن بود ازمغازه‌ها ذغال خیس بگیرند که روشن نمی‌شود.

کسی خانه‌ای که می‌گرفت اول به سوخت آن فکر می‌کرد؛ تهیه سوخت آنقدر مهم ‌بود که همیشه مردم نگران بودند. بنابراین باید روزهایی که هوا خوب است به فکر روز‌های سخت هم باشیم.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل زمین گرد است
و
معنی ضرب المثل چشمت روز بد نبیند

☑️ به پایان ضرب المثل زمستان می‌رفت و روسیاهی به زغال می‌ماند رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.