ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آب دریا به دهن سگ نجس نمی شود

معنی و مفهوم حکایت کی شود دریا به پوز سگ نجس با توضیح کامل

معنی ضرب المثل آب دریا به دهن سگ نجس نمی شود؛ پیام حکایت این است که با بدگویی کردن پشت یک فرد محترم نمی توان آن شخص را بی اعتبار و بدنام کرد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا برای مشاهده سایر تفاسیر همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است

معنی ضرب المثل آب دریا به دهن سگ نجس نمی شود

معنی حکایت آب دریا به دهن سگ نجس نمی شود

ضرب المثل کی شود دریا به پوز سگ نجس زمانی به کار می رود که یک شخص خوش نام مورد هجوم تهمت بقیه قرار بگیرد. البته شخصی که ذاتش درست باشد هیچ کسی نمی تواند با بدگویی کردن و غیبت کردن پشت سر آن اعتباری که پیش مردم دارد را از بین ببرد.

کی شود دریا ز پوز سگ نجس
کی شود خورشید از پف منطمس

چرا در این ضرب المثل به پوز سگ و آب دریا ربط داده شده است؟
زیرا در شرع دین اسلام، آب دهان سگ نجس کننده می باشد، یعنی به هر چه بخورد آن را نجس می کند و باید پاک شود. حال این سوال پیش می آید که وقتی یک سگ از دریا آب می خورد آیا دریا نجس می شود؟ قطعا خیر زیرا دریا آن قدر بزرگ و وسیع است که حجم آب دهان سگ به هیچ جای آن نمی رسد.

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل موش تو سوراخ نمی رفت
و
معنی ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد

نتیجه گیری : از حکایت باید به خوبی متوجه شده باشید که اگر درست زندگی کنید و انسان خوش نامی باشید هیچ کس نمی تواند با بدگویی کردن پشت سر شما اعتباری که نزد مردم دارید را خدشه دار کند. موفق باشید.

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل آب دریا به دهن سگ نجس نمی شود دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

1 دیدگاه

  1. امیرعلی حسینی گفت:

    مرسییییییییییی دمت گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *