ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

داستان ضرب المثل عدو شود سبب خیر اگر خدا بخواهد به همراه معادل انگلیسی و شعر کامل

معنی ضرب المثل عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد : این حکایت درباره کسی است که مکر و حیله علیه ما می کند در حالی که خداوند سبحان آن شر را به خیر و نیکی برای ما تبدیل می گرداند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل گربه دستش به گوشت نمی رسه، میگه بو میده

ضرب المثل عدو شود سبب خیر اگر خدا بخواهد

معنی ضرب المثل عدو شود سبب خیر اگر خدا بخواهد

گاهی حیله و کار های دشمنان بر ضر خودشان عمل می کند و در عین حال باعث می شود به  دیگران ظسودی برسد. به عبارتی دیگر دشمنان کلی نقشه می کشند و برنامه ریزی می کنند ولی در پایان موفق نمی شوند.

این ضرب المثل به ما می گوید اگر خداوند اراده کند چه بسا دشمن با شکست مواجه خواهد شد و آن کارش باعث خیر و برکت برای دیگران می شود.

داستان ضرب المثل عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

زن و مردی بودند که با هم عروسی کردند و بعد از سه ماه خداوند به آنها کودکی هدیه داده بود. شبی از شب ها وقتی زن و شوهر و کودک همگی در خواب بودند، دزد به منزل آن ها آمد. دزد دید همه خوابند و تمام اثاث های خانه هم نو است.

خیلی خوشحال شد ولی به این فکر رفت که اگر نوزاد بیدار شود و گریه کند و زن و شوهر را هم بیدار کند چه؟ او کودک را آهسته بلند کرد و در ایوان خانه گذاشت در همان لحظه کودک گریه کرد و پدر و مادرش به دنبال کودک گشتند.

مادر مى بيند صداى گريه بچه مى آيد ولى بچه سر جايش نيست، با وحشت شوهر را بيدار مى کند و مى بينند صدا از بيرون مى آيد. بچه سه ماهه که بيرون نمى تواند برود! وحشت زده با همديگر به طرف ايوان مى دوند.

در همين لحظه طاق چوبىِ موريانه خورده فرو مى ريزد و صداى ريزش طاق، همسايه ها را بيدار کرده، همه داخل کوچه براى نجات آنان مى آيند و مى بينند زن و شوهر و بچه بيرون از خانه هستند. گرد و غبار اتاق نشست، دزد هم بين مردم بود و چيزى نمى گفت، ولى فکر کرد اگر من بروم اين داستان را براى آنها بگويم اعتقاد آنها به خدا بيشتر می‌ شود. حال که نتوانستيم دزدى کنيم، اعتقاد مردم را به خدا زياد کنيم!

دزد جلو آمد و به زن و شوهر گفت: داستان از اين قرار است. زن و شوهر و همسایه‌ها دزد را بخشیدند و رها کردند و پول خوبى نيز به او دادند و گفتند: برو با اين پول کاسبى کن، ديگر هم دزدى نکن. دزد گفت: دنبال دزدى نخواهم رفت و اگر به من پول هم نمى داديد من دنبال دزدى نمى رفتم.

شعر کامل عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

خمیر مایه دکان شیشه گر سنگ است
عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

ضرب المثل عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد به انگلیسی

Bad Luck Often Brings Good Luck
بدشانسی اغلب خوش شانسی می آورد

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل گشتم نبود نگرد نیست به همراه داستان
و
انشا و گسترش ضرب المثل عالم شدن چه آسان، آدم شدن چه مشکل

✅ در این بخش معنی ضرب المثل عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد را بررسی کردیم، شما می توانید از بخش دیدگاه نظرتان را در مورد این حکایت با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *