ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل به گردن گرفتن ☑️+ داستان و بازآفرینی

معنا و مفهوم حکایت «به گردن گرفتن» به همراه گسترش و بازآفرینی آن

معنی ضرب المثل تقصیر چیزی را به گردن گرفتن؛ برای مشاهده مفهوم، داستان و بازآفرینی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل صد نفر تنها دو نفر همراه

معنی ضرب المثل به گردن گرفتن چیست؟

مفهوم و زمان کاربرد ضرب المثل به گردن گرفتن

این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که قصد داشته باشید بخاطر خسارتی که به وجود آمده بگویید تقصیر من بوده است. در واقع شما با این کار خسارت پیش آمده را گردن می‌گیرید و از این طریق مسئولیت پذیری خود را نشان می‌دهید. با انجام این کار شجاعت خود را نشان داده و به این وسیله کار انجام شده را گردن می‌گیرید.

مفهوم این ضرب المثل این است که شما مسئولیت کار انجام شده را به گردن می‌گیرید. چه آن را خودتان انجام داده باشید یا دیگران. برای مثال فرض کنید که کسی سبب شکسته شدن شیشه‌های منزل کسی شده است. او موظف می‌باشد تا مسئولیت کار انجام شده خود را به گردن گرفته و از این طریق خسارت کار اشتباه خود را بپردازد. در این صورت می‌تواند فردی دارای اعتماد به نفس بوده و در امور خود به موفقیت دست یابد.

داستان ضرب المثل به گردن گرفتن

در روزگاران قدیم دو دوست به نام‌های صادق و رضا به همراه خانواده‌هایشان با هم زندگی می‌کردند که کاری نداشتند و برای سیر کردن شکم خود و خانواده‌هایشان مجبور به دزدی بودند. این دو هرازگاهی به منزل فرد پولداری حمله می‌کردند و اموال او را به غارت می‌بردند و از طریق فروش آن‌ها، سرمایه‌ای برای خود جور می‌کردند. ولی آن‌ها اصلا به پلیس توجهی نشان نداده بودند و فکر اینکه دستگیر بشوند برایشان غیر ممکن بود.

این دو به کار خود مشغول بودند تا اینکه روزی خواستند ماشینی را از خیابان بدزدند که پلیس سر رسید و هر دوی آن‌ها را گرفت. این ماجرا باعث شد که آن‌ها به زندان بیافتند و چاره‌ای جز اعتراف نداشته باشند. صادق فکری کرد و گفت: بهتر است تا من جرم را گردن گرفته و تو را از این ماجرا نجات دهم. در این صورت تو آزاد می‌شوی و می‌توانی بروی و با کار پیدا کردن نیازهای خانواده‌هایمان و من را تأمین کنی.

رضا گفت: در این حالت تو گیر خواهی افتاد پس بهتر است من جرم را به گردن بگیرم و تو آزاد شوی. صادق از صحبت‌های او ناراحت شد و گفت: نه؛ تو زن و بچه داری ولی من ندارم پس من جرم را به گردن می‌گیرم و تو نیز برو کار کن و خرج من و خانواده‌ها را به گردن بگیر.

در این حال پیرمردی از میان جمع زندانیان برخواست و از این ضرب المثل استفاده کرد. از آن پس هر وقت فردی می‌خواهد که مسئولیت کاری را به گردن بگیرد، از ضرب المثل به گردن گرفتن استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی به گردن گرفتن

هر فردی مسئول کارهای خودش است و باید بتواند تا از عهده مسئولیت آن‌ها بربیاید. از این طریق می‌تواند جزو افراد موفق بوده و در زندگی خود پیشرفت‌های بسیاری داشته باشد.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل به گردن گرفتن

در زبان انگلیسی از سه اصطلاح زیر می توان برای بیان این ضرب المثل استفاده کرد:

to bear responsibility
to take the blame
I own up to this murder

مثل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل خانه ظالم به اندک فرصتی ویران شود
و
معنی ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست

☑️ به پایان توضیحات معنی ضرب المثل به گردن گرفتن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.