ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل صد نفر تنها دو نفر همراه

مفهوم و کاربرد حکایت «صد نفر تنها دو نفر همراه» به همراه داستان و بازآفرینی آن

معنی ضرب المثل صد نفر تنها دو نفر همراه نگارش پنجم ؛ همیشه وحدت و همبستگی یکی از موردهایی است که تداوم و پایداری کشورها، رژیم‌ها و… به آن بستگی دارد. به همین دلیل تمامی کشورها به جهت همبستگی و اتحادشان اهمیت بسیار بالایی قائل می‌شوند.

در مواقعی که اشخاص به همراه یکدیگر اتحاد دارند و پشت هم را خالی نمی‌کنند و اشخاصی که اگر تعداد بالایی باشند ولی پشت یک دیگر و همراه هم نباشند اکثرا از این جمله استفاده می‌شود. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل زبان در دهان پاسبان سر است

معنی ضرب المثل صد نفر تنها دو نفر همراه

مفهوم ضرب المثل صد نفر تنها دو نفر همراه

به طور مثال یک خانواده از پدر و مادر تربیت درست برای بچه‌ها انجام شده و از بچگی به فرزندان‌شان یاد داده‌اند که همیشه و در هر مواقعی پشت یک‌دیگر باشند و چه در شرایط سخت و خوشی کنار هم بمانند.

اما خانواده‌ای که از پایه درست نباشد، حتی اگر 10 فرزند هم داشته باشند و راه و رسم همبستگی و اتحاد را به آن‌ها آموزش نداده باشند در هر مرحله‌ای از زندگی هر کدام شکست می‌خورند و چه بهتر که دو فرزند صالح بار بیاوردند و به آنها آموزش درست بدهند تا 10 فرزند که هیچ چیز از همبستگی ندانند و همراه و پشت یکدیگر نباشند.

داستان صد نفر تنها دو نفر همراه

در زمان قدیم در دوره‌ی سلطنت ناصرالدین شاه، او یک دسته سرباز را برای ماموریتی جهت سرکوبی یک عده از اشرار فرستاد. در نیمه‌های راه مامورین به گردنه‌ای رسیدند و دو نفر دزد مسلح بی باک به ‌آن‌ها شلیک کردند .سربازان بر اثر این غافلگیری وحشت زده و هراسان و لرزان شدند و همگی تفنگ‌ها را بر زمین گذاشتند و دست‌ها را بالا بردند و بدون هیچ قید و شرطی تسلیم شدند.

دزدان چون این‌ها را به این شکل دیدند، با گستاخی و آسانی تمامی پول‌ها و اشیای سبک و سنگین آن‌ها را به تاراج بردند. وقتی خبر این حادثه به گوش شاه رسید همگی را احضار کرد و با خشم و غضب پرسید چگونه دو نفر دزد توانستند صد نفر را مغلوب کنند؟ یک نفر از آن‌ها که از همه رشیدتر و چرب زبان‌تر بود گفت: قبله‌ی عالم، آن‌ها دو نفر بودن همراه، ما صد نفر بودیم تنها و اینگونه حکایت این ضرب المثل تا به امروز بین مردم رواج پیدا کرد.

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل صد نفر تنها دو نفر همراه

این جمله را برای زمانی به کار می‌برند که شاهد همدلی و یکپارچگی افراد کمی در کنار هم هستند و گاهی صدها نفر در کنار هم کاری را انجام می‌دهند اما به سرانجام نمی‌رسد؛ چرا که آن تعداد آدم در کنار هم درهیچ مرحله از کارشان پشت همدیگر نبوده‌اند و حتی گاهی بهم طعنه هم می‌زدند. بنابراین بهتر از همیشه در همه مورد با یکدیگر همدلی داشت که اینگونه همه چیز به خوبی انجام می‌شود.

انشا با موضوع صد نفر تنها دو نفر همراه

مقدمه: گاهی اوقات ما برای انجام کاری نیاز فقط به یک فرد دیگر داریم که همراه و همدل ما باشد تا کارمان را به سرانجام برسانیم اما با دید اشتباه افراد زیادی را دور خود جمع می‌کنیم و فکر می‌کنیم تعداد بیشتر سرانجام بهتر است و برعکس اتحاد بین دو نفر باشد بهتر از صد نفر اشخاص بیهوده است.

بدنه: در زندگی ما اکثر با این موضوعات روبرو می‌شویم و یکدلی افراد را می‌بینیم که می‌بایست از آن‌ها درس بگیریم.

نتیجه: اگر تمامی انسان‌های دنیا با همدیگر یکدل و یکرنگ باشند، حتی قادر هستند کوه‌ها را جابجا کنند، اما امروزه تعداد همدلی به افراد کم‌تری اکتفا می‌کند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل حساب به دینار بخشش به خروار
و
معنی ضرب المثل سیب سرخ نصیب شغال میشه

☑️ در این مقاله معنی ضرب المثل صد نفر تنها دو نفر همراه را بررسی کردیم، اگر نظری در مورد این حکایت داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.