ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد

معنی و مفهوم ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد گنده کند به سگ دهد به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد :  این ضرب المثل جزو ضرب المثل‌های پرکاربردی است که معمولا برای افراد پول‌دار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از این دسته افراد خساست بیش از حدی دارند و نه راضی به بخشش مال خود هستند و نه راضی هستند که از مال خود استفاده کنند.

در نهایت نیز با این خساست از دنیا می‌روند و اموالشان نیز به هدر می‌‌رود. برای آشنایی و مشاهده مفاهیم بیشتر در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا

معنی ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد

مفهوم ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد

باید بدانید که این ضرب المثل را برای افرادی استفاده می‌کنند که در جوانی با سعی و تلاش بسیاری توانسته‌اند فردی پولدار شده و اموالی جمع آوری کنند و سپس سفت به اموالشان چسبیده‌اند تا به اتمام نرسد. این دسته از افراد از اول به این شکل بوده و تا آخر عمرشان نیز به همین شکل باقی می‌مانند و هیچ بهره‌ای از اموالشان نیز نخواهند برد.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد

در روزگاران قدیم پادشاهی ثروتمند در روستایی زندگی می‌کرد که به شدت خسیس بود. ایشان حتی حاضر نبود ذره‌ای از این ثروت خود را استفاده کند یا حتی به فقرا ببخشد.

چندین چند بار فقرا به علت فقر و نداشتن چیزی به محضر پادشاه آمدند ولی دریغ از کوچک‌ترین کمکی از طرف او. در همین حال فردی پیر از میان جمع بیرون آمد و گفت: ای پادشاه تو که حتی حاضر نیستی کوچک‎ترین کمکی به مردمت بکنی بدان که این دنیا و مال به تو هم وفا نخواهد کرد.

سالیان سال گذشت و همه از او زده شدند حتی در حدی که کسی نمی‌خواست تا نام این پادشاه را بشنود. او در سن میانسالی دچار بیماری سختی شد که تمامی دکتران از زنده ماندن او ناامید شده بودند.

در روزی از روزها پادشاه براثر بیماری خود فوت می‌کند و اموالش به هدر می‌رود. در همین حین دوباره پیرمرد پیدایش می‌شود و می‌گوید: دیدید که این دنیا و مال به او وفایی نکرد، حال که او حاضر نشد کمکی به ما ها بکند، اموالش به خودش نیز قسمت نشد. در این حین پیرمرد از ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد استفاده کرد.

از آن پس هروقت که افراد می‌خواستند تا به افراد خسیسی که حتی قصد خرج کردن مقداری از اموال خود را ندارند اشاره کنند، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد

افراد خسیس در هیچ دنیایی آسایش و آرامشی نصیبشان نخواهد شد. چرا که آن‌ها در این دنیا با تلاشی که کرده‌اند توانسته‌اند تا اموالی را به دست بیاورند ولی از دلشان نمی‌آید که گوشه‌ای از این مال را برای خود خرج کنند. در دنیای آخرت نیز به علت همین استفاده نکردن و شکرگذاری نکردنشان بازخواست می‌شوند.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد

Waste not, want not.
هدر نده ، نخواه

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل دزد آمد و هیچ نبرد
و
معنی ضرب المثل از بی کفنی زنده ایم

به پایان معنی ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.