ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل از بی کفنی زنده ایم ✳️+ داستان و گسترش

معنی و مفهوم ضرب المثل از بی کفنی زنده ایم به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل از بی کفنی زنده ایم : معنای این ضرب المثل نشان دهنده اوج فقر و نداری می‌باشد؛ یعنی تاحدی میزان این فقر بالا است که حتی امکان خریداری پارچه کفن که چیز بسیاری ساده و ناچیزی است هم وجود ندارد.

در حالتی که امکان خرید پارچه ساده کفن وجود نداشته باشد، فرد نمی‌تواند حتی سایر مایحتاج‌های زندگی خود را تأمین کرده و مورد استفاده قرار دهد و به این منظور جزو مردم زیر فقر قرار می‌گیرد. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل کو گوش شنوا

معنی ضرب المثل از بی کفنی زنده ایم

مفهوم ضرب المثل از بی کفنی زنده ایم

مفهوم آن اشاره به این دارد که مردمی بخواهند فقیر بودن فردی را نشان دهند و از این طریق برای او کمک‌هایی جمع آوری کنند. در این حالت می‌گویند: که فلان فرد از بی کفنی زنده است. یعنی او حتی پولی برای خرید کفن برای خود را ندارد، چه برسد که بتواند خورد و خوراک و پوشاک خود را تأمین کند. البته این ضرب المثل نه تنها برای افراد فقیر، بلکه برای برخی از افراد خسیس پول‌دار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مثال فرض کنید که فردی بسیار پول‌دار است ولی به شکلی که حاضر نیست تومنی به مردم قرض داده یا حتی ببخشد. در این حال برای او از این ضرب المثل استفاده می‌شود و هدف از استفاده ضرب المثل این است که نشان دهند فرد پول‌دار هیچ مقدار پولی برای خریدن نیازات زندگی خود ندارد، چه برسد به اینکه به مردم پولی دهد. در واقع او با این کار قصد دارد تا خود را از بقیه محتاج‌تر نشان دهد تا کسی قادر به دریافت پولی از او نشود.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل از بی کفنی زنده است

داستان این ضرب المثل به مردی مربوط می‌شود که به همراه خانواده‌اش در روستایی زندگی می‌کنند. آن‌ها به قدری فقیر هستند که مرد روزانه چندین چند بار به فکر فرو می‌رود و گاهی با خود می‌گوید: اگر روزی من بمیرم، خانواده‌ام چگونه خرج کفن و دفن مرا جور خواهند کرد، علاوه بر این چطور مخارجشان را تأمین می‌کنند. به همین منظور برای سیر کردن شکم خانواده‌اش روزانه چندین چند ساعت مشغول کار است.

این مرد به هر فردی که می‌رسد از فقیری و بی پولی خود تعریف می‌کند و می‌گوید: که حتی کم‌ترین پولی برای سیر کردن شکم خود و خانواده‌ام ندارم، چه برسد که بتوانم سایر مایحتاج زندگی‌ام را تأمین کنم. روزی که این مرد بی پولی خود را برای مردم تعریف می‌کرد، یکی از افراد برای اشاره کردن به فقیری او از ضرب المثل از بی کفنی زنده‌ایم استفاده کرد و گفت: که این فرد حتی پول تهیه کفن برای خود را ندارد، حال چه برسد که بتواند نیازات خانواده‌اش را تأمین کند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل از بی کفنی زنده ایم

کنایه این ضرب المثل به شدت فقر و نیاز اشاره دارد. این فقیری به شدتی است که فرد اوضاع سختی داشته و حتی قادر به خرید کفن خود نیست. در واقع باید بدانید که اختیار زندگی بر عهده ما نیست و باید بتوانیم با سعی و تلاش خود، زندگی را بر وفق مراد خود کرده و به این وسیله محتاج مردم نشویم.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل از بی کفنی زنده ایم

We live from poverty

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی
و
معنی ضرب المثل زبان در دهان پاسبان سر است

به پایان معنی ضرب المثل از بی کفنی زنده ایم رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.