ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل صد سال به این سال ها

معنا و مفهوم حکایت «صد سال به این سال ها» به همراه انشا و گسترش آن

صد سال به این سال ها کنایه از چیست؟ از این حکایت معمولا برای بازگشت و دوباره اتفاق افتادن یک موضوع یا یک حادثه قشنگ استفاده می کنند.

البته ‌می‌توان دیدگاه دیگری هم به این ضرب المثل داشت، مانند اینکه اگر صد سال زمان ببرد بهتر از این است که در سالی باشیم که در از رنج و سختی به سر ببریم، اما اکثرا به طور مثبت این جمله را بیان می‌کنند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل یک شبه ره صد ساله رفتن

معنی ضرب المثل صد سال به این سال ها

معنی ضرب المثل صد سال به این سال ها

به طور مثال در سالی که جاری است و برایمان اتفاقات خوب و شگفت انگیزی می‌افتد این را نشان می‌دهد که ما دوست داریم در همان حالت و جریان بمانیم و اگر قرار باشد سال‌های بعد عمر کنیم بازهم همین حالات خوب و خوش را همین‌گونه داشته باشیم.

داستان و تاریخچه ضرب المثل صد سال به این سال ها

در گویش پارسی اصیل هر ساله زمان تحویل سال نو مردم به یک دیگر این جمله را می‌گویند و مقصود ما از این ضرب المثل بازگو کردن حکایت شیرین آن در گفتن بیان آن است که هر وقت آن را به زبان می‌آوریم، در اصل قصد داریم بهترین لحظات برای عزیزان، دوستان و آشنایانمان همیشه پر تکرار باشد و سال‌های زیادی همچون صد سال ادامه دار باشد، باز اتفاق بیفتد.

مانند اینکه برای هر فردی که آرزوی صد ساله دیگر پر از خوبی و خوشی نعمت می‌کنیم، می‌خواهیم اول از همه میزان علاقه‌مان را به فرد مقابل برسانیم و همانطور هرچقدر خواستار خوشی برای دیگران باشیم، انعکاس چند برابر خوبی هم به خودمان برمی‌گردد.

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل صد سال به این سال ها

در جامعه امروزی با توجه به سختی‌ها و رنج‌هایی که مردم به خاطر مشکلات اقتصادی و فقر می‌کشند اگر روزهایی که سخت گذشته باشد و بعد از سال‌ها عذاب و رنجی که کشیده‌اند دوباره شرایط رفاهی و آرامش به عقب برگردد، تا چند وقت، همیشه با گفتن ضرب المثل صد سال به این ‌سال‌ها به خود و دیگران، حال خود و شرایط شان را از نظر روحی و وضعیت مالی بیان می‌کنند.

انشا با موضوع حکایت صد سال به این سال ها

مقدمه: اصالت انسان بود سرشت پاک انسانی می‌باشد که در آن طلب کمال و پیشرفت برای خود و دیگران در آستانه اولین روزهای سال داشته باشیم و پس از این خواستار درونی و بیرونی را برای همگان بخواهیم.

بدنه: در زندگی همه ما انسان‌ها امکان دارد اتفاقات خوشایند و یا ناخوشایندی رخ دهد و اکثر مواقع آرزوی ما این است که لحظات خوب و خوش چندین و چند بار تکرار شود و لحظه‌های سخت و دشوار برای همیشه از زندگی ما برود.

می‌بایست به این توجه کرد که اگر چیزی وجود نداشته باشد، دلیلی هم برای گفتن آن چیز وجود نخواهد داشت. به طور مثال: هر سیاهی دلیل وجودش سفیدی است؛ پس اگر سختی‌ها و مشکلات وجود نداشته باشند خوشی‌ها هم به کام ما لذت بخش نخواهند بود و یکنواختی را به همراه خواهد داشت.

نتیجه: در نتیجه می‌توانیم در آغاز هر چیز به مانند شروع زندگی و فصلی سبز نگاه کنیم و رویش شکوفه‌ها و بیدار شدن زمین برای خودمان و دیگران بهترین‌ها را آرزو کنیم، در این مسیر هم گام‌های عملی برداریم.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست
و
معنی ضرب المثل پارسال دوست امسال آشنا

☑️ به پایان توضیحات «معنی ضرب المثل صد سال به این سال ها» رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این حکایت داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.