ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل پارسال دوست امسال آشنا ⭕️+ حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی و مفهوم پارسال دوست امسال آشنا به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل پارسال دوست امسال آشنا : معنی این ضرب المثل این است که ما پارسال  باهم دوست‌های صمیمی بودیم ولی امسال که می‌خواهیم همدیگر را ببینیم ارتباط‌هایمان فقط درحد سلام و علیک است و دیگر باهم دوست صمیمی نیستیم؛ افراد به همین دلیل از این ضرب المثل استفاده می‌کنند حتی وقتی همدیگر را می‌بینند، می‌گویند پارسال دوست امسال آشنا.

این ضرب المثل به نوعی گلایه کردن است؛ به عنوان مثال هنگامی که یک دوست، دوست صمیمی‌اش را که خیلی وقت است ندیده از این ضرب المثل به صورت گلایه وار استفاده می‌کند. یعنی قبلا خیلی صمیمی و گرم بودند (مانند یک دوست) و مدت‌ها از هم خبری نداشته‌اند و حالا دیگر به آن صورت صمیمی نیستند. در ادامه با داستان این حکایت با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل بالاتر از سیاهی رنگی نیست

معنی ضرب المثل پارسال دوست امسال آشنا

مفهوم ضرب المثل پارسال دوست امسال آشنا

این ضرب المثل جمله ای است که افراد به دوست‌های صمیمی‌شان به صورت کنایه وار و با ناراحتی بیش از حد این ضرب المثل مورد استفاده قرار می‌دهند. این ضرب المثل درواقع گلایه‌ای است بین افرادی که دیر به دیر همدیگر را یاد می‌کنند درحالی که قبلا در هر دقیقه و درهر ثانیه ازهم غافل نمی‌شدند.

این یک ضرب المثل پر کاربرد ایرانی است که برای ابزار ناراحتی از وضعیت حال استفاده می‌شود؛ به طور کلی ما ایرانی‌ها در سخنان خود بسیاری از این کنایه‌ها استفاده می‌کنیم. کنایه زمانی در سخنان ایرانی استفاده می‌شود که ما نمی‌خواهیم منظورمان را رک و راست به طرف مقابل بگوییم.

حکایت ضرب المثل پارسال دوست امسال آشنا

روزی روزگاری دو دوست بودند به نام سارا و مریم که خیلی باهم صمیمی بوده و در همه جا با هم بودند؛ هم در روزهای سخت و هم در روزای خوب. آنها درسشان را تمام کردند و روز کنکور فرا رسید؛ چون تلاش کرده بودند خیلی خوشحال و خرسند به جلسه رفتند و متتظر جواب کنکور بودند که در نهایت متوجه شدند که سارا در شهر دیگری قبول شده است چون قرار بود از هم جدا بشوند خیلی ناراحت شدند و گریه کردند و سارا به دانشگاه شهر دیگر رفت و مریم تنها ماند و ماه‌ها از هم خبری نداشتند.

یک روز مریم به سارا زنگ زد و سارا نشناخت و به سردی جواب مریم را داد؛ مریم شدیدا نارحت شد و زد زیر گریه و گفت پارسال دوست امسال آشنا؛ ما که پارسال دوستانی صمیمی بودیم، چرا نباید مرا بشناسی و به سردی جوابم را بدهی؛ مگر ما تازه آشنا شدیم که اینگونه سرد و خشک رفتار می‌کنی و سپس درنتیجه سارا معذرت خواهی کرد.

باز آفرینی ضرب المثل پارسال دوست امسال آشنا

باز خوب است که زندگی بعضی از انسان‌ها پر شده از آدم‌هایی که پارسال دوست بودند و امسال آشنا؛ برای بعضی‌ها پر شده است از آدم‌های پارسال دوست و امسال دشمن.

ممکن است کسانی را در دورواطراف ببینی که دوستت هستند ولی از صد تا دشمن بدتر هستند؛ آنها فقط یک مدت کوتاه خود را با باطن زیبا نشان می‌دهند ولی مدتی که می‌گذرد می‌فهمی که با چه کسی دوست بوده‌ای و درد دل‌هایت را به چه کسی گفته‌ای.

منظور از پارسال دوست، یعنی همان زمان کوتاه مدتی است که خودش را با باطن زیبا نشان می‌دهد. امسال دشمن، یعنی این زمان حال است که فهمیده‌ای دوستت نبوده و بلکه دشمنت بوده است؛ خیلی از دوست‌ها دوست حقیقی نیستند و از پشت خنجر می‌زنند.

اصطلاح انگلیسی  ضرب المثل پارسال دوست امسال آشنا

Long time no see.
کم پیدایید.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل توبه گرگ مرگ است
و
معنی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است

به پایان ضرب المثل پارسال دوست امسال آشنا رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =