ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل سیب سرخ نصیب شغال میشه

ریشه و داستان حکایت قدیمی «سیب سرخ نصیب شغال میشه» به همراه اصطلاح انگلیسی آن

معنی ضرب المثل سیب سرخ نصیب شغال میشه برای افرادی قابل استفاده است که بدون هیچ ‌گونه سعی و تلاش و بلکه با نیرنگ و فریب به امکانات و جایگاه مادی دست یافته‌اند. برای مشاهده مفهوم و تاریخچه این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است

معنی ضرب المثل سیب سرخ نصیب شغال میشه

مفهوم ضرب المثل سیب سرخ نصیب شغال میشه

شغال نماد و نشان دهنده نیرنگ و فریب‌کاری بوده و سیب سرخ نیز به معنای دست یابی به امکانات و رفاه است. باید بدانید که افرادی در جهان وجود دارند که حاضر هستند تا برای دستیابی به رفاه و آرامش دلخواه خود، دست به هر کار غلط و فریب‌کارانه‌ای زده و از طریق نیرنگ و دروغ به جایگاه دلخواه خود برسند.

البته باید بدانید که این کار همین جا تمام نمی‌شود، بلکه تمامی افراد دروغگو و فریب‌کار نتیجه کار خود را هم در این دنیا و هم در دنیای پس از مرگ خود خواهند دید و از کارشان بسیار پشیمان خواهند شد. ولی زمانی به کار غلط خود پی خواهند برد که دیگر کار از کار گذشته و هیچ راه برگشت و بخششی وجود ندارد.

تاریخچه حکایت سیب سرخ نصیب شغال میشه

در روزی از روزها خانواده فقیری در روستایی زندگی می‌کردند که دارای یک فرزند پسر با قیافه زشتی بودند. روزهای زیادی گذشت و پسر که ناتوانی خانواده خود را دید تصمیم گرفت تا به شهر بیاید و با انجام کاری پول درآورد. او با خود فکر کرد و گفت: در شهر کار زیاد است و درآمد نیز زیادتر، پس بهتر است هرچه سریع‌تر این فکر خود را عملی کنم. صبح فردا تمامی باروبندیل خود را بست و پس از خداحافظی راهی شهر شد.

پس از گذشت چندین روز پسر داستان توانست تا برای خود کاری دست و پا کند و کم کم راه پول درآوردن را پیدا کند. او با سعی و تلاش خود توانست تا در بسیاری از ساعت روز کارهای گوناگونی را انجام دهد و از این طریق حقوق خوبی دریافت کند. البته ناگفته نماند که او بسیاری از کارهای خود را به افراد دیگری می‌سپرد و از این طریق زرنگی می‌کرد. پس از طی چندین سال پسر توانست با کلک و گاهی دزدی پول خوبی جمع کند و به خواستگاری دختر زیبایی در شهر برود.

او با توانایی خود توانست تا دختر را به همسری خود درآورده و پس از ازدواج برای دیدار با خانواده‌اش راهی روستا شدند. زمانی که این دو وارد روستای پدری پسر شدند، همه از تعجب حیرت زده شده بودند که چطور پسرکی فقیر و زشت توانسته تا زنی زیبا و جذاب بگیرد. به همین منظور افراد روستا از ضرب المثل سیب سرخ نصیب شغال میشه استفاده کردند.

گسترش و بازآفرینی انگور خوب نصیب شغال میشه

این ضرب المثل به معنای این است که معمولا امکانات و رفاه نصیب افرادی می‌شود که به هیچ وجه لیاقت آن را نداشته‌اند و در واقع با استفاده از روش‌های غلطی توانسته‌اند تا به تمامی امکانات و رفاه خود دست یابند. در بسیاری از مواقع افراد بدون سعی و تلاش به اموال و آرامش بسیاری دست می‌یابند که علت آن این است که آن‌ها افرادی زرنگ بوده و با استفاده از حیله و نیرنگ قادر به انجام این کار می‌شوند.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل

در زبان انگلیسی از اصطلاح «some people have all the lucks» برای بیان ضرب المثل انگور خوب نصیب شغال میشه استفاده می شود.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل آفتاب از کدوم‌ ور در اومده
و
معنی ضرب المثل روزگار آینه را محتاج خاکستر کند

⭕️ در این مقاله معنی ضرب المثل سیب سرخ نصیب شغال میشه را مرور کردیم، اگر دیدگاهی درباره این حکایت داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *