ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آب در هاون کوبیدن + مفهوم دور و نزدیک

معنا و مفهوم حکایت آب در هاون کوبیدن به همراه داستان

معنی ضرب المثل آب در هاون کوبیدن کنایه از چیست؟ به طور کلی مفهوم این ضرب المثل انجام یک کار بیهوده است که هیچ سودی برای انسان ندارد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا جهت بررسی و مفهوم این حکایت همراه باشید.

معنی ضرب المثل آب در هاون کوبیدن

مثل آب در هاون کوبیدن کنایه از چیست
مثل آب در هاون کوبیدن کنایه از چیست

برای درک کامل این حکایت می شود مفهوم های مختلفی را بررسی کرد که عبارتند از :

مفهوم اول – صرف زمانی بسیار زیاد برای انجام دادن کاری که هیچ فایده ای برای ما ندارد.

مفهوم دوم – انجام کارهای بی مصرف ، عبث و بیهوده بدون داشتن هیچ سر انجام و بهره ای.

مفهوم سوم – وقتی شما یک کاری انجام می دهید که بدون بازده است مثل این است که دارید آب را درون هاون می کوبید، یعنی این که هر چقدر هم سفت آب را بکوبیم بازم تغییر شکل نمی دهد.

آب در هاون کوبیدن کنایه از چیست

در زمان های گذشته وسیله ای به نام هاون وجود داشته است که از آن برای کوبیدن و خرد کردن ادویه ها، تخم های گیاهان و … استفاده می کرده اند. هدف از آوردن هاون در این ضرب المثل این است که هر چه آب را در هاون بکوبند همان آب است و هیچ تغییری نمی کند.

داستان ضرب المثل آب در هاون کوبیدن

داستان این حکایت به زمانی بر میگردد که دو عطار قدیمی در یک بازار با هم رقابتی داشته اند. بحث جدل بین این دو عطار برای این بود که هر کدام می گفتند دارهای من بهتر می باشد.

بعد از شدت گرفتن این اختلاف این دو عطار تصمیم گرفتند بین خودشون مسابقه ای بگذارند. مسابقه اینگونه بود که قرار شد هر دو عطار زهری را بسازند و به دیگری بدهند و هر کس که مسموم شد باید از بازار برود.

فردای آن روز هر دو عطار برای مسابقه شروع به آماده شدن کردند. عطاری که مغازه اش در سمت راست بازار بود دید که رقیبش با 5 کارگر که هر کدام یک ماسک زده اند در حال کوبیدن چیزی می باشند. خود عطار نیز از این کارگرها فاصله گرفته است.

گذشت و گذشت تا زمان مسابقه فرا رسید.وقتی مسابقه شروع شد آن عطار آمد و به مردم توصیه کرد که تا می توانند از آنها فاصله بگیرند تا مبادا زهر بر آنها اثر کند.

با اشاره ی او یکی از کارگرها که ماسک زده بود با احتیاط انبری را برداشت و ظرف زهر را به عطارِ دوم داد و فرار کرد. عطار دوم که ترس و وحشت او را فرا گرفته بود ظرف را گرفت و با دستانی لرزان شروع به خوردن زهر کرد و بلافاصله بیهوش شد.

وقتی از عطار اول پرسیدند که در زهر چه چیزهایی ریخته بود، گفت: آب بود و گوشت!! اینگونه بود که ضرب المثل آب در هاون کوبیدن به وجود آمد.

معنای دور و نزدیک

معنای نزدیک آب در هاون کوبیدن: کوبیدن آب در هاون و تغییر شکل ندادن.

معنای دور آب در هاون کوبیدن: کار بیهوده و بی مصرف کردن، انجام دادن کار بی نتیجه و بدون ثمر.

اگر شما نیز مفهوم دیگری برای این حکایت سراغ دارید می توانید از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک گذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *