ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل فضول را بردند جهنم گفت هیزمش تر است

معنی و مفهوم ضرب المثل فضول را بردند جهنم گفت هیزمش تر است به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل فضول را بردند جهنم گفت هیزمش تر است : معنی این ضرب المثل این است که افراد فضول آنقدر که دوست دارند همه‌ چیز را بدانند و سر در بیاورند که فضولی کردن و سرک کشیدن در کارهای دیگران برای آنها تبدیل به عادت شده است.

کسی که همیشه در حال فضولی کردن و سرک کشیدن به زندگی دیگران است، هیچ وقت اصلاح نمی‌شود. هرکسی به هرچیزی عادت کند چه خوب و چه بد، هیچ وقت نمی‌تواند آن را ترک کند و این مثل برای افرادی هم شامل می‌شود که فقط غر می‌زنند و همیشه اعتراض دارند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است

معنی ضرب المثل فضول را بردند جهنم گفت هیزمش تر است

مفهوم ضرب المثل فضول را بردند جهنم گفت هیزمش تراست

فضول به معنی کسی است که به صورت کاملا بی جا در کار دیگران دخالت می‌کند. ضرب المثل فضول را بردند جهنم یعنی آدم فضول که در همه چیز دخالت می‌کند و به همه چیزعیب و ایراد می‌گیرد و دست از دخالت بر نمی‌دارد. حتی زمانی که بر اثر کار بد به جهنم می‌رود، در آتش جهنم هم از هیز‌های جهنم ایراد می‌گیرد و فضولی می‌کند. برای او نتیجه این کار، مثل سوختن درآتش جهنم هم مهم نیست.

بازآفرینی ضرب المثل فضول را بردند جهنم گفت هیزمش تراست

فضول  درکاری دخالت می‌کند که به او مربوط نیست ولی چون به این کار عادت کرده است، نمی‌تواند در زندگی دیگران سرک نکشد.

آدم کنجکاو، معمولاً در شخصیت خود یک روحیه کنجکاو و متجسس دارند. شخص کنجکاو معمولاً در مورد مباحث جدید یا هر موضوعی که فکر کنید می‌پرسد و مستمر دوست دارد چیزهای جدیدی یاد بگیرد ولی افراد فضول تنها از فهمیدن زندگی خصوصی افراد دیگر لذت برده و معمولا اطلاعاتی را که به دست می‌آورند را بین مردم پخش می‌کنند. در حالی که فرد کنجکاو معمولاً اطلاعات را نزد خود نگه داشته و برای بهبود زندگی خود کمک می‌کند.

ما باید موارد زیر را در برخورد با افراد فضول رعایت کنیم:

  1. به دروغ جوابشان را ندهید.

اگر جواب دروغ بدهید برایتان دردسر می‌سازد.

  • مرزهایتان را بشناسید و با توجه به آن‌ها صحبت کنید.

خودتان مرزهایتان را تعیین کنید وقتی با کسی صحبت می‌کنید، فقط در این موارد به ایشان بگویید.

  • از قبل جواب‌هایتان را آماده کنید.

اگر مواردی وجود دارند که می‌دانید وقتی از آنها سوال شود احساس خوبی پیدا نمی‌کنید و ممکن است خودتان را گم کنید، از قبل راجع به جواب‌هایی که می‌دهید فکر کنید. دیگر لازم نیست در آن لحظه دنبال جواب باشید.

  • حواستان به سوالات خودتان باشد.

مواظب باشید خودتان هم با سوالاتتان باعث فضولی در حریم شخصی دیگران نشوید. اول فکر کنید و بعد سوال را مطرح کنید.

حکایت ضرب المثل فضول را بردند جهنم گفت هیزمش تر است

روزی روزگاری مردی در باغچه‌ای زیردرخت گردو نشسته بود و با خودش فکر می‌کرد و می‌گفت ای پروردگار ریشه درخت گردو چقدر بزرگ ولی میوه‌اش چقدر کوچک است. اما ریشه کدو تنبل چقدر کوچک است درحالی که میوه‌اش بزرگ است. او اینگونه داشت به خلقت خداوند ایراد می‌گرفت و در کار و حکمتش فضولی می‌کرد.

در همان حین گردو بر سرش افتاد؛ به خودش آمد و گفت پروردگارا معذرت می‌خواهم! من فکر نکرده قضاوت کرده‌ام؛ اگر به جای این گردو کدو بر سرم می‌افتاد، آن وقت چه اتفاقی می‌افتاد.

اصطلاح انگلیسی فضول را بردند جهنم گفت هیزمش تر است

Curiosity killed the cat. Satisfaction brought it back
ترجمه: «کنجکاوی باعث مرگ گربه است، رضامندی زندگی دوباره به او می‌بخشد.»

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل زمستان میرود روسیاهی اش به زغال می ماند
و
معنی ضرب المثل رفیق گرمابه و گلستان

☑️ به پایان ضرب المثل فضول را بردند جهنم گفت هیزمش تر است رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.