فرهنگ و هنر

آداب و رسوم های عجیبی که باورتان نمی‌شود وجود دارند!

با 8 مورد از رسم و رسوم‌های عجیب و جالب جهان آشنا شوید

سنت های زیادی در دنیا وجود دارند که ما به بعضی از آن ها دیگر عادت کرده ایم مثلا سنت هایی مثل برگزاری عید نوروز، برگزاری کریسمس و… با این حال کره ی زمین ما پر از فرهنگ ها و سنت های عجیب و غریب است و هر کشوری سنت ها و آداب و رسوم خاص خود را دارد که به نوعی نشان دهنده ی نوع تفکر و طرز فکر مردم آن کشور است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید هنوز هم رسم و رسوم های بسیار شوکه کننده ای در این دنیای مدرن انجام می شود، می خواهیم تعدادی از رسم و رسوم عجیب دنیا را به شما معرفی کنیم. با ماگرتا همراه باشید.

جشن گوجه‌فرنگی در اسپانیا
جشن گوجه‌فرنگی در اسپانیا

همیشه رویای مبارزه با غذا در زندگی وقعی را داشته‌اید؟ خوب رویای شما ممکن است در این سنت اسپانیا تحقق یابد. La Tomatine بزرگترین مبارزه گوجه فرنگی در جهان است که هر ساله در شهر والنسیا دراسپانیا، درآخرین چهارشنبه ماه اوت (August) برگزار می شود. همه فقط برای سرگرمی در خیابان‌ها گوجه فرنگی ها را به سمت یکدیگر پرتاپ می‌کنند، شما برای شرکت در جشن مبارزه با گوجه فرنگی باید بلیت تهیه کنید.

مسابقه غلتاندن پنیر در انگلستان – Cheese-rolling

مسابقه به دنبال پنیر غلتانده شده رفتن، در حال حاضر این سنت برای 200 سال در گلاستر(Gloucester) برگزار می شود. هر ساله در آخرین دوشنبه ماه مه(May)، شرکت کنندگان در بالای تپه بسیار شیبدارمنتظر می‌مانند تا یک حلقه پنیر به پایین غلتانده شده و شرکت کنندگان به دنبال آن می دوند. در نهایت هر کسی که اول از همه بتواند حلقه ی پنیر را بدست آورد برنده خواهد بود.

ریختن دارچین بر روی افراد مجرد در دانمارک – Throwing cinnamon

ریختن دارچین بر روی افراد مجرد در دانمارک
ریختن دارچین بر روی افراد مجرد در دانمارک

اگر جوانان کشور دانمارک تا سن 25 سالگی ازدواج نکرده باشند، در روز تولد 25 سالگی شان با یک سورپرایز عجیب رو به رو خواهند شد. واقعا بیرون رفتن از خانه در این روز بخصوص دیوانگی محض است زیرا جوانان 25 ساله مجرد در این روز وسط دوستانشان به صندلی یا تیر چراغ برق بسته می شوند و زیر باران دارچین غرق خواهند شد.

این یک سنت قدیمی درکشوردانمارک است که ورژن یا نسخه ای از همان چالش دارچین اروپایی هاست. سرچشمه این رسم به آنجا برمی گردد که در قدیم تاجران دارچین به قدری سرگرم  سفرهای تجارتی و کار می شدند که از خودشان غافل می ماندند و به طور کل فراموش می کردند که ازدواج کنند، ما به شما تضمین می دهیم که اگر در این روز از خانه بیرون آمدید، سر تاپای شما با این ادویه محبوب معطر می گردد.

سكه‌هاي شيرين در بولیوی – Sweet Coins

سكه‌هاي شيرين در بولیوی
سكه‌هاي شيرين در بولیوی

اگرشما کیک‌ها و شیرینی‌های شیرین را دوست دارید باید سال نو را در بولیوی جشن بگیرید. تمام مغازه های شیرینی پزی و نانوایی ها این کیک ها و دسر خوشمزه را برای این شب آماده می کنند. با این وجود این کیکها کیکهای معمولی نیستند. در برخی از آنها یک سکه را پیدا خواهید کرد. آنها بر این باورند که هر کسی که سکه را در شیرینی خود پیدا کند، در سال جدید موفق و خوش شانس خواهد شد.

جشن میمون بوفه در تایلند – Monkey Buffet

جشن میمون بوفه در تایلند
جشن میمون بوفه در تایلند

همه ساله مردم تایلند در ماه اکتبر، خود را برای برگزاری یک جشنواره عجیب به نام بوفه ميمون (Monkey Buffet Festival ) آماده می کنند. این جشنواره هر سال درآخرین یکشنبه ماه نوامبر و در شهر لاپبوری تایلند برگزار می شود.

در این جشن بیش از ۲۰۰۰ کیلوگرم میوه و سبزیجات برای هزاران میمون  شهر لاپبوری تهیه می شود؛ از آب نبات گرفته تا میوه های تازه و نوشیدنی های متنوع روی میزها چیده می شود. در طول این جشنواره نیز فعالیت های زیادی در ارتباط با میمون ها وجود دارد: رقص، لباس‌های شبیه میمون پوشیدن، ماسک های میمون گذاشتن و خیلی بیشتر.

گفتنی است، میمون های ماکوکا بر اساس افسانه سانسکریت «رامایانا» مورد احترام هندوان هستند.

جنگ پرتقال در ایتالیا – Battle of the Oranges

جنگ پرتقال در ایتالیا
جنگ پرتقال در ایتالیا

مردم شهر ایوریا  “Ivrea” در کشور ایتالیا هر ساله یک جنگ تاریخی میان مردم و حاکم مستبد و ظالم را بازسازی می کنند. با این حال نبرد با اسلحه و شمشیر نمی‌باشد، به جای آن از پرتقال استفاده می کنند.

شیوه برگزاری این رویداد اینگونه است که دو گروه در این جنگ حضور دارند: یک گروه پرتاب کننده پرتقال‌های گندیده سوار بر ارابه هستند و گروه دیگر پیاده هستند. بر اساس پیشینه این جشنواره، پرتاب کنندگان پرتقال سوار بر ارابه در واقع محافظان مسلح نجیب زادگان و مردم پیاده، نماد افراد شورشی هستند.

این جشنواره به افسانه‌ای مربوط به شورش‌های قرن ۱۲ برمی‌گیرد که در پی ملاقات بارونی با یک دختر دهقان در شب ازدواج او رخ می‌دهد. طبق قوانین آن دوره اشراف‌زاده‌ها این حق را داشتند که یک شب را با دختران تازه عروس طبقه پایین بگذرانند و با آن‌ها رابطه جنسی داشته باشند. اما یک دختر دهقان در مقابل این قانون می‌ایستد و سر بارون را از بدن او جدا می‌کند. ملکه ویولتا نماد این دختر دهقان است و از او با عنوان ملکه جشن یاد می‌شود.

بیسکوییت با توپ های رنگی در هلند – Biscuit with aniseed balls

بیسکوییت با توپ های رنگی در هلند
بیسکوییت با توپ های رنگی در هلند

در کشور هلند رسمی وجود دارد که برای کودکانی که تازه متولد می‌شوند (برای تایین جنسیت کودک) بیسکوییت‌هایی با توپ های رنگی آماده میکنند.

دراین بیسکوییت ها اگر توپ ها به رنگ سفید و آبی باشد نوزاد متولد شده پسر است و اگر سفید و صورتی باشد، نوزاد متولد شده دختر است.

مراسم کرامپوس در اتریش – Krampus

مراسم کرامپوس در اتریش
مراسم کرامپوس در اتریش

یک جانور دیو مانند که در خیابان ها پرسه می زند و کودکان را می ترساند و بچه های بی ادب را تنبیه می کند، نه اشتباه نکنید، این مراسم هالووین نیست، بلکه همدست شیطانی سنت نیکلاس، کرامپوس است.

در آئین های کشور اتریش، سنت نیکلاس دختران و پسران خوب را پاداش می دهد درحالی که کرامپوس بچه های سرتق و بی ادب را به دام می اندازد و در کیسه می گذارد. در هفته اول ماه دسامبر، مردان جوان لباس مبدل کرامپوس (به ویژه در روز جشن سنت نیکلاس) به تن می کنند و بچه ها را با تکان دادن زنجیر و زنگوله می ترسانند.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + چهارده =