سرگرمیفیلم و بازی
موضوعات داغ

فیلم رحمان 1400 ؛ تیزر و داستان فیلم + [ نقد و بررسی ]

نقد فیلم رحمان ۱۴۰۰ به همراه تیزر و داستان فیلم

رحمان ۱۴۰۰ با مهران مدیری و با گلزارش و کمدی و شوخی‌های رکیک بالای ۱۸ سالش فروش خوبی خواهد داشت. اما آن چه واضح است بردگی تمام و کمال عوامل فیلم سازی در خدمت اسپانسر و پول و سرمایه است. با ماگرتا همراه باشید .

همچنین می توانید فیلم رحمان ۱۴۰۰ را ازین مقاله دانلود نمایید.

فیلم سینمایی « رحمان ۱۴۰۰ » به کارگردانی منوچهر هادی و «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی که در نخستین هفته از اکران نوروزی صدرنشین گیشه بودند، در روز سوم فروردین ماه نیز به روند مثبت خود ادامه داد و فروش قابل توجهی را در این روز از آن خود کردند.

طبق آمار سامانه فروش سینمای ایران، «رحمان ۱۴۰۰» توانسته است ۵۳۴ میلیون و ۳۰۷ هزار تومان در روز گذشته فروش داشته باشد که رکورد بسیار خوبی است و اگر این روند ادامه‌دار باشد، حتما این فیلم هادی نیز به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما بدل خواهد شد. «رحمان ۱۴۰۰» تا به امروز از مرز دو میلیارد تومان فروش عبور کرده است.

رحمان ۱۴۰۰
رحمان ۱۴۰۰

هشتمین فیلم سینمایی منوچهر هادی در مقام کارگردان یک کمدی- اجتماعی است. این فیلم که در ابتدا «خزه» نام داشت، فرم شرکت در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر را نیز پر کرد، اما از شرکت در این رویداد انصراف داد تا به گفته‌ی عواملش مراحل فنی و پایانی فیلم را سر فرصت به انجام برسانند و فیلم را با دقت بیشتری برای اکران عمومی آماده کنند.

کارگردان فیلم رحمان ۱۴۰۰

منوچهر هادی کارگردان فیم‌های «یکی می‌خواد باهات حرف بزنه»، «زندگی جای دیگری است»، «من سالوادور نیستم»، «کارگر ساده نیازمندیم»، «آینه بغل» و سریال «عاشقانه» این بار با این فیلم به دنبال فتح گیشه و شکستن رکورد فروش ۲۰ میلیاردی قبلی خود با فیلم آینه بغل است.

علی سرتیپی مدیر پردیس سینمایی کوروش و مدیر دفتر پخش فیلمیران و تهیه کننده‌ی با سابقه‌ی سینما تهیه کنندگی رحمان ۱۴۰۰ را بر عهده دارد. او فیلم‌هایی از جمله «دراکولا»، «شهر موش‌ها ۲»، «پل چوبی» و «ورود آقایان ممنوع» را در کارنامه‌ی تهیه کنندگی خود دارد.

رحمان ۱۴۰۰ توقیف

بازیگران فیلم رحمان 1400

حضور مهران مدیری و محمدرضا گلزار در کنار هم از روز‌های ابتدایی پیش تولید این فیلم نظر‌ها را به خود جلب کرد و عده‌ی زیادی به انتظار دیدن نمایش این دو ستاره‌ی سینما به خصوص با گریم و لباس‌های جنجالیشان که پیش از این در عکس‌ها دیده شد- در رحمان ۱۴۰۰ هستند.

سعید آقاخانی، ساره بیات، یکتا ناصر و بهرام افشاری نیز از دیگر ستاره‌هایی هستند که در کنار گلزار و مدیری به نقش آفرینی می‌پردازند. از دیگر عوامل سازنده‌ی رحمان ۱۴۰۰ می‌توان به نویسندگی بابک کایدان و میثم کایدان، موسیقی بابک زرین، فیلم‌برداری مرتضی هدایی و تدوین موحد شادرو می‌توان نام برد.

بازیگرنقش
مهران مدیریحاج آقا جالوسی
محمدرضا گلزاراشکان جالوسی
سعید آقاخانیرحمان
بهرام افشاریانوش
یکتا ناصرشراره
ساره بیاتنازیلا

در رحمان ١٤٠٠ با کلکسیونی از پرفروش‌ترین بازیگران سینمای ایران روبه‌روییم. بازیگرانی، چون مهران مدیری، محمدرضا گلزار، سعید آقاخانی، ساره بیات، یکتا ناصر و بهرام افشاری که به‌خصوص سه نام اول برای هر فیلمی می‌توانند بهترین تضمین برای فروش باشند.

بازیگرانی که کشاندن‌شان هر کدام پای قرارداد و گرفتن امضا از آن‌ها برای تهیه‌کننده حداقل چند صد میلیون تا بالای میلیارد خرج برمی‌دارد. حالا شما این را بگذارید در کنار عکس‌های منتشرشده از این فیلم که با تأکید روی گریم و لباس‌های خاص گلزار و مدیری توانست نگاه اغلب سینمادوستان را به این فیلم جذب کند.

بازیگران رحمان ۱۴۰۰
بازیگران رحمان ۱۴۰۰

داستان فیلم رحمان ۱۴۰۰

داستان فیلم در باره‌ی شخصیتی به اسم رحمان (با بازی سعید آقاخانی) است که سال‌ها در یک شرکت برای حاج آقا جاروسی (با بازی مهران مدیری) کار می‌کند، اما در این سال‌ها حق حقوقی که شایسته‌ی دریافت آن بوده است را دریافت نکرده است و با مشکلات مالی و چهار فرزند زندگی سختی دارد. 

رحمان که از بیماری سرطان رنج می‌برد و پزشکان به او اعلام کرده اند به زودی از دنیا خواهد رفت. از این رو به کمک دوستش انوش (با بازی بهرام افشاری) نقشه می‌کشند تا اشکان (با بازی محمدرضا گلزار)، پسر حاج آقا جاروسی، را به قدری عصبانی کنند که رحمان را به قتل برساند تا از مرگ خود برای خانواده اش سودی حاصل کند.

عکس رحمان ۱۴۰۰

نقد و بررسی فیلم رحمان

بزرگی می‌گفت که فساد وقتی پنهانی باشد، فساد است و اگر عیان شد دیگر فساد نیست و تبدیل به یک سبک زندگی می‌شود. رحمان ۱۴۰۰ هم در همین مسیر گام برمی دارد. عادی جلوه دادن افرادی که با دروغ و تزویر و ریاکاری، با زیر لب ذکر گفتن‌های مداوم، میلیارد میلیارد پول جا به جا می‌کنند، زبان چینی بلد هستند و هر روز راس ساعت ۱۲ یک نفر با آن‌ها تماس می‌گیرد که فلان چیز را بخر و فلان چیز را بفروش.

روزی نشان دادن یک کاراکتر با پیراهن یقه بسته و ته ریش در یک فیلم، حرکتی شجاعانه بود که اگر از تیغ تیز سانسور جان سالم به در می‌برد، جنجالی در سینما‌ها و میان مردم به پا کرد. اما حالا نه تنها نشان دادن چنین شخصیتی آسان است بلکه پا را از آن هم فراتر می‌گذاریم و حاج آقای با نفوذِ فاسدی را می‌سازیم و ایفای نقشش را هم به مهران مدیری می‌سپاریم.

اما آیا این به معنی باز شدن فضا و پیشرفت در آزادی بیان است و یا پای مسائل دیگری هم در میان است؟! این روز‌ها و بعد از جشنواره فیلم فجری که کلید واژه‌ی همه‌ی نشست‌های خبری اش فساد مالی و پولشویی در سینما بود، کیست که نداند اگر رد سرمایه‌ای که در همین فیلم خرج شده است را بگیریم، چه بسا به یک یا چند نفر همچون کاراکتر‌های مهران مدیری و محمدرضا گلزار در این فیلم می‌رسیم؟

جامعه‌ی ما پس از گذراندن یک دوره‌ی هشت ساله‌ی تاریخی، تجربه‌ای ارزشمند کسب کرد. این که برای توجیه هر کاری، هر نوع کاری، با لبخند فریاد زدن و با اعتماد به نفس و بدون شرم در چشم طرف مقابل نگاه کردن و بیان آن کار یا حرف، به آن موضوع مشروعیت می‌بخشد. این که با استفاده از قید “در این شرایط” یا “تو این دوره و زمونه” یا… با وقاحت دروغ گفتن و روز به روز دور شدن از اخلاق کاملا منطقی است. رحمان ۱۴۰۰ هم همین است.

بازیگران رحمان ۱۴۰۰ جدید

در چشم ما نگاه می‌کند (به قول شخصیت انوش در فیلم: تخم چشم به تخم چشم)، ذکرش را می‌گوید و مالمان را بالا می‌کشد. این است لایف استایل حاج آقا جالوسی‌ها و فیلم و کارگردانش هم ظاهرا به هیچ عنوان بر ضد این طرز تفکر نیستند و چه بسا که در حال تبلیغ این فرهنگ نیز باشند.

نشان دادن مردم عادی و کسانی که پولشان را در کلاهبرداری‌های موسسات مالی از دست دادند به شکل مشتی افراد بی سواد که فکری جز شکم و زیر آن ندارند، آیا جانبداری از همان طبقه‌ی یقه بسته‌ی کلاهبردار نیست؟

فیلم رحمان ۱۴۰۰ به تبعیت از کار‌های اخیر منوچهر هادی هیچ گونه نوآوری‌ای در فرم و محتوی ندارد. صحبت از فرم که برای چنین فیلمی اتلاف وقت است. چیزی به اسم کارگردان در رحمان ۱۴۰۰ در چندمین درجه‌ی اهمیت قرار دارد. محتوی فیلم هم که تقریبا هیچ ربطی به سازندگان فیلم ندارد و آن‌ها فقط شوخی‌ها و تکیه کلام‌ها را از فضای مجازی جمع آوری کرده اند.

هنوزم که هنوز است ما باید به در آوردن ادای پیرمردی که چند سال پیش در مقابل دوربین مشت هایش را گره کرده بود و برای آمریکا خط و نشان می‌کشید و فیلم چند دقیقه‌ای مصاحبه اش در فضای مجازی هنوز هم دست به دست می‌شود، بخندیم.

عکس های رحمان ۱۴۰۰

هر کسی که در زندگی اش فقط به تعداد انگشتان دو دستش هم فیلم سینمایی دیده باشد، قطعا از دیدن صحنه‌ی تبلیغ رحمان ۱۴۰۰ برای اسپانسر ستاره مربعی اش شگفت زده خواهد شد. پیش از این در فیلم‌هایی دیده بودیم که در یک پلان دو سه ثانیه‌ای از فیلم بیلبورد یا محصولی از یک اسپانسر گوشه‌ای از تصویر ظاهر می‌شود و می‌رود که خودش به اندازه‌ی کافی زننده بود.

اما این روز‌ها ظاهرا اسپانسر‌ها به این هم راضی نمی‌شوند و سکانسی کامل برای تبلیغ محصول یا شرکتشان می‌خواهند! در بخشی از فیلم، کاملا بی دلیل، رحمان خانواده اش را برای صرف شام به بیرون از خانه می‌برد و هنگام پرداختن حسابش متوجه می‌شود که کیف پولش را همراهش نیاورده است. این جا است که همسرش فکر بکری به ذهنش می‌رسد.

تلفن همراهش را در می‌آورد و با اپلیکیشن کار آمدش به داد رحمان می‌رسد و نه تنها مبلغ مورد نظر را، به راحتی و با صرف کمترین زمان، به حساب مغازه دار کارت به کارت می‌کند بلکه یک شارژ دو هزار تومانی، باز هم به راحتی و با صرف کمترین زمان، هم برای رحمان می‌خرد!

این که این صحنه برای اسپانسر فیلم تبلیغ است یا ضد تبلیغ را نمی‌دانیم. اما آن چه واضح است بردگی تمام و کمال عوامل فیلم سازی در خدمت اسپانسر و پول و سرمایه است. این که در میانه‌ی فیلم به سبک تلویزیون فیلم قطع شود و چند دقیقه‌ای پیام بازرگانی ببینیم به مراتب راه حل شرافتمندانه تری برای تبلیغ اسپانسر است.

رحمان ۱۴۰۰ با گلزار اش و با مهران مدیری و کمدی و شوخی‌های رکیک بالای ۱۸ سالش فروش خوبی خواهد داشت. با اکران نوروزی و بلیط احتمالا ۲۰ هزار تومانی و تبلیغات گسترده و…. اما‌ ای کاش…

رکوردهای فروش و دلیل توقیف رحمان ۱۴۰۰

رحمان ۱۴۰۰ رکورد فروش روزانه سینمای ایران را شکست. این فیلم با فروش بیش از ۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون در روز ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ صاحب رکورد بیشترین فروش یک فیلم در یک روز شد. سال گذشته این رکورد در اختیار فیلم « هزارپا » بود.

پس از اکران فیلم رحمان ۱۴۰۰ و فروش بسیار آن، مشخص شد که در برخی سینماها نسخه اصلاح نشده فیلم را روی پرده نمایش قرار دادند؛ به همین دلیل، اکران این فیلم در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ در سراسر کشور متوقف شد.

عکس بازیگران رحمان 1400

گالری تصاویر بازیگرانی که در فیلم رحمان ۱۴۰۰ ایفای نقش کردند و قسمت هایی از پشت صحنه های این فیلم :

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 20 =