سبک زندگی

جواب فعالیت صفحه ۹ ریاضی چهارم

پاسخ سوال های فعالیت صفحه 9 کتاب ریاضی پایه چهارم دبستان

پاسخ فعالیت صفحه ۹ ریاضی چهارم دبستان : در این بخش از آموزش و پرورش ماگرتا راه حل های فعالیت صفحه 9 کتاب ریاضی چهارم از فصل یک اعداد و الگوها را برای شما دانش آموز عزیز فراهم کرده ایم.

پاسخ فعالیت صفحه ۹ ریاضی چهارم دبستان

در فعالیت صفحه 9 کتاب ریاضی چهارم پرسیده شده است : هر کدام از شکل های زیر از تعدادی دایره درست شده است. اگر شکل ها را به همین ترتیب ادامه دهیم، تعداد دایره های شکل هفتم چقدر است؟

حل سوالات فعالیت صفحه ۹ ریاضی چهارم ابتدایی
حل سوالات فعالیت صفحه ۹ ریاضی چهارم ابتدایی

چهار دانش آموز این مسئله را حل کرده و تعداد دایره های شکل هفتم را به دست آورده اند. راه حل های آنها را بررسی کنید و توضیح دهید. کار آن ها را کامل کنید.

راه حل امید:‌

در هر شکل دو ردیف دایره است که ردیف بالا به اندازه شماره شکل و ردیف پایین یکی بیشتر از شماره شکل می باشد. پس در حالت کلی به رابطه زیر می رسیم :‌

(۱ + شماره شکل) + شماره شکل = تعداد دایره ها

راه حل سعید:‌

در هر شکل دایره ها را در دسته ۲ تایی قرار داده و ۲تا ۲تا می شماریم. در هر شکل به تعداد شماره های شکل، دسته های ۲تایی می توان جدا کرد و یک دایره باقی می ماند پس داریم :

۱ + (۲ × شماره شکل) = تعداد دایره ها

راه حل نوید:‌

اگر به هر شکل یک دایره را که با رنگ مشخص شده است اضافه کنیم و همه دایره ها را در دسته های ۲تایی قرار دهیم، تعداد دسته های ۲تایی، یکی بیشتر از شماره شکل می باشد پس داریم :

۱ – ((۱ + شماره شکل) × ۲ = تعداد دایره ها

آیا شما می توانید روش دیگری پیدا کنید؟ پاسخ این به قسمت به عهده دانش آموز.

مطلب پیشنهادی :
جواب فعالیت صفحه ۸ ریاضی چهارم دبستان
و
جواب تمرین صفحه ۶ و ۷ ریاضی چهارم

آیا امکان دارد که تعداد دایره ها در یکی از شکل ها ۱۲ تا شود؟ چرا؟ خیر، چون تعداد دایره ها در همه شکل ها فرد است.

آیا می توان تعداد دایره های شکل چهلم را به دست آورید؟ بله، با استفاده از رابطه هایی که در شکل های بالا به دست آوردیم.

۸۱ = ۲ × ۱ – ۴۰ + ۳

✅ سوالات فعالیت صفحه ۹ ریاضی چهارم تمام شد، برای دیدن جواب باقی صفحات آن را به همراه کلمه ماگرتا در گوگل سرچ کنید. همچنین اگر سوالی دارید آن را از قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.