سبک زندگی

جواب فعالیت های درس ۴ مطالعات اجتماعی ششم ❤️ چگونه تصمیم بگیریم؟

پاسخ تمامی فعالیت های درس چهارم 4 مطالعات ششم ابتدایی درس چگونه تصمیم بگیریم در صفحه 25 و 26 و 28

جواب فعالیت های درس 4 مطالعات اجتماعی ششم ؛ چگونه تصمیم بگیریم؟ در ادامه به پاسخ تمامی فعالیت درس چهارم ۴ مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی در صفحه ۲۵ و ۲۶ و ۲۸ را برای شما کلاس ششمی ها آماده کرده ایم. در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا کنار ما باشید.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت درس ۳ مطالعات اجتماعی ششم
و
جواب فعالیت درس ۲ مطالعات ششم

جواب فعالیت های درس 4 مطالعات اجتماعی ششم

گام به گام درس چهارم مطالعات ششم
گام به گام درس چهارم مطالعات ششم

در ادامه به پاسخ گام به گام متن درس چهارم 4 مطالعات اجتماعی ششم داریم :

جواب فعالیت صفحه ۲۵ مطالعات ششم

تصمیم گیری کنید. کاربرگه شماره ۳ و ۴ را در کلاس انجام دهید.

جواب کاربرگه شماره ۳ مطالعات ششم ؛ صفحه ۲۹

به طور گروهی موقعیت‌های زیر را بخوانید و تصمیم‌گیری کنید. درباره انتخاب‌های مختلف و نتایج آنها در کلاس در کلاس بحث کنید. هنگام تصمیم‌گیری، این سوال‌ها را از خودتان بپرسید:

آیا این تصمیم:
⭐بر خلاف دستور دینی است؟
⭐ بر خلاف قوانین و مقرّرات و قوانین خانه، مدرسه و اجتماع است؟
⭐باعث نگرانی و نارضایتی خانواده ام میشود؟
⭐ به سلامتی من یا دیگران لطمه می‌زند؟
⭐ برای دیگران یا خودم مشکل و دردسر به وجود می‌آورد؟

موقعیت ۱ :
امیر و آریا به آزمایشگاه مدرسه رفته اند تا چیزی را به کلاس ببرند. آریا وسط آزمایشگاه می دود و ناگهان به یک وسیله ی گران قیمت برخورد می کند و آن وسیله می شکند. آریا تصمیم می گیرد زود از آنجا فرار کند و در جایی مخفی بشود و به امیر هم می گوید: به کسی نگو من این کار را کردم … .

کار آریا خلاف دستورات دینی و اخلاقی است. همانطور که دین می‌گوید، خداوند از همه چیز آگاه است و کارهای آریا را دیده است. بنابراین، او باید راستی را بگوید و از مخفی کاری خودداری کند. اگر آریا صادقانه رفتار نکند، بزرگترین دردسرهایی را برای خود ایجاد خواهد کرد.

موقعیت ۲ :
پروین با برادر کوچک سه ساله اش به مغازه رفته است. در راه برگشتن از مغازه متوجه می شود که او یک بسته شکلات را از مغازه برداشته و همراه خودش آورده است … .

این کار مخالفت با دستورات دینی است زیرا صاحب این کار راضی نیست، بنابراین حرام است. علاوه بر این، این کار در برخلاف قوانین است و به عنوان دزدی شناخته می‌شود. پروین باید به جای قبلی برگردد و بسته شکلات را به محل قبلی بچیند و یا با فروشنده صحبت کرده و پول بسته شکلات را محاسبه کند.

موقعیت ۳ :
روز جمعه فرهاد به اتّفاق خانواده و چند نفر از پس رهای فامیل به یک باغ رفته بودند. پسرعموهایش به او پیشنهاد می کنند از پل چوبی قدیمی روی رودخانه که بعضی قسمت های آن خراب شده است، عبور کند.

فرهاد باید از قبول این کار خودداری کند و باید به آن‌ها بفهماند که این کار بسیار خطرناک است و بهتر است آن را انجام ندهند.

جواب کاربرگه شماره ۴ مطالعات ششم ؛ صفحه ۳۰

درباره ی موقعیت های زیر تصمیم گیری کنید. فراموش نکنید هنگام تصمیم گیری، «سؤال های مهم» را درباره ی آن تصمیم از خودتان بپرسید. نتیجه، دلایل و مراحل تصمیم گیری خودتان را در کلاس بیان کنید.

موقعیت ۱ :
مدرسه تعطیل شده است و شما می خواهید به خانه برگردید. در چند قدمی مدرسه می بینید که یک کیف کوچک روی زمین افتاده است. آن را برمی دارید و مشاهده می کنید مقداری پول در آن است اما نام و نشانی صاحب کیف در آن نیست. چه تصمیمی می گیرید؟

برداشتن این کیف، خلاف دستورات دینی و قوانین است. همچنین بی توجهی به آن هم بر خلاف دستورات دینی است. بنابراین، من آن را برمی‌دارم و به یکی از مغازه‌های مورد اعتماد محله می‌سپارم و روی یک کاغذ می‌نویسم: “این کیف دستی پیدا شده است، با گفتن مشخصات، آن را دریافت کنید.” سپس روی شیشه‌ی مغازه می‌زنم تا اگر صاحب واقعی کیف از آنجا رد شد، با گفتن مشخصات کیفش، آن را تحویل بگیرد.

موقعیت ۲ :
یکی از دوستان شما، کتابی را به امانت به شما داده است. دوست دیگری این کتاب را در دست شما می بیند و خواهش می کند تا به او بدهید که بخواند. او اصرار می کند که تا دو روز دیگر آن را می خواند و به شما پس می دهد. چه تصمیمی می گیرید؟

امانتداری یکی از ویژگی‌های پسندیده اخلاقی و دستورات دینی است. بنابراین، به دوستم می‌گویم که این کتاب مال من نیست و من حق ندارم آن را بدون اجازه به تو بدهم. پس از مطرح کردن موضوع با آن دوستی که کتاب را از او امانت گرفته‌ام، تصمیم‌گیری می‌کنم و عجولانه تصمیم نمی‌گیرم.

موقعیت ۳ :
شما به یک سالن ورزشی رفته اید. فردی در آنجا لباس های ورزشی حراجی پهن کرده است و می فروشد. دوستان شما از او خرید می کنند. شما پول کافی همراه ندارید و به لباس جدید هم نیاز ندارید اما دوستان به شما اصرار می کنند و حاضرند به شما پول قرض بدهند … .

ما باید قدرت نه گفتن داشته باشیم؛ زیرا من پول کافی همراه ندارم و نیازی هم به لباس ندارم، بنابراین به حرف آنها گوش نمی‌دهم. این کار برای خانواده دردسر ایجاد می‌کند. همچنین، وقتی به لباس نیاز نداریم، خرید آن اسراف است و اسراف هم بر خلاف دستورات دینی است.

موقعیت ۴ :
مدرسه تعطیل شده است و شما و دوستانتان می خواهید به خانه بروید. دوستتان از شما خواهش می کند که با هم به یک فروشگاه لوازم ورزشی بروید تا وسیله ای بخرد و فروشگاه هم از آنجا خیلی دور است…

من پدر و مادرم را به خاطر قانون خانه‌مان شنیدم که بعد از تعطیلی مدرسه باید به طور مستقیم به خانه بروم. من این قانون را رعایت کردم و از دوستم عذرخواهی کردم که با او همراه نشدم. همچنین، اگر بروم، خانواده‌ام نگران می‌شوند و ممکن است برای آنها دردسر ایجاد کنم.

پاسخ فعالیت ۲ صفحه ۲۶ مطالعات ششم

نام چند نفر از افرادی را که صلاحیت و تجربه دارند و شما می‌توانید در مسائل و مشکلات زندگی یا تصمیم‌گیری‌های مهم با آنها مشورت کنید، جست‌وجو کنید و روی یک برگ کاغذ بنویسید. نام این افراد را به معلّم نشان بدهید.

 1. پدر
 2. مادر
 3. برادر
 4. خواهر
 5. معلم
 6. مدیر مدرسه
 7. مشاور مدرسه
 8. پزشک و روانشناس
 9. ریش سفیدان فامیل
 10. و…

جواب فعالیت ۳ صفحه ۲۸ مطالعات اجتماعی ششم

درباره‌ ی تصمیماتی که طیّ یک هفته گرفته‌ اید، فکر کنید. کدام یک از آنها درست و کدام یک نادرست بوده‌ اند؟ چرا؟

✔️ تصمیمات درست :

 1. تصمیم گرفتم نماز‌هایم را سر وقت بخوانم.
 2. تصمیم گرفتم زیاد شکلات نخورم.
 3. تصمیم گرفتم به همراه خانواده‌ ام به ملاقات سالمندان بروم.
 4. تصمیم گرفتم پول تو جیبی هایم را پس انداز کنم.
 5. تصمیم گرفتم مشق هایم را سر وقت بنویسم.

❌ تصمیمات نادرست :

 1. تصمیم گرفتم برای تنبیه برادرم با او قهر کنم.
 2. تصمیم گرفتم شب‌ها تا دیروقت بیدار بمانم و تلویزیون تماشا کنم.
 3. تصمیم گرفتم موهایم را شانه نزنم.
 4. تصمیم گرفتم صبحانه نخورم.
 5. تصمیم گرفتم ساعت های زیادی از وقتم را در شبکه های اجتماعی صرف کنم.
پاسخ تمام فعالیت های درس 4 مطالعات ششم ابتدایی
پاسخ تمام فعالیت های درس 4 مطالعات ششم ابتدایی

جواب فعالیت ۴ صفحه ۲۸ مطالعات ششم

با یکی از افراد خانواده، فامیل یا معلمان و کارکنان مدرسه مصاحبه کنید و از او بخواهید یکی از تصمیمات مهم زندگی خود و آثار آن را برای شما تعریف کند و نتیجه را در کلاس بگویید.

یکی از آشنایان توضیح داد که مهمترین تصمیم در زندگی او انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه بود. یکی از پیامدهای تصمیم او مهاجرت به شهر دیگری بود که دانشگاهش در آن قرار داشت و به دلیل دوری از خانواده سختی های زیادی را متحمل شد ، اما نتیجه این تصمیم موفقیت او در زندگی و داشتن شغل بسیار خوب بود.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت درس ۵ مطالعات اجتماعی ششم

☑️ پاسخ سوالات فعالیت درس ۴ مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی فصل دوم درس چگونه تصمیم بگیریم صفحه ۲۵ و ۲۶ و ۲۸ را در این نوشتار دیدید، امیدوارم از آن استفاده کرده باشید. برای پیدا کردن جواب های بیشتر در آخر عبارت جستجو شده خود در گوگل عبارت ماگرتا را قرار دهید. اگر سوالی هم داشتید در قسمت پایین برای مان دیدگاه بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

‫39 دیدگاه ها

   1. خیلی خوب بود
    به من که خیلی کمک کرد
    این سایت باعث میشه که من شاگر اول مدرسه باششششششششششششششششم❤❤❤🌹🌹🌹🌹
    متشکرم ازتووووون❤🌹😭🙏

 1. خوبه ولی لطفا صفحه 19 رو بزارید حالا من وداشتم نگاه میکردم نیست خواهش میکنم کل کتاب رو بزاریدخیلی ممنون از اطلاعات شما.

 2. سلام سایتتون خیلی خوبه ولی فکر کنم باید با سایت گام به گام رقابت کنید چون این سایت هم چیز های زیادی میزاره درباره همه درس ها به خصوص مطالعات اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 9 =