سبک زندگی

جواب فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم

حل سوالات فعالیت صفحه 130 ریاضی پنجم ابتدایی ، فصل 7 آمار و احتمال با تدریس و توضیح کامل

جواب صفحه 130 ریاضی پنجم: در این نوشته پاسخ فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم از فصل ۷ آمار و احتمال را برای شما دانش آموز عزیز قرار داده‌ایم، جهت مشاهده گام به گام سوالات با آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: جواب تمرین صفحه ۱۲۹ ریاضی پنجم با راه حل

جواب فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم

حل سوالات فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم

۱- با تعدادی حلقه، دو ستون رو به رو را ساخته‌ایم. می خواهیم با همین حلقه‌ها دو ستون با ارتفاع مساوی داشته باشیم. راه حل دو نفر از دانش آموزان در اینجا آمده است. یکی از این راه حل‌ها را انتخاب کنید و به کمک آن، پاسخ را به دست آورید.

پاسخ سوال های فعالیت صفحه 130 ریاضی پنجم فصل هفتم

در شکل سمت راست، همه حلقه‌ها را از ستون‌ها درآورده و سپس هربار به طور هم زمان در هر ستون یک حلقه می گذاریم. این کار را آن قدر ادامه می دهیم تا تمام حلقه‌ها در ستون‌ها قرار داده شوند.

در شکل سمت چپ، از ستونی که حلقه بیشتری دارد، یکی یکی حلقه‌ها را به ستون دیگر انتقال می دهیم. این کار را آن قدر ادامه می دهیم تا ارتفاع حلقه‌ها در دو ستون، یکسان شود.

🔰 در پایان این فعالیت، تعداد حلقه های دو ستون با هم برابر می شود. این تعداد، میانگین تعداد حلقه‌های این دو ستون نامیده می شود.

۲- در یک کارخانه‌ی تولید آب میوه‌ی طبیعی، حجم آب شش سیب، اندازه گیری و در جدول زیر ثبت شده است.

راهنمای حل سوالات فعالیت صفحه 130 ریاضی پنجم فصل 7

الف) میانگین حجم آب شش سیب به روش زیر محاسبه شده است. این روش را توضیح دهید.
حجم آب تک تک سیب‌ها را با هم جمع کرده و سپس پاسخ را تقسیم بر تعداد سیب‌ها کرد.حجم آب تک تک سیب‌ها را با هم جمع کرده و سپس پاسخ را تقسیم بر تعداد سیب‌ها کرد.

راهنمای حل سوالات صفحه 130 ریاضی پنجم فصل آمار و احتمال

ب) به نمودارهای زیر به دقت نگاه کنید و توضیح دهید که چگونه به کمک این نمودارها می توانیم میانگین حجم آب این شش سیب را به دست آوریم.

گام به گام سوالات صفحه 130 ریاضی پنجم فصل 7

برای به دست آوردن میانگین داده‌ها از روی نمودار ستونی، باید سعی کنیم که ارتفاع ستون‌ها را یکسان کنیم. بعد از یکسان شدن ارتفاع ستون‌ها، ارتفاع هر ستون، نشان دهنده‌ی میانگین داده‌ها می باشد. همانطور که دیده می شود، در نمودار ستونی مربوط به حجم آب سیب‌ها، ارتفاع هر ستون بعد از یکسان شدن، عدد ۷۰ سی سی را نشان می دهد. بنابراین میانگین حجم آب سیب‌ها برابر ۷۰ سی سی است.

پ) کارخانه‌ی آب میوه قرار است آب سیب را در بطری‌هایی با گنجایش ۷۰۰ سی سی بسته بندی کند. فکر می کنید برای پرکردن هر بطری آب سیب، تقریبا چند سیب لازم است؟ توضیح دهید.

چون که میانگین حجم آب سیب‌ها، ۷۰ سی سی است، بنابراین برای پر کردن یک بطری با گنجایش ۷۰۰ سی سی نیاز به ۱۰ سیب داریم.

همچنین بخوانید: جواب تمرین صفحه ۱۲۹ ریاضی پنجم

🟦 در این نوشته جواب فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم را مرور کردیم، جهت مشاهده گام به گام سایر تمرین های کتاب کافیست شماره صفحه آن را به همراه عبارت «ماگرتا» در گوگل جست و جو نمایید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.