سبک زندگی

جواب صفحه 89 ریاضی دهم انسانی 🔼 پاسخ فعالیت

گام به گام صفحه 89 ریاضی و آمار (1) کلاس دهم انسانی از درس معیارهای پراکندگی فصل 3

جواب فعالیت صفحه ۸۹ ریاضی و آمار دهم انسانی از فصل سوم کار با داده های آماری و درس «معیارهای پراکندگی» را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز عزیز فراهم کرده‌ایم.

مطلب پیشنهادی: جواب صفحه 88 ریاضی دهم انسانی

جواب فعالیت صفحه 89 ریاضی دهم انسانی

جواب فعالیت صفحه 89 ریاضی دهم انسانی

می‌خواهیم کلاس‌های دهم سه دبیرستان را بر اساس نتایج آزمون جامعی که همزمان بین دانش‌آموزان ممتاز برگزارشده است، رتبه‌بندی کنیم. از هر دبیرستان ۱۰ نفر به تصادف انتخاب شده اند. نمره‌های آزمون جامع هر سه کلاس از ۱۲۰ نمره است. داده‌های مربوط به سه کلاس دهم:

الف) {۶۵,۷۵,۷۳,۵۰,۶۰,۶۴,۶۹,۶۲,۶۷,۸۵}
ب) {۸۵,۷۹,۵۷,۳۹,۴۵,۷۱,۶۷,۸۷,۹۱,۴۹}
پ) {۴۳,۵۱,۵۳,۱۱۰,۵۰,۴۸,۸۷,۶۹,۶۸,۹۱}

میانگین سه کلاس را محاسبه کنید. به نظر شما پراکندگی نمره‌ها در کدام کلاس بیشترین و در کدام کلاس کمترین است؟ برای پاسخ به این سوال، داده‌ها را روی سه محور موازی نمایش دهید. کدام دبیرستان نتایج بهتری با اطلاعات داده شده کسب کرده است؟ چرا؟

مثلا اگر والدین برای ثبت‌نام فرزند بازیگوش خود در سال آینده بخواهند بر اساس این نتایج، یکی از مدرسه‌ها را انتخاب کنند، مدرسه‌ای بهتر است که پراکندگی نمره‌ها در آن کمتر است. در مقابل، برای فرزندی که به قصد شرکت در المپیاد می‌خواهد مدرسه را انتخاب کند، مدرسه‌ای بهتر است که پراکندگی نمره‌ها در آن بیشتر باشد. چرا؟

گام به گام صفحه ۸۹ ریاضی دهم انسانی
گام به گام صفحه ۸۹ ریاضی دهم انسانی

یک معیار معمول برای سنجش میزان پراکندگی که نشان دهنده تغییرات داده‌های مورد مطالعه است، انحراف معیار است. انحراف معیار را با به کارگیری یک فرمول، از داده‌ها به دست می‌آوریم. (اختلاف هر عدد با میانگین داده‌ها را حساب کنید، به توان ۲ برسانید؛ میانگین اعداد حاصل را به دست آورید، و سپس جذر بگیرید.)

توان دوم انحراف معیار را واریانس می‌نامند. داده‌ها در شکل زیر رسم شده‌اند. همچنین انحراف معیار نمره‌های سه کلاس، محاسبه و در شکل نشان داده شده است.

⭕️ نکته: دانش آموز عزیز مطالب درسی قرار گرفته شده در این سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارد و شما نباید از آن ها به شیوه نادرست استفاده نمایید، لذا قبل مشاهده جواب ها یکبار خودتان به سوالات پاسخ دهید سپس اگر مشکلی داشتید از این جواب ها کمک بگیرید.

همچنین بخوانید:
جواب صفحه 87 ریاضی دهم انسانی
و
جواب صفحه 86 ریاضی دهم انسانی

☑️ به پایان پاسخ فعالیت صفحه 89 ریاضی دهم انسانی رسیدیم، برای مشاهده حل تمرین سایر صفحات کتاب کافیست آن را در گوگل به همراه عبارت «ماگرتا» جست و جو کنید. همچنین می توانید از بخش نظرات نیز با ما در ارتباط باشید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *