سبک زندگی

جواب فعالیت های درس ۱۲ مطالعات هشتم ⭐️ عصر طلایی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی

پاسخ سوال های صفحه ۷۰ ، ۷۲ و ۷۵ مطالعات اجتماعی پایه هشتم ، جواب فعالیت های درس 12 عصر طلایی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی فصل ششم مطالعات پایه ۸ ام

پاسخ فعالیت های درس ۱۲ مطالعات هشتم: در این نوشتار به جواب فعالیت های درس دوازدهم 12 مطالعات اجتماعی پایه هشتم در صفحات ۷۰ ، ۷۲ و ۷۶ مربوط به درس دوازدهم عصر طلایی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی در بخش آموزش و پرورش ماگرتا پرداخته ایم.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۱۱ مطالعات هشتم

گام به گام درس ۱۲ مطالعات هشتم
گام به گام درس ۱۲ مطالعات هشتم

پاسخ فعالیت درس ۱۲ مطالعات هشتم

در جواب فعالیت درس 12 مطالعات اجتماعی هشتم داریم :

جواب فعالیت صفحه ۷۰ مطالعات اجتماعی هشتم

۱- با توجه به متن درس، آیا سلسله‌های ایرانی از نظر رابطه با خلافت عباسی و چگونگی به قدرت رسیدن، مانند هم بودند؟ مثال بزنید.

خیر – طاهریان و سامانیان به شرط پرداخت مالیات و حفظ حکومت مورد تأیید و حمایت خلیفه قرار گرفتند، اما صفاریان – علویان طبرستان و آل بویه ، بدون اجازه خلفای عباسی حکومت خود را تأسیس کردند و مایل نبودند تحت هر شرایطی از عباسیان اطاعت کنند و با آنان دشمنی کردند.

۲- متنی را که از کتاب تاریخ سیستان انتخاب شده بخوانید. از این متن به چه نکاتی درباره رابطه صفاریان با خلافت عباسی پی می‌برید؟

نتیجه می گیریم که عباسیان با حیله حکومت را به دست گرفتند و قابل اعتماد نیستند زیرا کسانی که به عباسیان خدمت می کردند در نهایت توسط عباسیان به طرز فجیعی کشته شدند و به همین دلیل صفاریان دشمن آنها بودند.

جواب فعالیت صفحه ۷۲ مطالعات هشتم

٣- با توجه به نمودار خط زمان در صفحه ۶٩ و نقشه های صفحه ٧٠ و ٧١، جدول زیر را کامل کنید.

نام سلسلهدوره حکومتمؤسسپایتختقلمرواقدامات مهم
طاهریانقرن ۳طاهر بن حسیننیشابور ومروهخراسان وسیستان وطبرستاننافرمانی نسبت به مأمون؛ موروثی شدن حکومت در خاندان طاهر؛ توسعهٔ کشاورزی و ترویج سوادآموزی
صفاریانقرن ۳ و ۴یعقوب لیثزرنگ یا زرنجسیستان ونواحی مجاورتسلط یعقوب بر سیستان و تأسیس حکومت صفاری؛ برانداختن سلسلهٔ طاهریان؛ لشکرکشی به عراق و شکست از سپاه خلافت، شکست عمرو، جانشین یعقوب از سامانیان.
علویان طبرستان۲۵۰- ۳۱۶ قحسن بن زیدآملطبرستان (گیلان و مازندران)انتخاب حسن‌بن زید به رهبری توسط مردم طبرستان؛ نبرد با طاهریان، صفاریان، سامانیان و خلافت عباسی؛ ترویج فرهنگ شیعه
سامانیان۳۹۵-۲۶۱ قامیر اسماعیلبخاراماوراء النهرتأیید حکومت امیر اسماعیل سامانی توسط خلیفه عباسی؛ شکست صفاریان و توسعه قلمرو سامانی؛ نبرد با علویان طبرستان؛ درگیری با آل بویه؛ ترویج زبان و ادب فارسی.
آل بویه۴۴۷-۳۲۰ قپسران بویه (علی، حسن، احمد)اصفهانبیشتر ایران امروزی و شرق عراقپسران بویه ولایات مرکزی و جنوبی ایران را تصرف کردند؛ بغداد را تصرف و بر خلافت عباسی تسلط یافتند؛ درگیری با سامانیان؛ ترویج فرهنگ شیعه؛ حمایت از دانشمندان و عالمان

جواب به کار ببندیم صفحه ۷۶ مطالعات هشتم

یکی از دو فعّالیت زیر را انتخاب کنید و انجام دهید.
۱- به طور گروهی با مراجعه به منابع مختلف از جمله دانشنامه شبکه رشد «www[dot]roshd[dot]ir» درباره یکی از اندیشمندان ایرانی مسلمان که در این درس نامبرده شده، مطالبی گردآوری کنید و به کلاس بیاورید.

محمد بن جریر طبری را نخستین مفسر قرآن و کتاب جامع البیان در تفسیر قرآن را نخستین تفسیر قرآن می دانند. از این رو نام پدر تفسیر قرآن شایسته طبری است. او یکی از درخشان ترین ستارگان علم و دانش در قرن سوم و اوایل قرن چهارم است. وی در بیشتر علوم زمان خود به ویژه حدیث، فقه، تفسیر، اخبار و لغت تخصص داشت. وی متولد آمل بود و پدرش در آن زمین زمین کشاورزی داشت. او در ۷ سالگی قرآن را حفظ کرد و در ۹ سالگی به نوشتن حدیث پرداخت.

۲- تصویری از یک اثر علمی یا هنری مربوط به قرن‌های سوم تا پنجم هجری پیدا کنید و به کلاس بیاورید.

سکه طلا دینار دوره‌ی اغلبیان ضرب شده در قرن سوم هجری قمری (سال ۲۸۵ قمری معادل سال ۸۹۹ میلادی)

سکه طلا دینار دوره اغلبیان

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۱۰ مطالعات هشتم

⭐️ در پایان جواب فعالیت های درس ۱۲ مطالعات هشتم عصر طلایی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی در صفحات ۷۰ ، ۷۲ و ۷۶ به انتها رسیدیم، اگر سوال یا مشکلی دارید از قسمت دیدگاه با ما یا سایر دانش آموزان بحث و گفتگو کنید و نظرات خود را بگذارید. تمام سوالات را کامل و صحیح پاسخ دادیم. میتوانید آن ها را هم خلاصه بنویسید. برای بهتر پیدا کردن ما در آخر عبارت جستجو شده خود در گوگل کلمه ماگرتا را بنویسید.😎🌹

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

‫9 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + چهارده =