سبک زندگی

جواب فعالیت های درس هفتم اقتصاد دهم انسانی

پاسخ و حل فعالیت های فردی و گروهی ، تفکر و تمرین و تحلیل کنید درس 7 هفت کتاب اقتصاد پایه دهم

جواب فعالیت های درس هفتم اقتصاد دهم انسانی ؛ در این مطلب به پاسخ و جواب سوالات گفت و گو در کلاس ، فعالیت گروهی در کلاس ، فعالیت فردی در کلاس ، برای تفکر و تمرین ، تحقیق کنید و تحلیل کنید صفحه ۷۰ ، ۷۹ و ۸۰ درس ۷ هفتم «تجارت بین الملل» کتاب اقتصاد پایه دهم رشته انسانی پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا ، همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس ششم اقتصاد دهم انسانی

جواب فعالیت های درس هفتم اقتصاد دهم انسانی
جواب فعالیت های درس هفتم اقتصاد دهم انسانی

جواب گفت و گو کنید صفحه ۷۰ درس ۷ اقتصاد دهم

۱- آیا اگر سفارش خارجی برای سموم زیستی نبود، آقای محمدی زودتر شکست نمی‌خورد؟

پاسخ: ممکن بود که زود شکست بخورد، اما این موضوع بسته به تدبیر آقای محمدی در همان شرایط داشت.

۲- به نظر شما چه عللی باعث می‌شود طرف عراقی به فکر واردکردن محصول از یک کشور دیگر بیفتد؟

پاسخ: مواد مورد نیاز فرد عراقی، یا در کشورش موجود نباشد و یا اینکه وارد کردن آن محصول از کشوری دیگر برایش صرفه اقتصادی داشته باشد.

۳- به نظر شما وجود تقاضای خارجی برای کالای تولیدی آقای محمدی چه منافعی برای او و کارگاهش به همراه داشت؟

پاسخ: توسعه میدانی کار اقتصادی آقای محمدی به شرکت ها و کشورهای خارجی که در نتیجه آن، حصول در آمد دلاری برای ایشان و جذب سرمایه خارجی برای شرکت.

پاسخ فعالیت گروهی در کلاس صفحه ۷۹ درس هفتم اقتصاد دهم

ابتدا موقعیت درس را بخوانید و سپس فرض کنید که شما به عنوان نماینده تولیدکنندگان کشور، در دولت هستید و دستتان برای حمایت از تولیدکنندگان باز است. فرض دیگر اینکه شما هیچ کمک‌مالی‌ای به تولیدکننده نمی‌توانید بکنید، حال با توجه به این شرایط و آنچه در این درس خوانده‌اید به آقای محمدی کمک کنید. لطفاً به نکات زیر توجه کنید:

– دو اصل مزیت مطلق و مزیت نسبی و منافع آن را در نظر بگیرید.
– آسیب‌پذیری شرکت‌های تولیدی در صورت کاهش تعرفه‌های وارداتی و آزادشدن واردات کالاهایی را که آن‌ها تولید می‌کنند، در نظر بگیرید.
– منافعی را که از صادرات کالاهای تولیدشده، نصیب شرکت‌های داخلی می‌شود در نظر بگیرید.
– منافعی را که از واردات کالاهای اولیه نصیب شرکت‌های داخلی می‌شود در نظر بگیرید.
– آسیب‌هایی را که ممکن است از ناحیه وابستگی تأمین نهاده‌های تولید به کشور وارد شود در نظر بگیرید.
– به مدل‌های تبادل غیرپولی بیندیشید.
– از دانش و فناوری بومی غافل نشوید.
– به سازمان‌های تولید که درس دوم گفته شد فکر کنید.

پاسخ: بر عهده دانش آموز می باشد – پاسخ پیشنهادی خود را در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید.

حل فعالیت فردی در کلاس صفحه ۷۹ درس ۷ اقتصاد دهم

هنگامی که درباره الگوی مناسب تجارت خارجی فکر می‌کنیم، در واقع در حال یک انتخاب هستیم. چگونه می‌توانیم از منافع تجارت خارجی (اصل مزیّت مطلق و مزیّت نسبی) بهره‌مند شویم، اما در تأمین نیازهای اساسی‌مان به دیگران وابسته نشویم؟

پاسخ: تاکید بر استقلال اقتصادی و خودکفایی و تولید ملی و جایگزینی واردات به معنای قطع روابط تجاری و اقتصادی با دنیا انزوا و گوشه گیری از اقتصاد بین الملل نیست پست نباید نادیده گرفته که عرصه تجارت بین المللی عرصه تلاش و رقابت است در فضای رقابتی فقط کسانی برنده شدند که ضمن شناسایی و افزایش توانمندی های خود فرصت های بین الملل را نیز به خوبی بشناسند و با هوشمندی و کوشش فراوان با افزایش همکاری های دو جانبه بین المللی از آنها بهره مند شوند.

جواب برای تفکر و تمرین صفحه ۸۰ درس هفتم اقتصاد دهم

با توجه به اطلاعات هریک از موارد زیر، مشخص کنید که کشور الف دارای کدام یک از مزیت هاست: ۱- مزیت مطلق در تولید موز؛ ۲- مزیت نسبی در تولید موز؛ ۳- مزیت مطلق در تولید آناناس؛ ۴- مزیت نسبی در تولید آناناس.

– کشور الف به ازای هر آناناسی که تولید می‌کند، از تولید ۱۰ موز صرف نظر می‌کند؛ کشور ب به ازای هر آناناسی که تولید می‌کند، از تولید ۱۲ موز صرف نظر می‌کند.
– براساس مقادیر یکسانی از منابع تولید، کشور الف می‌تواند سه تن موز و کشور ب می‌تواند دو تن موز تولید کند.
– کشور الف می‌تواند موزهایی با هزینه فرصت کمتری نسبت به کشور ب تولید کند.
– بر اساس مقادیر یکسانی از منابع تولید، کشور ب نمی‌تواند به زیادی کشور الف، آناناس تولید کند.

پاسخ: ۱- کشور (الف) در تولید موز دارای مزیت نسبی است.
۲- کشور (الف) در تولید موز دارای مزیت مطلق است.
۳- کشور (الف) در تولید موز مزیت مطلق دارد.
۴- کشور (الف) در تولید اناناس مزیت مطلق دارد.

پاسخ تحقیق کنید صفحه ۸۰ درس ۷ اقتصاد دهم

کشور ما در گذشته به خاطر وابستگی به درآمدهای نفتی، کشوری تک محصولی به شمار می‌رفت. در دهه‌های اخیر با گسترش دانش‌های فنی و شرکت‌های دانش بنیان، تنوع محصولات در صنایع پیشرفته چون زیست فناوری، نانوفناوری، انرژی هسته‌ا‌ی، یاخته‌های بنیادین، صنایع موشکی و… رو به گسترش است و در حال حاضر در برخی از این صنایع امکان صادرات محصولات به کشورهای دیگر نیز فراهم شده است. نقش شرکت‌های دانش بنیان را در ایجاد و خلق مزیت‌های جدید در کشور و فاصله گرفتن از اقتصاد تک محصولی بررسی کرده و گزارش آن را در کلاس ارائه دهید.

پاسخ: مزیت داشتن یا نداشتن مفهومی دائمی بد نیست به عبارت دیگر اگر کشوری به دلیل محدودیت های طبیعی علم و فناوری و غیره مزیت اقتصادی نداشته باشد به این معنی نیست که نمی تواند به مزیت دست یابد اگر محصولی با هزینه تمام شده زیاد و کیفیت کم تولید شود با حمایت دولت با مصرف کنندگان از آن می تواند مزیت به دست آورد بدیهی است این حمایت ها باید مشروط گام به گام و در محدوده زمانی معین باشد علاوه بر آن پیشرفت های علم و فناوری موجب شده است امروز دیگر محدودیت دلیلی مانع کسب مزیت اقتصادی نباشد.

به طور مثال چه بسا کشوری که دریا ندارد با فناوری می تواند محصولات شیلات تولید کند از سوی دیگر با تلاش فراوان در عرصه علم و فناوری و تجاری سازی فناوری های نوین و تأسیس شرکت های دانش بنیان سعی شده توان فنی کشور را بالا برده و امکان تامین نیازهای صنایع کشور در داخل فراهم شود در حال حاضر کشور ما در ساخت ماهواره امید و فناوری کامل بومی و فرار دادن آن در مدار پیشرفت چشمگیری در دانش هوافضا کسب کرده است. به این طریق در مسیر قطع وابستگی به قدرت های بزرگ و رسیدن به مرحله استقلال اقتصادی گام برداشتیم.

حل تحلیل کنید صفحه ۸۰ درس هفتم اقتصاد دهم

از نظر شما، با وجود موانع تجاری، بهترین الگوی تجارت‌ اقتصادی با دنیا، دارای چه ویژگی‌هایی است؟

پاسخ: برای تعامل قدرت با دیگران کشور ها ناگزیرند میان بهره برداری از مزیت های موجود از سوی و خلق مزیت های جدید در جهت افزایش استقلال و اقتدار اقتصادی دست به انتخاب بهینه بزنند این انتخاب به عواملی مانند موقعیت رقبا و میزان اعتمادی که به آنها داریم موقعیت صنایع داخلی منابع و امکانات طبیعی و انسانی و نیز وضعیت بازار و قیمت ها و بستگی دارد.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس پنجم اقتصاد دهم انسانی

توجه: شما دانش آموز پایه دهم رشته علوم انسانی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و فعالیت های دروس کتاب اقتصاد دهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله جواب سوالات فعالیت های درس ۷ هفتم کتاب اقتصاد پایه دهم متوسطه دوم ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 🌹

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

یک دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    جواب تحلیل کنید صفحه ۸۰به زبان ساده آری بیان
    کنید لطفاً

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.