سبک زندگی

جواب درس دهم منطق دهم انسانی ☄️ سنجشگری در تفکر

پاسخ و حل تمرین و فعالیت تکمیلی درس 10 ده کتاب منطق پایه دهم انسانی

جواب درس دهم منطق دهم انسانی ؛ در این مطلب به پاسخ و جواب فعالیت های تمرین و فعالیت تکمیلی صفحه ۱۰۰ ، ۱۱۰ و ۱۱۳ درس ۱۰ دهم «سنجشگری در تفکر» کتاب منطق پایه دهم رشته انسانی پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا ، همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب درس نهم منطق دهم انسانی

جواب درس دهم منطق دهم انسانی
جواب درس دهم منطق دهم انسانی

جواب تمرین صفحه ۱۰۰ درس ۱۰ منطق دهم انسانی

۱- در تبلیغ برخی از فیلم‌ها می‌نویسند: «برنده سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر». آیا از خود پرسید‌ه‌اید که این فیلم از چه جهت برنده شده است؟ مثلاً اگر صرفاً صدابرداری آن برنده سیمرغ بلورین شده باشد؛ اما فیلم‌نامه و کارگردانی آن بد باشد چه؟! در این باره با دوستان خود بحث کنید.

۲- عبارت «رکورد فروش فیلم در تاریخ سینمای ایران شکسته شد»، بر چه اساس بیان شده است؟ آیا رکورد فروش از نظر قیمت شکسته شده است یا از نظر تعداد بلیت؟ آیا نرخ تورم و افزایش جمعیت و تعداد سالن‌های سینما را در محاسبه در نظر گرفته‌اند؟! در این زمینه با دوستان خود بحث کنید.

پاسخ ۱ و ۲: هدف از طراحی این دو سؤال بحث و تبادل نظر دانش آموزان است تا میزان قدرت نقد و تجزیه و تحلیل خود را بررسی کنند و پاسخ صد در صد نهایی برای آنها مورد نظر نیست.

پاسخ تمرین صفحه ۱۱۰ درس دهم منطق دهم انسانی

در موارد زیر ادعایی بدون ذکر دلیل معتبر مطرح شده است. مشخص کنید هر یک از این مطالب تحت تأثیر چه عوامل روانی مطرح شده‌اند:

پاسخ: هر سه مورد توسل به احساسات و ناشی از خودخواهی انسان ها هستند.

– اگر از درس نمره بگیرم، من خوب درس خوانده‌ام و اگر در درس مردود شوم، معلّم با من مشکل داشته است!

پاسخ: افراد به دلیل خودخواهی نمی خواهند مسئولیت اشتباهات خود را قبول کنند و خطاهای خود را توجیه می کنند؛ اما آنچه را به نفعشان باشد، می پذیرند.

– اگر برادر من با پسر همسایه دعوا کرده است، حتماً حق با برادر من است!

پاسخ: خودخواهی انسان‌ها باعث می‌شود که گاه افراد روابط خانوادگی و شخصی خود را بر جانبداری از حقیقت ترجیح دهند.

– جلوی جمع از من تعریف کرد؛ پس آدم خوبی است!

پاسخ: خودخواهی افراد باعث می‌شود که انسان‌ها احساسات خودشان را ملاک خوبی و بدی دیگران بدانند.

حل فعالیت تکمیلی صفحه ۱۱۳ درس ۱۰ منطق دهم انسانی

۱- در موارد زیر، فرد بدون ذکر دلیل و صرفاً تحت تأثیر عوامل روانی سعی در جلب نظری باطل داشته است. نوع مغالطهٔ مطرح شده را مشخص کنید:

الف) حواست را جمع کن! اگر می‌خواهی پیشرفت کنی و از مزایای جانبی استفاده کنی، باید به دستورات غیرقانونی مقامات بالا نیز گردن بنهی.

پاسخ: توسل به احساسات (تطمیع)

ب) هر انسانی به جز افراد خشن و بی‌ذوق تشخیص می‌دهد که برای رشد فکری و ذهنی، خواندن مداوم رُمان نیازی ضروری است.

پاسخ: مسموم کردن چاه

ج) من نمی‌گویم عقیده خود را تغییر دهید؛ اما انتظار می‌رود با عقل و درایتی که در شما سراغ دارم، ضرورت این کار را تشخیص دهید.

پاسخ: تله گذاری

د) همه مقالات علمی او به اندازهٔ یک کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای هم نیست! در حالی که دوست من پنج کتاب رُمان ۵۰۰ صفحه‌ای نوشته است.

پاسخ: بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی

ه) چرا این وسیله گران را خریده‌ای؟ پاسخ: یعنی می‌گویی حق ندارم حتی یک سکه هم برای خودم خرج کنم؟!

پاسخ: بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی

۲- در حادثهٔ اتوبوس ۵ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند که این افراد به صورت سرپایی درمان شدند. اکنون به تیتر روزنامه‌های صبح توجه کنید و بگویید هر کدام دچار چه مغالطه‌ای شد‌ه‌اند؟

(تیتر اول) ۲۵ نفر کشته و زخمی در حادثهٔ دلخراش اتوبوس! چرا مسئولان به فکر نیستند؟!

پاسخ: بزرگ نمایی

(تیتر دوم) تشکر مردم از مسئولان: با ایمن‌تر شدن را‌ه‌ها، در تصادف اتوبوس تنها ۵ نفر به دلیل سهل انگاری در استفاده از کمربند ایمنی جان خود را از دست دادند.

پاسخ: کوچک نمایی

۳- به نظر شما آیا عبارت تبلیغی «از ۱۰۰ نفر اول کنکور ۸۰ نفر در آزمون‌های ما شرکت کرده‌اند»؛ لزوماً نشان دهندهٔ کیفیت این آزمون‌ها و رضایتمندی شرکت کنندگان در آن است؟ در این زمینه بحث کنید.

پاسخ: هدف از این سؤال نقد و بررسی مطلب توسط دانش آموزان و توجه به مغالطاتی است که در این گونه تبلیغات از آنها استفاده می‌شود. به عنوان نمونه به موارد زیر توجه کنید: صد نفر اول کنکور از چه زمانی در آزمون‌های مؤسسه شما شرکت کرده‌اند؟ آیا اگر کسی در دوم دبستان یک بار در این آزمون‌ها شرکت کرده است و ده سال بعد، نفر اول کنکور شده است، نتیجه آزمون‌های شما بوده است؟ آیا صد نفر اول کنکور که در آزمون‌های شما شرکت کرده‌اند، از سؤالات آن نیز راضی بوده اند؟! آیا صد نفر اول کنکور به اختیار خود در آزمون‌های شما شرکت کرده‌اند یا به اجبار مدارسشان؟! آیا رابطه علت و معلولی میان شرکت در آزمون‌های شما و نفر برتر شدن در کنکور وجود دارد؟! چند نفر در آزمون‌های شما شرکت کردند که نتایج بدی در کنکور به دست آوردند؟!

۴- چه عوامل روانی‌ای باعث انجام کار در رودربایستی یا پیروی از رسومات نادرست جامعه می‌شوند؟ با ذکر مثال توضیح دهید.

پاسخ: هدف از این سؤال نیز نقد و بررسی و تحلیل مطلب توسط دانش آموزان است. در این زمینه می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد: تأثیرپذیری از اجتماع؛ نیاز به تحسین از طرف اطرافیان؛ مُدگرایی؛ عدم اعتماد به نفس؛ عدم شناخت ارزش‌های صحیح و …

۵- از میان کلمات و عبارات زیر، سه مورد را مشخص کنید که بار ارزشی آنها به ترتیب مثبت، منفی و خنثی باشد. برای این کار آنها را در جملاتی به‌کار ببرید.

لجوج، مصمم، متعصب، یک‌دنده، تزلزل‌ناپذیر، حرف‌نشنو، میگه مرغ یه پا دارد، حرف حرف خودشه، کلّه‌شق، ثابت‌قدم، مقید، استوار، پایبند

پاسخ: مثبت: ملی پوشان فوتبال ایران برای صعود به جام جهانی مصمم، ثابت قدم و استوار هستند.
منفی: در هیچ زمینه ای نباید یک دنده، لجوج و کله شق باشیم.
خنثی: علی هنوز هم در رابطه با دیگران به احترام گذاشتن پایبند است.

۶- اکنون که به پایان این کتاب رسیده‌اید، به خودآزمایی صفحه ۲ کتاب بازگردید و به آنها پاسخ دهید.

پاسخ: ۱- مغالطه عدم تکرار حد وسط
۲- مغالطه رفع مقدم
۳- مغالطه عدم تکرار حد وسط به دلیل مغالطه اشتراک لفظ
۴- مغالطه ایهام انعکاس
۵- تعریف
۶- مغالطه در اثر عوامل روانی

همچنین بخوانید: جواب درس هشتم منطق دهم انسانی

توجه: شما دانش آموز پایه دهم رشته علوم انسانی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و فعالیت های دروس کتاب منطق دهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله جواب سوالات درس ۱۰ دهم کتاب منطق پایه دهم متوسطه دوم ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 🌹

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *