سبک زندگیسلامت

ماساژ راهکاری برای مقابله با سردرد

چگونه ماساژ می تواند سردرد را بهبود ببخشد؟ ماساژ راهی برای مقابله با سردرد

سردرد یکی از دردهای ناتوان کننده است که هر کس به آن مبتلا می‌شود نمی‌تواند به راحتی به باقی فعالیت‌های خود بپردازید. به طور کلی درد می‌تواند مراتب مختلفی داشته‌باشد اما این که در سر باشد خود نسبت به باقی نقاطی از بدن که درد می‌گیرند، آزاردهنده‌تر است.

ماساژ برای سردرد میگرنی

معمولا برای مقابله با سردرد، اولین راهی که به ذهن بسیاری از افراد می رسد این است که یک قرص مسکن بخورند. اما آیا مسکن کفایت می‌کند؟ بیاید یک بار دیگر با دقت به این مسئله دقت کنیم. اگر سردرد دارید، به سراغ قرص می‌روید، چرا؟ چون می‌خواهید در کوتاه‌ترین زمان این درد را آرام کنید. آیا مسکن‌ها بی‌ضرر هستند؟ قطعا نه. مسکن‌ها و به طور کلی هر داروی شیمیایی که مصرف می‌کنیم می‌تواند به بدن ما آسیب برساند. پس بهتر است که مصرف مسکن خود را تا جایی که امکان دارد کم کنیم. اما به جای آن باید درد بکشیم؟ آیا هر زمان که نمی‌توان از مسکن‌ها استفاده کرد و یا بهتر است که مصرف آنها را محدود کنیم، محکوم به درد کشیدن هستیم؟

پاسخ شما یک نه قطعی است. راه‌های بسیاری برای کاهش درد وجود دارند. یکی از راه‌هایی که می‌تواند سردرد را کاهش دهد و ایجاد آرامش کند، ماساژ سر است. اگر قصد دارید با راهکاری برای آرامش و تسکین سردرد آشنا شوید و قصد دارید سبک زندگی سالمی را دنبال کنید با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

چرا ماساژ برای سردرد خوب است؟

با وجود این که این روش از نظر پزشکان روش علمی محسوب نمی‌شود، اما تجربه نشان داده‌است که این روش بسیار موثر بوده‌است و توانسته است درد سر را کاهش دهد. در سال ۲۰۰۲ یک مطالعه انجام شد که طی آن افراد زیادی که سردرد داشتند با ماساژ درمانی تحت درمان قرار گرفتند. نتایج بسیار شگفت انگیر بودند. کسانی که ۷ بار در روز سردرد می‌گرفتند به روزی ۲ بار و کسانی که ۸ بار در روز سر درد می‌گرفتند به روزی ۴ بار کاهش پیدا کردند که این رقم جالب توجهی است.

چگونه ماساژ می تواند سردرد را بهبود ببخشد؟

ماساژ برای سردرد تنشی

از میان راه‌های مختلفی که برای درمان سردرد ارائه شده‌اند، ماساژ نقاط مختلفی از بدن می‌تواند بسیار موثر باشد. در ادامه به این نقاط مختلف اشاره کرده‌ایم. شما هم اگر سردردهای شدید و مزمن دارید، می‌توانید این روش‌ها را هم امتحان کنید. نه تنها ضرر ندارد بلکه ممکن است که از روش‌های موثر برای شما باشد.

1. نقطه میان انگشت شست و انگشت اشاره

گفته شده است که اگر این نقطه را در هر دو دست خود بفشارید می‌تواند تاثیرات فوق‌العاده‌اب بر روی سردرد شما بگذارد. اما چه مدت این دو نقطه را نگه دارم؟ برای این که سردرد کم‌تر شود و یا برطرف شود باید حداقل ۱۰ ثانیه این فشار را بر روی هر دو نقطه نگه دارید. اگر فشار و ماساژ این نقظه‌ها به صورت دورانی باشد، نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت.

2. دو نقطه در دو طرف بینی

برای این که سردرد شما کاهش پیدا کند می‌توانید دو نقطه‌ای که در دو طرف پل بینی و در گوشه‌ی چشمان شما قرار دارند را با هر انگشت سبابه طرف خودش به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید. کسانی که این کار را انجام می‌دهند، معمولا سردردشان کاهش پیدا می‌کند و احساس بهتری پیدا می‌کنند. این کار را تا جایی انجام دهید تا سردرد شما رو به کاهش رفتن باشد.

3. چشم سوم

شاید نام چشم سوم برای شما ترسناک باشد اما میان دو چشم و در وسط پیشانی چشم سوم نامیده می‌شود. اگر این نقطه را با یک انگشت تحت فشار قرار دهید و به مدت یک دقیقه آن را نگه دارید، درد شما کاهش پیدا خواهد کرد. معمولا فشار به چشم سوم باعث کاهش سردرد می‌شود.

4. دو نقطه در میان پایه های گردن و شانه

ماساژ دست برای سردرد

دو محلی که در دو طرف شانه‌های شما قرار دارند و به گردن متصل می‌شوند، نقاط بسیار مناسبی برای کاهش سردرد هستند. اگر می‌خواهید که سردرد شما کاهش پیدا کند، می‌توانید با ماساژ دادن این دو قسمت در شانه، سردرد را کاهش دهید. می‌توانید با انگشت شست خود این دو نقطه را محکم فشار دهید و به طور دورانی بچرخانید. سعی کنید این فشار را به مدت یک دقیقه نگه دارید.

5. ماساژ ماهیچه های گردن برای کاهش سردرد

گفته شده‌است که عضلات گردن می‌توانند در سردرد موثر باشند. اگر ماهیچه های گردن شما گرفته باشند، می‌توانند تاثیرات منفی در سردرد بگذارند و یا حتی آن را آغاز کنند. ماساژ دادن ماهیچه‌های گردن نه تنها باعث تقویت ماهیچه و کاهش درد شانه و گردن می‌شود، بلکه در دراز مدت می‌تواند سردرد را کاهش دهد و احساس خوبی به شما بدهد.

6. ماساژ گیجگاه

شاید یکی از نزدیک‌ترین نقطه‌ها به سردرد شما گیجگاه باشد. برای کاهش درد سر می‌توانید گیجگاه و ماهیچه‌های گیجگاه را ماساژ دهید. این کار باعث کاهش سردرد می‌شود. ماساژ گیجگاه از کجا شروع می‌شود؟ جالب است بدانید که از انتهای فک بالایی می‌توان ماساژ را شروع کردن و به دو طرف پیشانی رسید. می‌توانید برای ماساژ این نقاط از نوک انگشتان خود استفاده کنید. حینی که شقیقه و گیجگاه خود را ماساژ می‌دهید، می‌توانید دهان خود را باز و بسته کنید تا تاثیر ماساژ بیشتر شود.

7. ماساژ ماهیچه های صورت

از دیگر ماساژ‌های موثر در سردرد، ماساژ ماهیچه‌های صورت است. اما کدام ماهیچه‌ها را ماساژ بدهیم؟ برای ماساژ صورت می‌توانید دستان خود را روغنی کنید و از دور چشمان، ماهیچه‌های پیشانی و ماهیچه‌های لب و گونه‌ها شروع کنید. حتی چانه و بالا و پایین لب هم جزو ماساژ صورت است و تاثیر زیادی بر روی سلامت پوست و کاهش سردرد دارد. اگر می‌خواهید که سردرد شما کاهش پیدا کند، این روش را امتحان کنید.

8. ماساژ پا برای سردرد

نکته‌ی جالب دیگری که شاید برای شما تعجب برانگیز باشد این است که ماساژ پا نیز برای سردرد موثر است. تصور کنید که سر شما درد می‌کند و برای درمان آن دورترین نقطه به سر را می‌یابید و ماساژ می‌دهید. اما همین است!‌ماساژ پا می‌تواند سردرد را کاهش دهد. ماساژ پا می‌تواند شامل پاشنه پا، مچ پا و سینه و انگشتان پا باشد. همچنین ساق پا و بالاتر هم در تن آرامی و کاهش سردرد موثر است.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.