سبک زندگیسلامت

علائم سرطان خون چیست؟ بررسی شایع ترین نشانه ها در همه سنین

نشانه های سرطان خون و درمان آن

شایع ترین علائم سرطان خون : سرطان خون یکی از بیماری های سخت و نگران کننده‌ای است که اگر فردی دچار آن شود، با مراحل درمانی سخت و دردناکی روبرو می شود. این بیماری می تواند روی تمام قسمت های بدن تاثیر بد گذاشته و زندگی شما را با مشکل روبرو کند.

از شما دعوت می کنیم تا پایان این مقاله از بخش سلامت ماگرتا همراه ما باشید تا شما را با رایج ترین علائم بیماری سرطان خون آشنا کنیم.

شایع ترین علائم سرطان خون در نوجوانان، زنان و مردان

بسیاری از افرادی که در ابتدای درگیری با این بیماری هستند، خودشان از این موضوع اطلاع نداشته و همین امر باعث ایجاد مشکلات بسیار حاد در آینده شان می شود. اینکه بدانید نشانه های سرطان خون چیست، به شما در تشخیص و پیشگیری از آن کمک زیادی می کند.

۱. عرق کردن شدید مخصوصاً در طول شب

یکی از نشانه های اصلی سرطان خون که در خانم‌ها و آقایان مشترک است، عرق کردن شدید مخصوصاً در طول شب می باشد. اگر شما در طول شب و هنگامی که خواب هستید احساس گرمای شدید کرده و با مقدار زیادی عرق روبرو شدید، این حالت می تواند زنگ خطری برایتان باشد که به شما می گوید سرطان خون دارید.

تعریق زیاد از نشانه های علائم سرطان خون
تعریق زیاد از نشانه های علائم سرطان خون

البته این اتفاق باید به طور مداوم رخ دهد و اگر یک یا دو شب عرق زیادی در خواب کردید، نمی توان گفت مشکل شما سرطان خون است و شاید این تعریق زیاد از گرمای هوا یا تب باشد.

۲. خستگی و احساس کوفتگی همیشگی

بنا بر گفته پزشکان متخصص، خستگی و ضعف بدن یکی از شایع ترین نشانه‌های سرطان خون است. هنگامی که شما احساس ضعف، گرسنگی و به طور کلی انرژی کم می کنید یعنی گلبول قرمز بدن شما در حالت متعادل قرار نگرفته است.

احساس خستگی زیاد از علائم سرطان خون
احساس خستگی زیاد

این علائم به دنبال کم خونی ایجاد شده و ترکیبی از خستگی های جسمی مداوم را به وجود می آورند. به طوری که ممکن است در طول روز هیچ کاری انجام ندهید اما باز هم انرژی نداشته و احساس ضعف کنید. این حالت در دو شرایط حاد و مزمن رخ می دهد و در هر دو حالت، فرد ممکن است طیف وسیعی از خستگی کم تا ضعف شدید را تجربه نماید. اگر این حالت به مرور زمان تشدید شد، حتماً خود را به پزشک متخصص در این زمینه معرفی کنید.

۳. کاهش شدید وزن به صورت غیر ارادی

کاهش شدید وزن بدون آن که خود شخص بخواهد، می تواند نشانه خطرناکی از وجود یک بیماری در بدن شما باشد. به طور کلی وزن بدن شما با فعالیت های آن ارتباط مستقیم دارد و اگر فعالیت های بدن از حالت تعادل خارج شود، وزن شما دچار تغییرات ناگهانی می شود. برخی از بیماری ها وزن شما را به طور چشمگیری در کوتاه مدت افزایش داده و برخی نیز باعث کاهش وزنتان می شوند.

کم کردن ناگهانی وزن از نشانه های سرطان خون
کم کردن ناگهانی وزن

کاهش ناگهانی وزن یکی از نشانه‌های این بیماری است و علاوه بر سرطان معده، سرطان خون نیز می تواند عامل این اتفاق باشد. در هر صورت با مشاهده همچون حالتی حتماً خود را به متخصصان مختلف نشان دهید تا با چکابی که از بدن شما تهیه می کنند منشأ مشکل را پیدا و حل کنند.

۴. استخوان درد و ضعف استخوان ها

درد استخوان نشانه‌ی عمدتاً غیر معمول این بیماری است که در موارد کمی از مبتلایان دیده شده اما به هر حال چون نمونه‌هایی از آن وجود داشته، لازم است آن را ذکر کنیم. درد استخوان و مفاصل در هر دو نوع حاد و مزمن ممکن است جزو نشانه های سرطان خون باشد.

بیمارانی که سرطان خون دارند، سلول‌های بدخیمی را در مغز استخوانشان می‌ سازد و همین امر زمینه ‌ساز دردهای شدید و طولانی مدتی است که احساس می‌کنند. به همین دلیل اگر دچار درد خفیف تا شدید در استخوان‌ها (به خصوص دست و پا) شدید حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

۵. ایجاد غده های برجسته در بدن

هنگامی که با غده های برجسته در قسمت‌های مختلف بدنتان روبرو شدید، خود را حتماً به پزشک معرفی کنید. به وجود آمدن این غده‌ها دلایل مختلفی دارد.

غده های برجسته در بدن از نشانه های سرطان خون
غده های برجسته در بدن

برای مثال ممکن است تجمع سلول های چربی یا سلول های مرده باعث ایجاد این نوع تومورها شوند. سرطان خون نیز عامل زمینه ای دیگری است که در برخی بیماران توده‌های بزرگی را در بدنشان به وجود آورده است.

۶. بزرگ شدن کبد یا طحال

همانطور که می دانید، طحال اصلی ترین فیلتر کننده خون در بدن می باشد که سایز نرمال آن تقریباً اندازه یک مشت است. گاهی اوقات در برخی افراد دیده شده که طحال آنها بزرگتر از حجم معمول شده و علت بزرگ شدن آن برخی بیماری هایی هستند که عوارضی را برای سلامت بدن به همراه دارد.

یکی از این بیماری ها سرطان خون است. البته بزرگ شدن طحال می تواند به دلایل دیگری مثل کم‌خونی، بیماری کبدی و عفونت نیز رخ دهد اما شایع ترین علت آن سرطان خون می باشد. اصلی ترین نشانه های بزرگ شدن طحال سوء تغذیه و احساس درد شدید در قسمت بالای شکم است.

۷. رنگ پریدگی و احساس ضعف شدید

برخی از علائم مانند سردرد، خستگی و تنگی نفس، رنگ پریدگی غیرمعمول نیز ممکن است یکی دیگر از نشانه های سرطان خون باشد. هرچقدر رنگ پریدگی و احساس ضعف در بدن افراد بیشتر باشد، نشانه‌ی پیشرفت بیشتر بیماری سرطان خون در بدن است.

افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند اغلب بسیار خسته و بی حال اند و به دلیل کاهش شدید گلبول های قرمز خون، رنگ پریدگی شدیدی در آنها دیده می شود. همچنین این افراد در هنگام راه رفتن کم هم نفس نفس می زنند و نمی توانند برای مدت طولانی ورزش کنند.

۸. آسیب‌های پوستی و لکه‌های قرمز روی پوست

پوست انسان به گونه ای است که می تواند مستعد ایجاد لکه های قرمز، جوش یا هر نوع آسیب دیگری باشد. این علائم علت های زیادی دارد که می توانند باعث ایجاد دانه‌های قرمز روی پوست شده و شما را ناخوشایند کنند.

از آن جایی که پوست ارتباط نزدیکی با رگ های خونی و خون جاری در بدن دارند، هر گونه مشکلی که در خون شما ایجاد شود، به نوعی در پوست شما نیز نمایان می‌شود. از این رو می توان حدس زد که قرمزی و ایجاد لکه های قرمز روی پوست یکی از علائم سرطان خون است.

۹. خونریزی و متورم شدن قسمت‌های مختلف بدن بدون دلیل

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بدون برخورد با جسم یا چیزی، بی دلیل بدنتان دچار خونریزی شده و احساس درد کنید. خونریزی و متورم شدن قسمت های مختلف بدن بدون دلیل یکی دیگر از علائم سرطان خون است. هنگامی که ترکیب خون در بدن شما متعادل نباشد، دستگاه های مختلف بدن این خون را پس زده و در قالب خونریزی ظاهر می‌شود.

⛔ با مشاهده چنین حالاتی حتماً به پزشک مراجعه کنید.

۱۰. تب و لرز های مداوم و پر تکرار

وقتی شما دچار تب می شوید، در واقع بدن شما به سمت بیماریی که در داخل آن به وجود آمده است لشکرکشی کرده و سعی در مقابله با آن دارد. این حالت معمولاً با لرز همراه است چرا که گرمای داخلی بدن صرف مبارزه با بیماری شده و شما در بخش خارجی احساس لرز می کنید.

تب و لرز طولانی از علائم سرطان خون
تب و لرز طولانی

بالا رفتن دمای بدن، اکثرا خبر بدی است و نشان از یک بیماری دارد و اگر این افزایش دما به صورت مداوم در بدن شما رخ می دهد، نشان از یک بیماری ریشه ای دارد. امکان دارد این بیماری سرطان خون یا هر چیز دیگری باشد و شما تنها کاری که باید بکنید این است با مشاهده علائمی مثل تب و لرز دائمی، حتماً به متخصص مراجعه کنید.

۱۱. عفونت‌ های مکرر

منظور از عفونت‌های مکرر، عفونت هایی است که در نواحی مختلف بدن و به طور متعدد رخ می دهند. شاید شما هم در طول زندگی تان دچار بیماری های عفونی شده باشید اما اگر این بیماری ها در یک دوره زمانی شدت گرفته و به طور غیرمعمولی رخ دهند، این حالت می‌ تواند زنگ خطری برای بیماری سرطان خون باشد.

۱۲. متورم شدن پوست

طبق تحقیقات صورت گرفته از سمت پژوهشگران، تقریباً از هر 20 نفری که دچار بیماری سرطان پوست می شود، یک نفر دچار تورم در نواحی مختلف پوست خود می شود. این تورم های پوستی به شکلی است که گویا همیشه زیر پوستتان یک توده قرار گرفته و این توده در طولانی‌مدت شروع به رشد می کند.

اگرچه اکثر مشکلات پوستی در بیماری‌های مختلف به وجود می آید از نظر خارش و اندازه مشترک هستند، اما تورم های مرتبط با سرطان خون روز به روز گسترش می یابند و رشد می کنند. بنابراین در هنگام مشاهده این علائم حتماً به پزشک معالج مراجعه کنید.

۱۳. تنگی نفس و احساس سنگینی در قفسه سینه

این احساس آزاردهنده و بسیار بد که در قفسه سینه تان احساس سنگینی می کنید، نشانگر وجود یک مشکل اساسی در سیستم تنفسی شماست. از آن جا که خون همراه با خود اکسیژن رسانی به بخش‌های مختلف بدن را انجام می‌دهد، می توان گفت نقش مهمی در زمینه تنفس و سالم ماندن دستگاه تنفسی ایفا می‌کند.

احساس تنگی نفس از علائم سرطان خون
احساس تنگی نفس

پس اگر ساختار خون شما دچار مشکل شده و از حالت تعادل خارج شود، می توان انتظارداشت دستگاه تنفسی تان که قفسه سینه هم بخشی از آن است با مشکل روبرو شده و بیماری هایی نظیر تنگی نفس و احساس سنگینی در قفسه سینه سراغ شما بیاید.

۱۴. لثه های متورم و باد کرده

شاید خیلی ها تصور کنند متورم شدن لثه ربطی به بیماری سرطان خون ندارد اما تحقیقات نشان داده یکی از بارزترین نشانه های ابتلا به بیماری سرطان خون در نوع حاد و شدید، باد کردن لثه هاست. این مشکل هنگامی رخ می دهد که سلول های سفید خونی بیش از حد تولید شده و این امر باعث متورم شدن لثه ها می شود.

متورم شدن لثه ها از نشانه های سرطان خون
متورم شدن لثه ها

اگر در دهان خود احساس تورم و فشردگی دارید، نگاهی به لثه هایتان بیاندازید. متورم شدن لثه معمولاً با تغییر رنگ آن همراه است و می تواند در دراز مدت سلامت دندان های شما را نیز به خطر بیندازد؛ پس آن را جدی گرفته و در صورت مشاهده حتماً به پزشک معالج مراجعه کنید.

✅ از این که تا پایان مقاله علائم سرطان خون همراه ما بودید از شما متشکریم. نظرات و انتقادات خود را از طریق بخش نظرات به اطلاع ما برسانید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *