سبک زندگیسلامت

چه عواملی باعث پارگی دیسک گردن میشود؟

دیسک گردن چیست؟ در چه مواردی نیاز به جراحی است؟ نحوه تشخیص دیسک گردن

پارگی دیسک بین مهره ای گردنی (HIVD) یک علت شایع درد و بی حسی در گردن، شانه یا بازو است که ممکن است دست ها یا انگشتان نیز این درد را نیز احساس کنند و اغلب شبیه سایر بیماری های اسکلتی- عضلانی از جمله سندرم تونل کارپال و سندرم روتاتور کاف است. علائم دیگری مانند سردرد، سرگیجه و ضعف حرکتی نیز ممکن است جزئی از علائم آن باشد. این علائم باعث رنج فراوان بیماران مبتلا شده و ممکن است آنها را ناتوان کند. عوامل رایج خطر عبارتند از سن، عدم ورزش منظم، استفاده از تنباکو و قرار دادن بدن در یک وضعیت نامناسب. جراح پارگی دیسک گردن فردی است که به شما کمک میکند تا سلامتی خود را به دست بیاورید.

عوامل پارگی دیسک گردن

دیسک گردن چیست؟

جا به جا شدن دیسک گردن چه زمانی اتفاق می افتد؟ این بیماری زمانی به وجود می آید در ستون فقرات بیرون زدگی بین دیسک ها یا فتق اتفاق بیفتد. استخوان‌ هایی که ستون فقرات را تشکیل می‌ دهند به آنها مهره نیز گفته می‌ شود. آنها همچنین دارای دیسک‌ هایی هستند که بین هر استخوان قرار گرفته و وظیفه آنها محافظت و حرکت انعطاف‌ پذیر پشت بدن است. یکی از عبارت های رایج که هنگام توصیف جا به جایی دیسک گردن استفاده می شود دیسک لغزنده است. اگرچه جا به جایی دیسک می تواند در هر نقطه از ستون فقرات رخ دهد، دیسک گردن به قسمت گردن ستون فقرات اشاره دارد. به دلیل پیچدگی ستون فقرات و همچنین دیسک گردن باید از افراد متخصص کمک بگیرید. جراح ستون فقرات معمولا اشراف کاملی بر دیسک گردن نیز دارد.

چند نوع دیسک گردن داریم؟

اطلس و محور دو نوع از دیسک های گردن هستند. ستون فقرات گردن فوقانی شبیه هیچ بخش دیگری از ستون مهره نیست. اطلس (C1) و محور (C2) به عنوان مهره های غیر معمول شناخته می شوند؛ زیرا دارای ویژگی هایی هستند که آنها را از بقیه ستون فقرات گردنی متمایز می کند. اطلس و محور بخشی از اتصال جمجمه‌ای مهره‌ای ستون فقرات (CVJ) هستند؛ اینجا جایی است که پایه مغز شما بخشی از ستون فقرات شما به حساب می آید.  اطلس و محور متحرک ترین بخش کل ستون فقرات شما را تشکیل می دهند. این مهره ها با همکاری یکدیگر تقریباً 50 درصد خم شدن (خم شدن به جلو) و 50 درصد چرخش را بر عهده دارند. حرکت سر که شامل تکان دادن، خم شدن و چرخش سر است نیز، وظیفه این قسمت است.  در حالی که C1 و C2 به طیف وسیعی از حرکات گردن اجازه می دهند، آنها همچنین به حمایت از سر شما نیز کمک می کنند.

چند نوع دیسک گردن داریم؟

علل ایجاد دیسک گردن

علل ایجاد دیسک گردن در زیر برای شما آورده شده است. همچنین ممکن است این مشکل برای هر کسی در هر سنی پیش بیاید. اما علت های زیر دلیل بروز دیسک گردن را چندین برابر می کند و شما می توانید با پیشگیری از آن در حفظ سلامت خود بکوشید.  همچنین در حالی که هر کسی مستعد جا به جایی دیسک گردن است، این وضعیت در افراد جوان‌ تر شایع‌ تر است. عوامل ایجاد دیسک گردن عبارتند از موارد زیر که شامل:

  • زیر 40 سال
  • بلند کردن وسایل سنگین
  • استرس ناشی از تجهیزات ارتعاشی یا مشاغل، مانند برداشتن چکش با جک یا رانندگی در مسافت های طولانی
  • حوادث خطر آمیز 
  • رژیم غذایی و نداشتن فعالیت بدنی کافی
  • سیگار کشیدن و مصرف نیکوتین خطر جا به جایی دیسک را افزایش می دهد.

در چه مواردی نیاز به جراحی است؟

در حالی که علائم جا به جایی دیسک گردن معمولاً با گذشت زمان بهبود می‌ یابد، اگر دیسک باعث درد متوسط تا شدید شود یا فشار بر نخاع شما ایجاد شود، ممکن است  شما به جراحی دیسک گردن نیاز داشته باشید. دیسککتومی، روشی برای کاهش فتق دیسک، اغلب یک راه حل نهایی است. اما به طور کلی اکثر پزشک ها تلاش می کنند تا با تغییر روش زندگی مانند ممنوع کردن سیگار، ورزش کردن مناسب و داشتن فعالیت بدنی میزان درد دیسک گردن را کاهش دهید. اما اگر گردن شما در حادثه های خطرناک یا با رانندگی در مسافت های طولانی دچار مشکل شده باشد، عمل جراحی را به شما پیشنهاد  می کنند. 

در چه مواردی نیاز به جراحی است؟

بهترین جراح پارگی دیسک گردن

شما باید به متخصصین مراجعه کنید که تبحر کافی در درمان پارگی دیسک گردن شما داشته باشند. به عبارتی دیگر شما می توانید با پرس و جو از بیماران یک پزشک و چک کردن سابقه کاری آنها، بهترین جراح پارگی دیسک گردن را پیدا کنید. بسته به شدت بیماری شما، پزشک ممکن است چند گزینه درمانی را توصیه کند. برای جا به جایی جزئی دیسک، ممکن است استراحت را برای شما در نظر بگیرند. اغلب برای تعیین اینکه آیا علائم فروکش می‌کنند یا خیر، این استراحت کردن پیشنهاد می‌ شود. اگر علائم پس از یک دوره استراحت رفع نشد، ممکن است نیاز باشد به توان بخشی از طریق فیزیوتراپیست. کشش ستون فقرات می تواند توسط فیزیوتراپ برای کاهش تنش روی دیسک بین مهره ها انجام گیرد. اما اگر هر کدام از روش های گفته شده خوب پیش نرود، جراحی انتخاب آخر شما خواهد بود. 

دکتر بختوری علاوه بر یکی از بهترین جراح های ستون فقرات در زمینه جراح قاعده جمجمه  نیز یکی از بنام ترین جراح‌ها نیز میباشد

نحوه تشخیص دیسک گردن

هنگامی که هر یک از علائم مرتبط با جابجایی دیسک را تجربه می کنید، پزشک می تواند علاوه بر معاینه فیزیکی، سوالات مختلفی را بپرسد تا تشخیص دهد که آیا دیسک جا به جا شده است یا خیر. در طول درمان اطلاعات پیدا کردن از تاریخچه بیمار می تواند کمک کننده باشد. سپس معاینه فیزیکی می تواند نوع درمان را مشخص کند. بنابراین عکس برداری فوراً برای شما تجویز نمی شود. در پروسه درمان نباید عجله کرد. به همین دلیل داشتن صبر بیمار نیز بسیار کمک کننده خواهد بود. 

 راه های دیگر برای تعیین تشخیص عبارتند از:

  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
  • اشعه ایکس
  • توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن)
  • سوالاتی در مورد درد در قسمت گردنی ستون فقرات

همچنین جالب است بدانید که با تصویر برداری می توان به این موضوع رسید که دیسک شروع به صاف شدن شده است یا خیر. به همین دلیل باید حتماً به تمامی تشخیص های پزشک خود اعتماد کنید و آنها را انجام دهید تا هر چه سریع تر درمان پیدا کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *