سبک زندگی

تحقیق جامع در مورد رنگین کمان چگونه تشکیل می شود +فایل PDF

رنگین کمان چگونه تشکیل می شود ؟ مخصوص کودکان و به زبان ساده

رنگین کمان چگونه تشکیل می شود ؟ تشکیل رنگین کمان به علت عمل شکست و تجزیه نور می باشد که مستلزم وجود شرایطی خاص است. در قدیم مردم اعتقاد داشتن که رنگین کمان نشانه ای از شور بختی می‌ باشد و فقط کسانی که در آستانه مرگ هستند ، می توانند آن را ببینند. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

💡 در رنگ کمان ناظر اولین رنگ در طیف واقعی را به عنوان آخرین مورد می‌ بیند.

💡 موضوع جالب توجه این که اگر دو نفر کنار هم ایستاده باشند، یک رنگین کمان واحد را نخواهند دید زیرا به ازای هر فرد و فاصله او تا قطرات باران ، کمان های متفاوتی خواهیم داشت و هر کس رنگین کمان مخصوص خودش را خواهد دید.

رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود ؟

رنگین کمان پدیده هواشناسی است که در اثر بازتاب ، شکست و پراکندگی نور در قطرات آب ایجاد می شود و در نتیجه طیف نوری در آسمان ظاهر می شود. رنگین کمان می تواند دایره ای کامل باشد. با این حال ، ناظر معمولاً فقط یک قوس را می بیند که توسط قطرات نورانی در بالای سطح زمین شکل گرفته است.

در رنگین کمان اولیه ، قوس قسمت بیرونی قرمز و در قسمت داخلی بنفش را نشان می دهد. این رنگین کمان در اثر شکستن نور هنگام ورود به یک قطره آب ایجاد می شود.

در رنگین کمان ثانویه ، قوس دوم در خارج از قوس اولیه مشاهده می شود و ترتیب رنگ های آن معکوس است. .یعنی بنفش بالاترین و قرمز پایین‌ترین رنگ است. کمان ثانویه بالای کمان اصلی شکل می‌گیرد. در واقع این کمان در اثر شکسته شدن مجدّد پرتوهای نور به وجود می‌آید.

برای این که یک رنگین کمان تشکیل شود

هنگامی که نور خالص خورشید خود یعنی نور سفید به سطح یک قطره ی آب در زاویه ای مناسب برخورد می کند به طیف هایی از رنگ ها شکسته می شود و از پایین‌ترین نقطه‌ی بازتاب شده است، پراکنده شده و از قطره‌ی کوچک آب رها می‌شود و در واقع این طیف رنگ‌ های پراکنده شده همان چیزی است که ما آن را به عنوان رنگین کمان می‌بینیم.

رنگ های رنگین کمان به ترتیب

پس از پاسخ به سوال رنگین کمان چگونه تشکیل می شود نوبت به رنگ های آن می رسد که عبارتند از :

قرمز : اولین و بالاترین رنگ در رنگین کمان

نارنجی : نارنجی دومین رنگ رنگین کمان از بالا است. رنگ نارنجی ترکیبی از قرمز و زرد است.

زرد: زرد، سومین رنگ رنگین کمان از بالا است.

سبز : سبز چهارمین و یا رنگ وسطی در رنگین کمان است.

آبی : پنجمین رنگ از بالا در رنگین کمان، رنگ آبی است.

نیلی : دومین رنگ از پایین در رنگین کمان، رنگ نیلی است. نسخه‌ی تیره‌ی رنگ آبی، رنگ نیلی را به شما می‌دهد

بنفش : آخرین و پایین‌ترین رنگ در رنگین کمان، رنگ بنفش است. این رنگ ترکیبی از رنگ‌های قرمز و آبی است.

تکین کمان

این نوع رنگین کمان بعضی اوقات و به ندرت در موقع طلوع یا غروب خورشید اتفاق می‌افتد زمانی که نورهایی با طول موج کوتاه‌تر، مانند رنگ آبی، بنفش و سبز پراکنده شده و از طیف‌های مرئی حذف می‌شوند و تنها نورهای با طول موج بلند (سرخ) دیده می‌شوند. می‌توان علت این پراکندگی را باران دانست که باعث پیدایش پدیده نادر و زیبای تکین کمان می‌شود.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هفت =