سبک زندگیمهارت های زندگی

با کودک خود به آشپزی بپردازید – با فواید آشپزی با کودکان آشنا شوید

آشپزی کردن با کودکان کمی زمان می‌برد و به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد اما مزایای بی‌شماری برای شما و او به همراه خواهد داشت

فواید آشپزی با کودکانآشپزی در کنار و با کمک کودکان بسیار مفید است. آشپزی کردن، جز علاقه مندی های بسیاری از کودکان است، بچه ها دوست دارند در کنار مادرشان در حین آشپزی کردن بایستند و گاهی هم قسمتی از کار را آنها انجام دهند. محققان بر این باورند که این کار می تواند تاثیرات بسیار خوب و مثبتی رو سلامتی روانی کودکان داشته باشد.

آشپزی کردن با کودکان کمی زمان می‌برد و به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد اما مزایای بی‌شماری برای شما و او به همراه خواهد داشت. بیشتر خانواده‌ها برای تفریح و ایجاد تنوع، فرزندان خود را به رستوران می‌برند و در آنجا با مصرف غذاهای فست‌فود، سلامت خانواده را به خطر می‌اندازند. واقعیت این است که راه‌های دیگری هم برای تفریح وجود دارد.

آشپزی کودک به همراهی مادر و پدر در آشپزخانه باعث می‌شود تا ضمن لذت بردن از فرایند همکاری، چیزهای زیادی هم بیاموزد. در ادامه به نمونه‌هایی از مزایای آشپزی کودک در کنار بزرگ‌ترها و والدین پرداخته‌ایم. با ماگرتا همراه باشید.

[su_note note_color=”#fceb71″ radius=”7″]بسیاری از مادر ها زمانی که حرف از آشپزی کردن با بچه ها می آید، از این کار پرهیز می کنند چرا که از کثیف کاری ها و عواقب آن می ترسند و از آن دوری می کنند. اما توجه داشته باشید که برای رشد بهتر فرزندانتان باید اجازه ی این کار را به او بدهید چرا که آشپزی کردن می تواند به کودک در رشد ذهنی، مهارتی و حرکتی او کمک کرده و باعث پیشرفت خلاقیت او شود.[/su_note]

چگونه کودک خود را به آشپزی کردن ترغیب کنیم؟

فواید آشپزی با کودکان
فواید آشپزی با کودکان
  • برای درست کردن غذا و کودک سعی کنید غذاهایی را تهیه کنید که آسان باشند و دستور تهیه ی خیلی طولانی و یا پیچیده نداشته باشند. بهتر است غذاهایی را درست کنید که نیازی به گاز یا سرخ شدن ندارند.
  • سن کودکتان را در نظر بگیرید و وظایفی را به او واگذار کنید که مناسب سن آن ها باشد. از واگذاری کار های سخت و مشکل به کودکانتان جدا خودداری کنید.
  • در هر مرحله از تهیه ی غذا و آشپزی، کودکتان را مشارکت بدهید. حتی در خرید و تهیه ی لیست خرید برای تهیه ی غذا.
  • برای کودکتان تجهیزات آشپزی مناسب و مخصوص تهیه کنید. پیش بند های رنگی و کودکانه، فنجان و قاشق مخصوص و … از جمله وسایلی هستند که باعث می شوند آشپزی کردن برای کودکان جنبه ی فان و تفریحی داشته باشد و از حالت خشک خارج شود.
  • به کودک اجازه دهید تا با استفاده از خلاقیت خودش مواد را با هم ترکیب کند، از مواد جدید استفاده کرده و حتی بعضی از مواد را حذف کند.
  • آشپزی کردن به کودکان کمک می کند تا حواس پنج گانه شان را تقویت کنند، پس از لمس و استفاده کردن کودک از فضای آشپزخانه خودداری نکنید و بگذارید با حس کنجکاوی که دارند، به کشف چیز های جدید بپردازند.
  • کودکتان را بخاطر کثیف کاری و اشتباهاتش سرزنش نکنید.  با خنده و شوخی کثیف کای های کودکتان را پاک کنید و اجازه دهید احساس کمال کند و به جای دعوا کردن  او به خاطر کثیف کاری ها، از تلاش و کمکش برای تهیه ی غذا قدردانی کنید.

فواید آشپزی با کودکان

فواید آشپزی با کودکان
فواید آشپزی با کودکان

فواید زیادی در آشپزی با کودکان وجود دارد. کودکان با لمس کردن، مزه کردن، احساس کردن، بوییدن و گوش دادن یاد می گیرند. درگیر شدن در آشپزی به کودکان کمک می کند تا مهارت های حرکتی ، هماهنگی دست ، چشم و حتی مفاهیم اولیه ریاضی و علوم را توسعه دهند.

مهارت‌های زندگی

آشپزی یک مهارت زندگی است دقیقا مانند رانندگی کردن،یادگیری خواندن و یا شناکردن. همان طور که بچه ها بزرگ می شوند و به بزرگسالی نزدیک می شوند، غذا خوردن به عهده خودشان خواهد افتاد. درسهای آشپزی را در سنین پایین آغاز کنید، تا در بزرگسالی راحتتر آشپزی کنند.

تقویت مهارت‌های زندگی روزمره کودک

کودکان امروزی به دلیل سبک زندگی یا شاغل بودن والدین، کمتر انجام امور روزمره را شاهد هستند و در نتیجه در این زمینه یادگیری کمی دارند. در سالهای اولیه که کودکان با تقلید از بزرگترهایشان نحوه انجام کارها را می آموزند، بردن آنها به آشپزخانه و شرکت دادن آنها در آشپزی، به آنها کمک می کند که برخی از مهارتهایی که در زندگی روزمره ممکن است به آن نیاز پیدا کنند را بیاموزند.ورود بیش از حد غذاهای فست فودی به لیست غذاهای مصرفی خانواده ها و به تبع آن کودکان، این فرصت را از بسیاری از بچه ها سلب کرده است. فرصت آشپزی  با فرزند، گاهی کمک می کند که غذایی خانگی طبخ شود و همه اعضای خانواده از مزایای آن لذت ببرند.

تقویت درک مطلب کودک

خواندن و فهم دستورات مرحله به مرحله، اضافه کردن مواد به ترتیب، و تکنیک هایی همچون آمیختن ومخلوط کردن، همه اجزای مهم برای به نتیجه رسیدن یک غذا هستند.

تقویت مهارتهای ریاضی کودک

برای کودکانی که هنوز به مدرسه نرفته اند آشپزخانه یک کلاس یادگیری ریاضی به زبان ساده است. در هنگام آشپزی با مقوله شمارش آشنا می شوند، اینکه مثلا دو تا تخم مرغ را با یک پیمانه آرد مخلوط کنند و یا سه قاشق روغن را به مایه خمیر بیفزایند. مفهوم کسرها را به سادگی می توانید در آشپزخانه با نصف کردن یا دو برابر کردن مواد لازم در دستور پخت، به آنها یاد دهید. پیمانه های شیرینی پزی برای این منظور گزینه بسیار مناسبی هستند.

یادگیری درس‌های علمی توسط کودک

علاوه بر ریاضی، سایر علوم هم در حین آشپزی کودک به او آموزش داده می‌شوند. مثلا به او می‌گویید که با افزودن جوش شیرین بیشتر، مخلوط حاصل چه ویژگی‌هایی پیدا می‌کند و… . ضمن اینکه کودک می‌تواند اهمیت پیروی از دستورالعمل‌ها را یاد بگیرد و به اندازه‌گیری و نکات پیرامون آن وقوف پیدا کند. دقت و توجه به جزئیات یا کار کردن با ابزارهای مختلف هم از دستاوردها آشپزی کودک در کنار والدین به شمار می‌رود.

توسعه دایره لغات زبان کودک

زمانی مواد تشکیل دهنده غذای مورد نظر را یادداشت می کنید باعث افزایش واژگان کودک می شود. بچه ها باید مسیرهایی را که مهارت های زبان را تقویت می کنند، دنبال کنند. به این صورت که ، در هر مرحله آشپزی دستور پخت و پز را توضیح دهید. برای یادگیری پیشرفته تر، از کودکان سوال کنید ، در مرحله بعدی چه اتفاقی می افتد.

تقویت اعتماد به نفس کودک

وقتی کودکان نتیجه فعالیت‌ها و سخت‌کوشی خود را مشاهده می‌کنند، احساس خوبی پیدا خواهند کرد و بر میزان اعتماد به نفسشان افزوده می‌شود. ضمن اینکه همه اعضای خانواده پس از امتحان کردن دستپخت آنها، شروع به تعریف و تمجید می‌کنند و همین بازخورد مثبت در روحیه کودک تاثیرات بسیار خوبی می‌گذارد. نکته مثبت دیگر این است که کودک متوجه میزان زحمت مادر یا پدر برای تهیه غذا می‌شود و بیشتر قدردان زحمات آنها خواهد بود.

ایجاد مسئولیت و حس استقلال در کودک

وقتی کودک پختن پیتزا یا ماکارونی را می آموزد، یاد می گیرد چگونه مسیرها و اهداف را دنبال کند. آموختن استفاده ایمن و حفاظت شده از وسایل، تمیز کردن آشپزخانه و شستن ظرف ها بعد از اینکه پروژه آشپزیش به اتمام رسید، حس مسئولیت را در آنها ایجاد می کند و اعتماد به نفس آنها را تقویت می کند. و بنابراین برای زندگی آینده آماده می شوند.

تقویت رابطه والدین با فرزند

وقت هایی که شما با فرزندتان می گذرانید علاوه بر تمام محاسن گفته شده یک نتیجه بسیار ارزشمندتر دارد و آن این است که شما با این کار به تحکیم رابطه خود با فرزندتان کمک می کنید. حس همکاری و صمیمیت بین شما و فرزندتان در آشپزخانه، شما را به یکدیگر نزدیکتر می کند و احساس محبت کودک به شما را افزایش می دهد. این حس برای تمام عناصر رشدی  اعم از ذهنی، اجتماعی و بدنی او لازم و ضروری است.

بسیاری از اوقات مادران اجازه ورود بچه ها به آشپزخانه را نمی دهند چرا که آنجا را محل خطرناکی برای کودک می دانند. اگر کودک خلاق و کنجکاوی می خواهید، بهتر است آشپزخانه را نیز مانند دیگر جاهای خانه ایمن سازی کرده و برای فعالیت او باز بگذارید. بسیاری از علایق بزرگسالی انسانها در کودکی آنها شکل می گیرد. کودکانی که از امور روزمره کنار گذاشته می شوند، احتمال اینکه بعدا در خانه تمایل به همکاری با سایر اعضای خانواده را داشته باشند، برایشان کمتر است چرا که هرگز در انجام آنها مشارکت داده نشده اند.

تقویت مهارت های حرکتی کودک

مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده ، نورد خمیر و… راه های عالی برای افزایش قدرت و کنترل مهارت های حرکتی کودکان می باشد. این ها مهارت هایی هستند که نیاز به توسعه مهارت های علمی مانند نوشتن، برش و رنگ آمیزی دارند.

آشپزی با کودکان می تواند به کودک شما فرصت زیادی برای توسعه و استفاده از دست ها در یک روش هماهنگ بدهد.

تشویق کودک برای امتحان کردن خوراکی‌های جدید

اگر کودک شما هم از آن دسته کودکانیست که به سختی غذا می خورد وغذاهای جدید را به ندرت دست می زند. بهتر است آشپزی با او را امتحان کنید. نمی گویم یک شبه متحول خواهد شد ولی هر چه بیشتر با او آشپزی کنید، او بیشتر به خوردن غذاهای تازه تشویق می شود و از خود تمایل نشان می دهد. حتی احتمال دارد برای خوردن میوه و سبزیجات نیز مشتاق شود.

خوشگذرونی کودک

مورد آخر که البته کم اهمیت هم نیست، این است که آشپزی یک تفریح است!خوشگذرانی کردن با کودکتان در آشپزخانه، خاطرات مثبت،حسهای خوب و غذای خوب را می سازد.با تمام فوایدی که آموزش آشپزی برای کودکتان دارد و بدون هیچ محدودیت در آغاز کردن این کار، شما منتظر چه هستید؟

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 3 =